Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » 1918. Місто надій 📚 - Українською

Читати книгу - "1918. Місто надій"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "1918. Місто надій" автора Максим Анатолійович Бутченко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 37 38 39 ... 70
Перейти на сторінку:
вперед, сподіваючись дістатися невеличкого дворика поміж будинками, але раптом чоловік різко рушив уперед, потягнувши за собою подружку. Він похитувався, роблячи зиґзаґи, а дама намагалась його стримати, але не надто успішно. Коли його добряче занесло вбік, він уткнувся просто в Ганну Дмитрівну.

– Міль пардон, мадам! Здається, я натрапив на щось м’яке! – промовив чоловік.

– М’яке! Ах-ха-ха! – реготнула жінка.

Ганна Дмитрівна, викрита у своєму бажанні злитися зі стіною, влитися в її цегляну кладку, перетворитись на камінь, раптом відчула напад паніки: нічого не вийшло. Вона смикнулась і спробувала була втекти, але чоловіча рука міцно схопила її за рукав.

– Дозвольте, дозвольте! – проспівав чоловік і присунувся ближче.

Він уже відчув цей м’який аромат жіночих парфумів, що линув у проході, тоненьким струменем фіміаму пробираючись крізь пелену смороду: застояної сечі й гнилизни. Авжеж, тут пахло чепурною дамою, яка нещодавно покинула теплі апартаменти й не встигла наповнитися міським душком.

– Тут мамзеля, їй-бо! – зашепелявив чоловік.

Однією рукою він тримав жертву, а другою почав копирсатися по глибоких кишенях пальта, не забуваючи при цьому згадувати всує своїх матінку й татуся. Ганна Дмитрівна хотіла закричати, передати весь відчай на тоненьку плівку голосових зв’язок. Але ж ні – вона злякалась, що червоноармійці почують, знову схоплять «до з’ясування», а там її відшукає Примаков і підпише їй смертний вирок. Тому вона змовчала, проковтнула крик. Чолов’яга копирсався в кишенях, поки не знайшов сірники, потім попросив свою подругу взяти коробку й запалити один із них. Та брудно вилаяла чоловічі забаганки, але слухняно взяла коробку й запалила сірника.

Ганна Дмитрівна зіщулилася, хотіла була просити про людське співчуття, розповісти, що вона поважна пані, яку закрутив вир життєвих подій. Але замість цього відкрила рота й застигла, як, бувало, завмирала у власній квартирі, тим самим рятуючись у нерухомості від усякого рухомого горя. Перед Вітко стояв незнайомець у коричневому котелку, почепленому на круглу голову, яку окреслювали великі щоки. Він заусміхався, і тоненькі вусики під носом, ніби намазані дьогтем, піднялись угору. Чоловік хотів був вигукнути, як зазвичай вигукував під упливом радощів, розбурханих самолюбством, – він любив усе перебільшувати. Але цього разу перелякане обличчя Ганни Дмитрівни на секунду його ніби заморозило, і він не встиг розкрити щілину рота, бо подруга на секунду його випередила.

– Ти-и-и-и?! – протягла вона, витягуючи з «и» усі протяжні звуки, які тільки можна видобути з однієї літери. Цей розтягнутий вигук завис у повітрі, накривши Ганну Дмитрівну крижаною пеленою – це була ненависна Маруська. З несподіванки обидві не спромоглися вимовити й слова.

– Сіль ву пле, поясніть, будьте ласкаві, що відбувається?! – закректав пикатенький пан.

– Це наше діло, не лізь! – загарчала Маруська.

– Ах-ах!.. Коли ви говорите так грубо, мене судомить у спідніх, – чомусь бовкнув чолов’яга, сподіваючись так здобути прихильність своєї супутниці.

– Мені начхати! – відповіла Маруська, ще дужче збільшуючи вібрації в штанях п’яненького пана.

– Ох-ох. Одного разу моя маман говорила… – почав був плести свої байки невдаха, та Маруська щосили вдарила його долонькою по обвислій товстій щоці. Пролунав дзвінкий ляпас.

– Забирайся! Я сказала: забирайся геть!

З несподіванки чолов’яга замовк, умить посумнів, глибоко й напоказ зітхнув, розвернувся й приречено поплентався в бік Прорізної. Маруська притримувала Ганну Дмитрівну, не даючи їй утекти. Але та й не намагалась вирватися – вона застигла, ніби влита в камінь скульптура, знаючи, що бігти їй особливо немає куди.

– Що ти тут робиш? – спитала Маруська, важко дихаючи.

– Я втекла, – відповіла тихо Ганна Дмитрівна.

– Від кого?

– Від більшовиків.

– А, чорт, така дама і в підворітні?!

– Мені більше немає куди йти. Немає.

І Ганна Дмитрівна безгучно заплакала.

– Так вийшло, – врешті сказала вона.

– Як?

– Я залишилася сама-саміська.

Маруська, сповнена ненависті до будь-якої людини, насичена силою злоби настільки, наскільки люди можуть переповнюватися лише силою любові, – затремтіла. Їй хотілося заголосити, та повітря застрягло в легенях.

– Чому ж ти тоді, в тюрмі, пішла замість мене? Чому?

– Не знаю… Просто пішла…

– Не розумію… Чому ти вихляєш? Чого ти хотіла?… Що надумала?

– Нічого… Я не можу спокійно дивитись, як хтось гине…

– Але ж я… Тебе тоді… Нічого не розумію…

– Це несуттєво… Хіба може людське бути чорним? Тільки якщо чорнота приходить іззовні…

– Про що ти… Чорнота… Та ти не знаєш мене… Та я ж тебе…

– Ні-ні, Марусю. Можеш не продовжувати… Знаю, що твої здібності чинити лихе великі, але ж ти можеш робити й протилежне…

– Протилежне? Чого ти говориш недомовками, мать твою!

– Я вірю, що душа людська – це інструмент. Й іноді він не може грати, тому що хтось порвав струни… Треба все виправити…

– Струни? Та хіба я… Мені… Як я заплуталась!

– Як і всі ми, Марусю. Кожне життя – це плутанина: у когось більша, у когось менша…

– Я так втомилась… Боже, як я втомилась усе це нести…

Якоїсь миті обидві жінки усвідомили, що на них було накинуто пудову хустку, зіткану з горя й образ. Вона оповила їхню плоть,

1 ... 37 38 39 ... 70
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «1918. Місто надій», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "1918. Місто надій"