Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Прибутні люди 📚 - Українською

Читати книгу - "Прибутні люди"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Прибутні люди" автора Василь Іванович Захарченко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 3 4 5 ... 99
Перейти на сторінку:
мосту? — спитав.

— А то де ж. Команди-ир, — сказала баба. — Так і шукає муки на свої руки.

Мати вийняла з печі горщечок, поклала в миску вмлілих галушок, присмачених олією, поставила квашеної капусти.

—їж, полуночнику.

— А на-ам… — заскімлила Меланя.

— Ви ж уже своє з’їли, — сказала мати, але підсипала в миску й для них. — Ідіть уже. Та не вихвачуйте поперед хлопця, сороки.

Меланя й Галя присіли до миски, і аж за вухами залящало. Мати усміхнено дивилася на них синіми очима така добра, що Василько збагнув: не посилатиме його до школи. Та вже й не рано. Одинадцяту нацокало.

У мисці скоро висохло дно. І капусту всю похрумали.

— Тепер же сідай, дитино, і вчи далі по книжках сам, раз не пішов у школу, — наказала мати.

Він узяв задачник і заходився розв’язувати приклади. І не зчувся, коли вернулися зі школи хлопці й Марія. Мати насипала борщу. Покликала й діда з мосту. Обідали з усіма й Василько, Меланя та Галя, наче й не вони зовсім недавно уплітали галушки з квашеною капустою.

— Учитель питав, чого тебе нема в школі, —озвалась Марія до Василька.

— А ви що йому?

— Сказали, що ти приболів трохи.

— Ага, що ти спиш тут без задніх ніг, — засміявсь Іван.

Вони всі троє ходили до другого класу, і тільки Грицько ще був перваком. Іван, найстарший, провчився в першому класі ще перед війною, а як прийшли німці, то школи три зими не було. У другому класі Іван забалувався, хотів зовсім кидати школу, як дехто з переростків, та мати й дідова реміняка вблагали вчитися далі. Він так і вчився, з-під материного крику більше, й сидів оце ще одну зиму в другому класі.

Після обіду всі взялися за уроки, щоб до смерку повивчати, бо світили більше очима, ніж гасом, як стемніє. Дід же знову подався на міст.

— Ти й сю ніч не спатимеш? — спитала баба.

— До ночі переграє, —сказав дід. — Найстрашніше було передсвіту. Стільки нагінної криги поперло, думав уже — не вдержимось.

— А зайця не найшли? — спитав Василько.

— Зайця?.. A-а, ти про того, — дід лупнув очима на Василька, провів лапатою долонею по бороді. —Я думаю, він спасся. Крижина була широка. Десь, мабуть, прибило до берега.

І швидко вийшов з хати. Василько зрозумів, що дід його заспокоював.

— А мені п’ять поставили за «Дуба зеленого», похвалилася Марія.

— Та ти його так товкла з ранку, що той дуб, видно, почорнів на пні і соколи подуріли, — сказав Василько.

— Ну, й товкла, подумаєш. Ще побачимо, як ти розкажеш. Думаєш, відкрутився сьогодні? Учитель завтра спитає.

— Хай пита. Я його весь до буковки, хоч ти мене й серед ночі збуди, відшпарю, аж відляски підуть, — сказав Василько.

— Ой! Ой! Хто б хваливсь.

— Завелись уже, грамотії, —прикрикнула мати. — Ану тихо сидіть, не мішайте хлопцям.

Надвечори хлопці повибігали з хати. Червоно сідало сонце за Бабицькою горою, за чорними вітряками на лисому щолопочку. Багряні відсвіти впали на латки сірого снігу, на широкі води, що залили всю оболонь. На мосту стояли з баграми дядьки. Кригу вже пронесло, і вони стояли так просто, дивилися на повідь, на червоне сонце, що лихоманково вигреблося в прогайвину розвіяних хмар, курили, і вітер виривав із цигарок дим та іскри самосаду, і той димок теж був наскрізь прохоплений підрожевленим світлом. За мостом, на Зароссі безверхо чипіла хата — домівка хлопців. Ще німці, як тільки вступили, розібрали верх і стелю на ремонт мосту, і мати з дітьми перебралася жити до діда й баби. Так тепер і ходять люди, їздять машинами й возами по стелі й дахові їхньої нещасної хати. Дід її почав потроху доводити до'вма. Уже настелили з матір’ю стелю, тепер сушили голову, де б розжитися на дерево для крокв та лат. Кругом сиво стояли державні ліси, але там навіть сухого сучка на розпал не можна було взяти. Уловлять полковники — загримиш у тюрму. Трьох калапшицьких засудили ось уже після німця. Боїться того лісу дід, як вогню. «Воно б з лісником і договоритись можна, треба тільки гарно підмазати. Так чим же ти в трясці підмажеш, — каже дід, — коли в самого сухо, аж шкура репається». От і стояла їхня бідна хата, небом укрита, заросянськими вітрами підперта. Спалахнуло в її шибках вечірнє сонце, і хлопцям раптом здалося, що то мати засвітила в хаті світло й чекає їх додому. Аж закортіло гайнути туди через міст.

Хлопці гасали над прибутною водою, по справжній землі, на протряхлих уже проталинах. Од землі вставав паморочливий дух, додавав хлопцям отухи, і вони зчинили такий лемент, що дід їм посварився з мосту.

— Гайда на той берег! — не втримався Гриць. Гостреньке його обличчя розчервонілося, облізла кроляча шапка, яку він доношував після Василька, налізла на самі брови. Гриць усе поправляв її рукою, а вона знову падала аж на очі. Він усе доношував після Василька, крім взуття, яке на Василькові, казала мати, горить, наче його чорти в пеклі ганяють. А тому Гриць був у строчених валянках і гумових чуреках (клеєних галошах із камери). Чуреки порозклеювались, і їх теж поскручували дротом. — Давай, хто швидше домчить.

— Куди-и, — сказав Іван. — Не бач хіба, вода вже обтоплює міст.

Хата заклично світилась усіма вікнами.

— Перебредемо ще. Гайда.

— Мати тебе як гайдне мокрими халявами по ребрах, десятому закажеш. Та й дід он так кишне!

— Василь же он ходив на міст. Ще й уночі. А ми що, рябі?

«Ач як роздрочився, — подумав Василько. — То з нього слова не витягнеш, а тут розгероївся, не зупиниш».

1 ... 3 4 5 ... 99
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Прибутні люди», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Прибутні люди"