Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Останнє літо 📚 - Українською

Читати книгу - "Останнє літо"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Останнє літо" автора Костянтин Михайлович Симонов. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 38 39 40 ... 201
Перейти на сторінку:
що… Мені не легше, а важче розмовляти з цими нинішніми німцями, бо знаю їхню мову з дитинства. Та й не їхня це мова для мене! Та мова, яку я знаю з дитинства, для мене зовсім інша мова зовсім інших німців… Звичайно, коли б примусили, пішов би і в сьомий відділ. Але бажання до цього не маю. Наше діло їх у полон брати. І — якнайбільше.

А всі бесіди про їхнє минуле і майбутнє — нехай з ними інші ведуть. Словом, далі від надбудови, ближче до базису, — невесело всміхнувся Завалишин. — Був у нашому батальйоні?

Синцов кивнув мовчки. І Завалишин зрозумів його мовчання. Саме їхній батальйон тоді, на Курській дузі, під командою Ільїна, зачепився й не вийшов з-під танків, а потім, коли вночі одвели звідти, від усього батальйону зосталось лише дев’ятнадцять чоловік. А після цього — ще майже рік війни…

— Так, третій батальйон, третій батальйон, — задумливо мовив Завалишин. — Тоді, на Курській дузі, я вже був замполітом полку, — додав він, ніби виправдовуючись, що лишився живий. Потім спитав: — Капітана Харченка бачив?

Спитав про єдину людину з їхнього колишнього батальйону, яку Синцов міг тепер там побачити й справді побачив.

— Даруйте, що затримався, — увійшов Ільїн і, перепинивши Завалишина, сказав: — Чому не за столом?

— Ждемо ваших розпоряджень, — відповів Завалишин.

— Сідайте. — Ільїн скинув газети, якими був накритий стіл, і сів перший.

На столі лежала фляга, стояв чималий графин для води з налитою в нього темною рідиною, чотири кухлі, тарілка з купою нарізаного шматками хліба, тарілка з м’ятими великими солоними огірками, дві банки з американським ковбасним фаршем і накритий казанок.

Ільїн, як тільки сів, зразу ж зняв кришку з казанка й зазирнув туди.

— Картопля ще гаряча, в мундирах. Беріть. Котлети й чай принесуть. Чугунова не будемо чекати. — Ільїн кивнув на четвертий кухоль. — У батальйоні затримався.

Прийде — наздожене. Ну що ж, кожному за потребою.

Він узяв графин з темною рідиною й налив собі повен кухоль.

— Що це в нього? — спитав Синцов.

— А це він особисто для себе жене самогонку з сухого компоту, — всміхнувся Завалишин. — Зранку їсть сухофрукти, а з фірмового графина п’є на ніч юшку. А ми з тобою як, по-нормальному? — Він одкрутив накривку й тримав напоготові флягу.

— Давай по-нормальному, — сказав Синцов.

Завалишин налив горілки, і вони цокнулися з Ільїним.

— За нашу зустріч, — мовив Ільїн і одним духом випив цілий кухоль компоту.

— Дозволь тобі відрекомендувати, — випивши горілки, сказав Завалишин і кивнув на Ільїна, який саме закушував компот солоним огірком. — Командир полку, підполковник Ільїн Микола Петрович. Він же Коля. Не курить, не п’є й не матюкається. Зразу ж після війни одішлемо його на виставку.

— На яку виставку? — всміхаючись, спитав Синцов.

— Це я вже не знаю. Буде, мабуть, якась. А куди ж подінеш таке диво? Посяде на ній перше місце як зразковий командир полку, якщо на той час не стане командиром дивізії.

— Картоплю бери, а то пробалакаєш, поки всю з’їмо. — Ільїн підсунув Завалишину казанок з картоплею.

Сам він, поки Завалишин кепкував з нього, встиг упоратися з огірком і, обчистивши й умокнувши в сіль, з’їв три картоплини.

— Про те, що ночуєш у мене, а вранці одвеземо тебе до сусіда, я вже подзвонив. Комдива на місці нема, в корпусі, а начальник штабу дав «добро», — сказав Ільїн, заходившись чистити ще одну картоплину.

— Вчора, коли я роботу розпочинав, комдива теж не було, — згадав Синцов. — Сам Туманян у штабі.

— Все навчання й навчання, — озвався Ільїн. — То навчання, то рекогносцировки. Щось нашій дивізії довго гвардійської не дають. Може, після цієї операції дадуть?

— Після якої операції? — піддражнив його Синцов.

— А що, ціле літо тут стоятимемо? Базікати не слід, але доходити своїм розумом не заборонено! Хоча б до простих істин, що двічі по два — чотири?

— Що двічі по два — чотири, не заборонено.

— На позиціях першого батальйону, недалеко від дороги, в болоті три наші танки БТ-7 бачив?

— Бачив, — відповів Синцов.

— Так із сорок першого року й стоять, бідолашні, нічого всередині нема, самі порожні коробочки. А фарба зелена все ж таки подекуди лишилась. Помітив? Ще один броньовичок бачив, на повороті. Майже щодня я їх бачу, і таке зло за сорок перший рік бере! Коли ж ми за все до кінця відплатимо? Якщо хочеш знати, я за тобою стежив, як були в нашому колишньому батальйоні. На весь батальйон одне знайоме обличчя зустрів. Хіба не так?

— Так. Але після таких жорстоких боїв нічого іншого я й не ждав. Побачив Харченка — і за це спасибі.

— Кажеш, жорстокі бої, — промовив Ільїн. — А я цих слів не визнаю. Які там «жорстокі»? Бої бувають або вдалі, або невдалі. Кожен бій для когось з двох невдалий.

А жорстокий бій — що це за слова? Хто з ким жорстоко повівся? Ми з ними чи вони з нами? Коли ми їх більше поклали — виходить, для них цей бій жорстокий, а коли вони нас — виходить, для нас. Я на всякий бій так дивлюся: більше діла — менше крові. Виходячи з цього й командую. І ще хотілося б: солдатське життя ближче на своїй шкурі пізнати. Це найкраще доводить, що можна і чого не можна на війні. Те, що ти жорстокими боями називаєш, я розумію як вирішальні, коли прийняли правильне рішення й забезпечили себе заздалегідь так, щоб справді домогтися всього, що вирішили. Таких жорстоких боїв я не боюся, вони для німців жорстокі. А для нас жорстокі — це коли тир-пир, тир-пир — і ні з місця; як на Слюдянці в кінці нинішньої зими. Далі наступати вже шли нема, а перейти до оборони наказу ще нема. Надто вже безрадісні бої. А тут ще, як на зло, вашого брата — тих, що тут зараз присутні,

1 ... 38 39 40 ... 201
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Останнє літо», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Останнє літо"