Книги Українською Мовою » 💙 Детективи » Репортер 📚 - Українською

Читати книгу - "Репортер"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Репортер" автора Юліан Семенов. Жанр книги: 💙 Детективи. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 38 39 40 ... 76
Перейти на сторінку:
цього виступ на загальних зборах з розгромом сумного паперу і повторення власних пропозицій — діло, вважай, почне крутитися. Звичайно, й тут без паперів не зрушиш з місця — спочатку записка про оформлення, характеристики, об’єктивки, чекання рішення — словом, усе, як і належить (у двадцяті роки легко подорожували: більшовики в еміграції настраждалися, їх Захід не вабив, та й тоді міг поїхати кожен, хто хотів). Далі, певна річ, почнуться бесіди, складання плану, погодження оптимальних цін, аналіз усіх статей можливої попередньої угоди — місяці минуть, безсонні місяці, коли кожна ніч пойнята жахом… Ніколи не забуду, як одного разу в Мадріді іспанський колега вибачився переді мною: «Дорогий дон Чурін, не сердьтесь, я мушу покинути вас на сьогоднішній вечір і завтрашній ранок, щойно подзвонили з Лондона, дуже цікава пропозиція, я замовив квиток на вечірній рейс — інакше пропустимо вигідну угоду…» Та якби мені запропонували в Лондоні безплатний проект нового будівельного комбінату — все одно раніше ніж через місяць не виїхав би, якщо взагалі вважали б за доцільне послати мене: «А чому запропонували саме йому? Чи немає там чогось такого-сякого?!» І пошлють замість мене несусвітнього дурня, а в будь-якій справі найважливіше — особистий контакт, без нього — кінець, скільки часу витрачається, щоб «притертися», навіть у сім’ї до кінця днів відносини будуються, а вже в бізнесі — тим паче… © http://kompas.co.ua

… Я впав, бо мене — після багатьох років перебування в кріслах — охопив страх… Саме страх… Я тяжко, безупинно думав про те, що буде зі мною, якщо допущу якусь помилку, чітко уявляв собі той жах, коли мене зніматимуть з роботи, той фатальний ранок, коли за мною не прийде машина і треба буде штовхатися в метро, поспішаючи на роботу в якусь будівельну контору, йти через чавкотливу грязюку, спотикатися на погано поструганій підлозі барачного коридора, освітленого тьмяною лампою, мерзнути біля плитки, ввімкнутої потай від пожежної інспекції, — їм байдуже, що холодно й сиро, є інструкція, і все, — от і не дозволю… Коли б я наважився зібрати бригаду шабашників — золоті люди, трудяги, — жив би собі на втіху, заробляв би від душі, але вже пізно, ставки зроблено.

Страх в’ївся в мене поступово, спроквола. Він входив разом із звичкою до пільг: хороший санаторій, двозмінна машина, лікувальне харчування, чудова поліклініка. Взагалі пільги ці нормальні, тому що держава звільняє мене від суєти, даючи змогу цілком поринути в роботу. Не може керівник стояти в черзі за м’ясом — він тоді не про справу думатиме, не про загальне благо, а про те, як би впоратися по господарству… Ех, матінко моя рідна, налагодили б сервіс, дали б людям можливість безстрашно, по-чесному калимити — не було б цього роз’їдаючого страху за майбутнє… Алогічні ми люди, справді! Кому охота перевиконувати план? У наступному році тобі цей перевиконаний, здобутий кров’ю план зроблять нормою… Ніякого резону отак гріти чуприну, краще притримати, працювати в міру… Звідки на нас така напасть?! Затиснути, не пустити, не дозволити заробити? Заздрість властива всім народам, але ті рахувати вміють: «Я йому дозволю, зате й з нього одержу від душі». А ми — непорушні: «Не дам», от і все…

… Незабаром після нашої розмови Павло Михайлович сказав, що питання я порушив цікаві, «будемо вирішувати, давайте конкретні пропозиції». Отоді я й зрозумів: наближається поїздка, треба готуватись, і я знову зустрівсь із Завером — тайкома від Кузінцова, — й попросив у нього найунікальніший камінь.

Старий віддав смарагд старовинної роботи, в діамантах; я передав йому сто тисяч, більшу частину того, що мені заробив Русанов. Правда, заробив їх я, особисто я, він тільки приніс, у моїй владі накласти резолюцію — «так» чи «ні», резолюція до законів здорового глузду застосовна далеко не завжди, і доти, поки я маю право черкати червоним олівцем угорі зліва на сторінці службових документів, у моїх руках майбутнє. Але життя е життя, воно внесло свої корективи. Те, про що я мріяв, збулося, але я — велінням долі — опинився серед ворогів того, що могло б дати мені другу молодість. Та — ні, не вийде, ставки зроблено.

XXI

Я, Роман Шейбеко

Початок операції був нелегкий; Штик жовтів на очах, вуха стали пласкими, довгими, немовби він носив важкі сережки, хоч увесь той час, поки його роздягали, мили й піднімали в операційну, вони були маленькими, по-заячому приплюснутими до черепа, що стікав кров’ю.

Він почав жовтіти, коли мій колега, анестезіолог Валі-заде, вигукнув:

— Кисень закінчився!

Я вже приступив до трепанації, Грінберг працював з рваними ранами на грудях та брюшині; якщо кисню не дати через кілька хвилин, Штик помре.

Я зрозумів, що просити операційну сестру Клавочку марно, вона нічого не зможе зробити; такий випадок у нас уже не вперше: слюсар клініки одержує сто десять, за такі гроші смішно вимагати ретельності в роботі, напевне працює за сумісництвом — наша «економія» схожа на нерозумну плюшкінську скнарість. Безглуздо економити на сірниках, а в нас навіть на нитках економлять — хворих, буває, нічим зашивати; скажи комусь, не повірять, але ж це правда!

Зірвавши рукавички й маску, я побіг на п’ятий поверх — там стояв запасний балон, закинув його на плече і вваливсь у ліфт для хворих; дядя Федя, відставник, котрий прийшов до нас, щоб не померти від незвичного сидіння вдома, підсобив, підключили кисень, і я, облившись йодом, повернувся до операційного столу, з жахом чекаючи гіршого.

— Серце працює, — сказав Валі-заде, — дихає краще.

… Коли людина перестає дивуватися — їй кінець як особистості. Професіоналізм, здавалося б, мусить убивати це велике почуття, — стимулятор творчості. Ніколи не забуду, яке враження справило на мене оповідання Твардовського про пічників, надруковане в «Огоньку», оце справжня проза, гімн професіоналу, що не стомлюється дивуватися з власної праці, яка холодну хату робить рідною домівкою…

… Лікар нині подібний до священика; нікому так не сповідаються, як нам: ми ладні відпустити хворим усі гріхи, аби тільки видужали… Скільки історій розповідають вони, вдивляючись у твої очі, намагаючись вивідати вирок собі! Один пацієнт — коли я заспокоював його брехнею — згадав, як Олександр Трифонович з подивом прочитав Указ про нагородження його орденом Трудового Червоного Прапора в день шістдесятиріччя, а скільки тоді геройських зірок роздавали літературним пігмеям, скількох голих королів представляли країні «тонкими психологами, стилістами й творцями нового жанру прози й поезії»?! Що маємо — не бережемо, втративши — плачемо. Твардовський не втратив рідкісного дару

1 ... 38 39 40 ... 76
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Репортер», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Репортер"