Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Між орлами і півмісяцем 📚 - Українською

Читати книгу - "Між орлами і півмісяцем"

314
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Між орлами і півмісяцем" автора Андрій Хімко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 38 39 40 ... 149
Перейти на сторінку:
став відхід від Хмельницького...

А з уст кобзарів болісним зойком злетіла й пішла гуляти між людом пісня-прокляття: «Бодай тебе, Хмельницький, та перша куля не минула».

Котилися клуби куряви, піднятої Сірковою різношерсною кавалькадою, як ті хмарища перед буремною грозою, а йому здавалося, що за ними несуться гнані вітром велетенські гори перекотиполя і ось-ось доженуть, завалять усіх доброхітців і його самого. Був як натягнута струна — насторожений, зосереджений і ошелешений тим, що сталося, як і своїм вчинком, та до кінця не певний у всьому, окрім того, що і зброю, і коні,— а їх і по п'ятеро велося на обротях у вершників,— і воли та корови, і зброю та збрую необхідно конче зберегти і доправити. Адже чимало трофейного і взятого у фільварках панствових Сіркові для доправки передали, мабуть, з відома самого гетьмана.

Ті, що йшли із Сірком, за шаття вимінювали в селах хліб і молоко чи й просто дарували щось убогим — з татарського, польського, козацького вбрання, слухаючи всюди, як люд нарікає, грозиться чи й проклинає гетьмана або відпускає з похідцями синів і чоловіків, ждучи ще більшого лиха, неволі і смерті...

А на спішно скликаному сеймі, по молебні за спасіння королівства й корони, було стверджено не мир із гетьманом і козацькою державою, а тільки перемир'я і смертельно ображено митрополита Сильвестра Косова та направлено в Москву Альберта Пражмовського з доносом, що «баніт-гетьман Хмель та Іслам-Гірей ціляться йти на Москву», і водночас послано київського воєводу Адама Кисіля до Хмельницького для складання сорокатисячного козацького реєстру і виграшу часу. Дав і Хмельницький, врешті прийшовши до тями, вказівку своїм полковникам посадити в селища, міста і містечка шістнадцять полків України із отими домовленими сорока тисячами, але з необмеженим числом джур, наймитів, підпомічників та окремців у кожного реєстровця.

Виконувалося все те спішно, швидко, надійно, бо іншої ради не було, бо то була тепер рятівна необхідність...

Приїхала до пригніченого (дехто вважав, що й розчавленого) гетьмана і царська депутація із жалуваною мошною та князем Прозоровським — для підкупу, нагляду та вивідин. І тішилися, і кепкували тихцем старші та знатніші з того жалуваного привозу: «Все-таки поміч, генеральному скарбу,— казали гетьманові і скарбничому.— Велику суму привіз князь генеральній скарбниці, не знати й за що! Було б ліпше, якби цар поставив бодай помежні полки свої проти Смоленських, що змусило б Радзивілла на невихід проти козаків...»

Сіркова валка-батова з кіннотою попереду і позаду ще попутно доладновувалася, зупиняючись, як її в путі догнав молодий гетьманчук, отой неслухняний і перерікливий Тиміш Хмель, із сотнею свого війська. В дискретній розмові він признався Сіркові, що його чигиринську красуню Василину таки звела в домовину Гелена, що батько, мабуть, таки несповна розуму стали, слухаючи отця Федора, потураючи забаганкам тієї зміюки з Чигирина...

— Мов жива, лежала вона в труні, бідна горличка моя,— по довгій мовчанці сказав він скрушно.— Не обійшлося, кажу, без Гелени та скарбника, а може, навіть і...— затнувся на мить,— тата! Я не обмовився, пане Іване, бо із її батьками вони здавна ворогували,— знову поринув Тиміш у мовчанку.

Сірко, слухаючи гетьманича, не знав, що й думати про причину його появи, але й це вияснилось по якімсь часі.

— Їздив я зі своїм товариством по татовій намові до тестя... так-так, до господаря Молдови Базиля Лупу, сватати його Розанду,— ділився Тиміш.— Гарна і вродлива вона, але ж — дитя дитям і лялька! Тесть і теща приймали і вітали мене як гетьманича, дозволяли нам всілякі прогулянки: і на човні, і на конях — верхи та в берлинах, забавляли музиками і танками, аж поки не взнали про зраду татарви під Збаражем на Стрипі... Я зразу помітив якусь переміну і попросив згоди на шлюб. Тяжко повірити, як можуть мінятися люди! «Розанда, бачиш, вже заручена!.. Розанда вже була б жоною, та ще й ранговою, коли б не така молода!.. Ні й ні, та й квит!..» Плакала бідна дівчина, як те почула, та і я був смертельно ображений, ніби обікрадений і висміяний, як малюк,— зітхнув він глибоко і знову примовк.— Просила, пташкою квилячи, молила домагатися її, хоч би що, хоч би й збройно, грозилася втопитися, як не порятую її... Отаке в мене щастя,— затих уже вкотре Тиміш, мало не плачучи.

— Як же ви розумілися з нею? — спитав згодом Сірко.

— Говорять вони і по-нашому: і вона, і паніматка Кукона Тудоска, і тесть Базиль та його сини Йона та Степаниця. Вони якісь родичі-кревняки славного Петра Могили та Яреминої матері Раїни Вишневецької. Паніматка Кукона-Катерина Тудоска рідна мати гетьманші Радзивіллихи, чи що... Розанда і гречанські книжки читає, бо пан Базиль є греком...

«Нужда закони справляє»,— подумав про себе Сірко, а вголос спитав:

— Ти попутно нас догнав чи навмисне до мене?

— Навмисне, пане Іване. За порадою Нечая і Богуна... Вернувся до тата оце за поміччю збройною, а вони поглузували, а потім порадили самому над тим промишляти, явно втішившись, що ліве крило колись буде в надійній обороні! Грошей, правда, дали досить, не поскупилися. Отоді і зважився я, на раду пана Данила та Богуна, звернутися до тебе, пане Іване. По путі догнав калмиків і донців, то тайші Аюкай-мурза і Мазар-батир, як і Корній Ходня та Яків Пій, відмовилися, а дядько Семен Шумейко та їхній Андрій із донськими січовиками згодні піти зі мною, якщо згодишся ти. Всі кажуть, що для такого походу мусить бути не менше двадцяти тисяч шабель, а з тобою ж тут коло шести, та у Шумейків більше трьох. Ще наказний Давид Носач обіцяв піти з тисячею, мабуть по намові тата, гадаю піде і дядько Пушкар з двома, Дорошенко за дозволом тата поведе свої дві тисячі — то небагато, як бачиш, і не вистачить. Може, ще додасться і пан Богун, та щось і я зберу...

1 ... 38 39 40 ... 149
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Між орлами і півмісяцем», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Між орлами і півмісяцем"