Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Казки на ніч 📚 - Українською

Читати книгу - "Казки на ніч"

297
0
26.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Казки на ніч" автора Руслан Володимирович Горовий. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 38 39 40 ... 57
Перейти на сторінку:
Головне, шо живий. Я читала, зараз такі протези є…

— У своїй газеті читала? — Ваня кивнув на стос, який потроху розбирали люди.

- І в ній. А що не так?

— Ти дійсно не розумієш?

— Ти взагалі про них? Ну це точка зору їхня, погляд такий, — знизала плечима Тоня.

— У країні біда. — Ванін голос захрип. — Гинуть люди, гарні люди. А вони сіють розбрат серед нас.

Тоня схилила голову й мовчала.

— Добре, піду я, Тоню. Бувай. — Ваня поправив правицею пустий рукав.

— Може, хоч кави давай вип’ємо?

— Я поспішаю, пробач. Йди он, розповсюджуй, а то народ жаждєт.

Ваня розвернувся і рвучко пішов від метро. У ньому закипала злість. Відійшовши вже метрів на сто п’ятдесят вздовж проспекту, він почув ззаду швидкі кроки.

— Ваню!

Обернувся. За кілька метрів від нього стояла захекана Тоня. Вона була без дурнуватої шапки і жилета, розпашіла від бігу.

— Ти, Вань, як собі хочеш, а пішли на каву. Поговоримо, як люди. Розкажеш про війну, про себе. А з газети я завтра ж звільнюся. Кому-кому, а тобі вірю. Раз сказав, шо гади, значить, гади.

Тоня підійшла і взяла його під руку.

— Ходімо. Знаю тут одну гарну бюджетну кав’ярню.

Білорус

Дядя Толя Білорус був дуже добрий і щирий. У моєму дитинстві не було милішої людини. Він з дружиною жив у садибі неподалік від моєї бабці і часто потрапляв у поле зору. Час від часу дядя Толя перебирав, і дружина била його рушником, а він лише прикривався і шепотів:

— Ну не треба, я більш не буду.

Одного вечора він знову перебрав і посварився з дружиною. Вона відходила його рушником, і він сів перед хатою, обхопивши голову руками. Я саме проходив повз двір, тож зайшов заспокоїти.

— А чого вас звуть Білорусом? Ви з Білорусії?

Дядя Толя сидів, утупивши погляд у в’язанку арматури, яку нещодавно привезли КамАЗом, бо він мав лити фундамент під гараж.

— Ні, малий, я не з Білорусії.

— Тоді чого?

— Не знаю чого. Дурні люди, тому шо.

У цей момент з хати визирнула Толіна дружина. Хоч убийте, а імені її я вже не пам’ятаю.

— А тому, Руслан, шо в нього в голові немає. Усе в руки пішло. Сила, як у трактора, отож чоловіки його Білорусом прозвали. Трактор «Білорус». Вони б і трактором назвали, та, мабуть, побоялися. Розуму ж немає.

— Ну перестань, люба. — Дядя Толя звів на дружину каламутні очі. — Я ж пообіцяв, шо більш не буду пити.

— А йди ти! — Дружина махнула рукою і зникла в сінях. — Горбатого могила справить.

Дядя Толя шумно випустив повітря. Почухав голову, аж раптом підвівся і підійшов до зв’язки арматури.

— Я знаю, шо робить, — підморгнув він мені.

Витягши одну довгу арматурину, дядя Толя голими руками, упираючись у коліно, почав її гнути. Він сопів, пихкав, кряхтів і дійсно був схожий на трактор. Я зачаровано спостерігав за ним. Хвилин за п’ятнадцять мою цікавість було винагороджено. Дядя Толя вигнув з арматурини квітку. З п’яти пелюсток, гнутою стеблиною і навіть листочком. Квітку з арматури. З арматури в палець товщиною.

— Люба, йди-но сюди. — Дядя Толя постукав квіткою в сінешні двері.

