Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Як козам роги виправляють, Федькович Юрій 📚 - Українською

Читати книгу - "Як козам роги виправляють, Федькович Юрій"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Як козам роги виправляють" автора Федькович Юрій. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Перейти на сторінку:
сам укартати, а не такому розбишаці в лаби давати! Ох, моя спина, мої руки! Се я, мабуть, умру з сього? Та волів би мені бог смерть дати, ніж би я мала іти за такого чупрундиря! А мушу йти, бо ніщо робити... У хату мене не прийме і найближча родина, бо всім взнаки далась... Тепер маєш, Катрьо!.. Нічого! Я за нього піти піду - та лиш на те, аби від мене другої днини в галайсвіта пішов, не питаючи навіть куда. О, я ще - я! Я ще - Катря за себе!.. Та як він мене ще раз так оббамбурить, не жалуючи,- що тоді? Годино ж моя гіркая! Чому він там голов свою не вломив, відкіля його преанахтемська чортова мати принесла?.. Та ще ж будемо видіти... (Іде.)

 

Іван і Стефан входять.

 

Стефан. Я би був дав чортові і сто жидів, лиш абих був нишком при тому був, як ті двоє з собою розмовляли. Такого, мабуть, і у Львові на театрі не показують, не то що? Голуб’ята, та й годі! Та коли він її ще так не прибрюкає, що ме його слухати, як цуценя, то я не Стефан! Видітиметься!

 

Тодір убігає.

 

Тодір. Чудо, хлопці! Чудо!

Іван. Та так борзо? Таке дай боже чути! Я дива та чуда не одного ще сподіюсь - та щоби вже нині? Але ж яке би се чудо було, батьку Тодоре?

Тодір. Таке чудо, що Катря свого зарученого не може нахвалитись та навповідатись - який-то він розумний, та який-то він добрий, та який-то він козир-легінь! Чудо, та й годі! Або се хіба не чудо, що відколи увійшла у челядну хату, то ще нікого не била, на велику вдивовижу усіх наймитів та наймичок? Лиш то мені дивно, що в одно по спині шкрібаєсь, неначе би... Ну, се вже мені сам господь відкупителя з неба зіслав, не то що! А дівки, як кажу,- ваші. Про віно вже згода. А тепер ходім у пивницю, куштуватимемо, котру би то бочку-дві меду та вина на ваші весілля виточити, бо...

 

Всі три співають.

 

В цілім світі така мода,

Що в весілля не п’ють воду,

А то з тої лиш причини,

Що є меди, що є вина!

 

Бо як трунку би не було,

То би люди в руки дули:

Вода робить кров студену -

Глянь на жабу на зелену.

 

О, таке би і з нас сталось -

У яри бих поскакали

Та й там доти воду пили,

Аж би німці нас вблупили.

 

Відтак наше грішне тіло

Всмажили би та й би з’їли,

А водицев запивали,-

То ж то в сало би й убрались!

 

О, не пийте, браття, воду

Хоть про ту одну пригоду,

Щоби «кріку» не кричати,

Німці в сало не вбирати!

 

Ідуть.

 

 

III СХІД

 

 

Світлиця у Недобрюковій хаті. Дмитро і Векла уходя. Векла плачучи.

 

Дмитро. Не будь дурна, стара, та не плач! Плач не поможе! Сегодня солом’яний парубок золоту дівку озьме, а ще такий, як наш Василь. Ще не трафив на свою суджену; да як трафить - то і не схаменешся, коли вженивсь! Коби тільки лиш грижі та жури мав на світі, як те, що Василь наш не вжениться, то би ще прожив яку днину на світі!

Векла. Тобі так говорити, а я мама! Хіба я [не] на то сина згодувала та єго парубоцтва діждалась, аби з-за невістки на старості роках не припочити? Да то все ти винен, Дмитре,- ніхто, як ти! Бо я тобі ув одно піла: відучи та відучи-ко ти хлопця від тої ярості такої! А тепер довелось, що і найпуща дівка не хоче піти за него, бо боїться. А хоть після мої смерті і вжениться - хто буде чужу дитину розуму вчити та добру наводити? Ох, пропаде мій синок любий,- а то всьо через твої розпести невчасні! Ох, матір божа!

Дмитро. А я тобі кажу, стара, що він таку ще собі кралю запопаде, що і в світі такої не було! На́й-ко єго лиш трохи. Хіба і я такий не був замолоду - прудкий та палкий? А предці ми прожили красний вік з собою. І діточки згодували, і до людей привели, і маєтку чимало придбали. А й ти зразу боялась за мене йти? Да твій батько, Танасо́ покойний, царство єму небесне, розумніший був від тебе: присилував, та й от що! А чому присилував? Бо видів, що з мене господар буде. А розумних найдеться на світі, бо і Василеві нашому немає догани, чорт єго не взяв! Хоть до якої роботи - він перший. А що собі розумний та на всі способи хитрий, того і наш дідич не потрафить, не то що! Да осьде він сам! А який собі веселий!..

 

Василь уходить.

 

Василь. Добрий день, бадечку! Як днували? А ви, ненечко? Знов у плачах? Да щоб ви вже тілько не плакали, то вам скажу, що я уже заручений, а за тиждень весілля.

Векла. Ох, синку мій! Де? В кого?

Василь. Не вгадали би-сте, поки світа! У Заставній, у старого Лиховолі доньку.

Дмитро. Ох мені лишенько! Да чей не ту?..

Василь. Ту Катрю злющу, хочете казати? Ту саму! Да у мене она не буде злюща - того вам ручу, хоть би в ній ще раз тілько дідьків сиділо, кілько сидить. Ми вже сегодня навіть і прібку зробили - і не згірше вдалась! Коби лиш далі так, то вам ручу, що вздовж і поперек ніхто такої невістки не мав і не буде

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Як козам роги виправляють, Федькович Юрій», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Як козам роги виправляють, Федькович Юрій"