— Чого тобі? — долинуло зсередини.

— Ну йди!

Двері відчинилися, дядя Толя став на одне коліно, простягнув квітку і втупив погляд долу.

— Пробач мені.

— От бачиш. — Жінка обернулася до мене. — От хіба не трактор? Не Білорус?

Вона взяла квітку, однак ледь не впустила її, така вона була важка. Дядя Толя перехопив її й посміхнувся.

— Пробачаєш?

— Йди вже в хату, пияка, не позорся. І шо мені з нею робити?

— Хай полежить, я завтра назад вигну.

Дружина поклала квітку на ґанок і пішла в хату. Дядя Толя підморгнув мені й нетвердою ходою пішов за нею. Я підійшов і торкнувся квітки. Вона була тепла.

Фотоательє

Не знаю, звідкіль це пішло, однак у совку була традиція раз на рік, а хто багатіше, то й частіше, фотографувати дитину в фотоательє. Віталися і групові знімки штибу «мама, тато, бабця, я і брат», які потім вставлялися між склом у сервант у квартирах усіх причетних до фото. Однак зараз мова суто про дитячі знімки. Є у мене одна особлива карточка. Мені там десь рочки чотири. Попри юний вік, подробиці фотографування врізалися в мою пам’ять на все життя, і зараз зрозумієте чому.

Отже. Фотоательє, принаймні те, яке відвідувала моя родина, було розташоване в райцентрі, в районі вокзалу, на першому поверсі повоєнного будинку, який зводили полонені німці. Товсті стіни й моцні двері вже наводили на думки про вічність. А ще ж «завмерла музика миті». В ательє працювали фотограф і помічник. Саме останній приймав відвідувачів, брав гроші, виписував квитанції та зрештою віддавав фотографії.

Фотограф же ж з людьми контактував мінімально. Коли помічник садовив підопитних, поправляв ліхтарі, виставляючи красивий світловий малюнок, підлаштовував апарат на здоровезній тринозі, лиш тоді з’являвся маестро і на всю темну, окрім освітленого місця зйомки, залу лунало:

— Касету!

Помічник приносив квадратну хрінь з плівкою, яку фотограф заряджав у апарат після прицілу прямою наводкою крізь об’єктив. Зрештою, маестро залазив під чорне сукно ззаду апарата і гримів:

— Зараз вилетить пташка!

Отож мені було чотири. Кому з моїх батьків спала на думку блискуча ідея сфотати мене як воїна, я не скажу, бо тата вже немає, а мама явно не візьме все на себе. Однак факт є факт — прикрутивши мені на білого берета кокарду з зіркою і давши в руки чорний іграшковий автомат, мене притягли у фотомайстерню.

Треба сказати, що тут я був не вперше і добре знав це страшне місце. Якщо помічника фотографа я не боявся, то від страшного клишоногого патлатого горбуна, який вилазив з-за триноги і, оголюючи чорні зуби, хрипів: «Замрі, зараз вилетить…», я просто німів.

Цього разу було ще гірше, ніж минулого.

— Хто це такий? — посміхнувся помічник. — І такий дорослий! Я думаю, ми самі впораємося. Чекайте тут!

Він упевнено взяв мене за руку і повів у студію самого. Пірнувши під чорну шторку, я потрапив у царство світла й тіні, і моє серце забилося швидше.

— Пішли, боєць, не бзди, — посміхнувся мені помічник, і мені одразу захотілося в туалет.

Ми вийшли на освітлений подіум. Помічник поставив мене на стілець з дерматиновою сідушкою і гнутою металевою спинкою.

— Ну, боєць, — посміхнувся він, — це твій пост! Борони його.

Помічник розчинився в темряві, і я зрозумів, що залишився в цьому чужому царстві сам. Прожектори нещадно світили в обличчя, і

1 ... 38 39 40 ... 57
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Казки на ніч», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Казки на ніч"