Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Пригода з Кобзарем, Мирний 📚 - Українською

Читати книгу - "Пригода з Кобзарем, Мирний"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Пригода з Кобзарем" автора Мирний. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 2 3 4 5 6 7
Перейти на сторінку:
знає, де свої ду­ми подіти, ко­му їх сповісти­ти… Та й гар­но ж як!

- А мені не по­до­бається,- ка­жу я.- Да­вай дру­го­го чо­го цікавішо­го по­шу­каємо.- І по­ча­ла пе­рег­ля­да­ти книж­ку, що в ній бу­ло над­ру­ко­ва­но.


- Ось "Пе­ре­бен­дя"… Що то та­ке - "Пе­ре­бен­дя"? - пи­таю.


- То так старців у нас на­зи­ва­ють,- ка­же Мар­та.


- Я про старців не хо­чу чи­та­ти! По­див­лю­ся далі!.. Ось "Ка­те­ри­на"… Чуєш, Мар­то, "Ка­те­ри­на"? Хо­чеш - про Ка­те­ри­ну про­чи­таю? - пи­таю я, пе­ре­гор­та­ючи лис­точ­ки в книжці, щоб доз­на­ти­ся, чи дов­га та "Ка­те­ри­на".


Не встиг­ла Мар­та од­ка­за­ти, як я скрик­ну­ла:


- О-о-о, дов­га яка! Да­вай ко­рот­шо­го по­шу­каємо… Ось -"То­по­ля". Це не дов­га. Чи­та­ти "То­по­лю"?


- Та чи­тай­те вже! - не­терп­ля­че відка­зує Мар­та.- А то як ки­нуться вас шу­ка­ти, то так нічо­го й не про­чи­таєте.


Почала я чи­та­ти "То­по­лю". І ко­роткі стрічеч­ки, і дзвінкі вірші зра­зу по­до­ба­лись мені; а сум­не оповідан­ня про ко­хан­ня діво­че, про жур­бу та го­ренько, як ми­лий по­ки­нув її, заціка­ви­ли й ме­не, і Мар­ту. Во­на, по­ки­нув­ши ви­ши­ва­ти і підвівши го­ло­ву, ди­ви­ла­ся у вікно, сиділа, на­че за­кам'яніла, слу­ха­ла, бо­ячись, щоб і сло­веч­ка не про­пус­ти­ти. Далі оповідан­ня ще ста­ло цікавіше, так і тяг­ло нас за со­бою, як по­ча­ла я ви­чи­ту­ва­ти, як ма­ти, нев­ва­жа­ючи на жур­бу доч­чи­ну, си­лу­ва­ла її йти заміж за ба­га­ча ста­ро­го, як доч­ка з го­ря пішла до во­рож­ки по­во­ро­жи­ти про ми­ло­го… Пе­ку­чий жаль і гіркі сльози прой­ма­ли ме­не. Як же по­ча­ла я чи­та­ти пісню, що дівчи­на, ви­пив­ши зілля, заспіва­ла, то ме­не на­че хто зда­вив за гор­ло… го­лос мій трем­тить, бри­нять у ньому сльози, а Мар­та так і за­ли­ла­ся ни­ми! Як го­рох, по­си­па­ли­ся во­ни в неї з очей та так і впа­ли на ро­бо­ту у п'яльцях. Мерщій во­на підве­ла ру­ки, ухо­пи­ла­ся за вис­ки до­ло­ня­ми і зак­ри­ла­ся від ме­не ни­ми, щоб я не ба­чи­ла, як во­на пла­че… Лед­ве-лед­ве до­чи­та­ла я до кінця та й са­ма розп­ла­ка­ла­ся.


Коли це - як стріль стрельнув! - Мар­та ки­ну­лась і скрик­ну­ла:


- Ой ли­шенько! Наші вер­ну­ли­ся.


Зиркнула я у вікно, а Триш­ка як вітер пром­чав­ся трой­кою і вже при­вер­тає до рун­ду­ка. Відра­зу не знать де й діло­ся на­ше го­ре й наші сльози, замість них страх опа­ну­вав нас обох.


- Мартусю! Що ж ми те­пер бу­де­мо з книж­кою ро­би­ти? - за­шеп­та­ла я, трем­тя­чи уся.


- Цитьте! Ніко­му не хваліться, як бу­дуть пи­та­ти,- ви­ти­ра­ючи сльози, швид­ко про­ка­за­ла во­на, мерщій ухо­пи­ла книж­ку, як кішка, стриб­ну­ла на сту­ла й за­хо­ва­ла книж­ку на грубі. Потім спокійно сіла за ро­бо­ту, про­ка­зав­ши мені: - Ідіть стріва­ти своїх.


Витерши плат­ком очі, я мерщій одщіпну­ла двері й чим­дуж побігла стріва­ти па­пу й ма­му.


- Отак! - ка­же ма­ма.- Не зас­та­ли до­ма та й на­зад вер­ну­ли­ся.


- І кра­ще,- од­ка­зує па­па. - У гос­тях тільки б мар­но стра­ти­ли день, пе­ре­ли­ва­ючи з пус­то­го в по­рожнє, а до­ма си­дя­чи, я сьогодні "Коб­за­ря" до­чи­таю.


"Господи! Що ж мені в світоньку ро­би­ти? Як ото­го "Коб­за­ря" на місце по­ло­жи­ти, щоб па­па не дізнав­ся, що я йо­го бра­ла?"


- А ти чо­го та­ка розст­роєна?.. Пла­ка­ла? - гля­нув­ши на ме­не, пи­тає ма­ма.


Коли це біжить Гриць, ра­дий та ве­се­лий, і по­чав роз­ка­зу­ва­ти мамі, як ми в піжмур­ки гра­ли і як фрейлен Луїза так і не знай­шла ме­не.


Фрейлен Луїза по­ча­ла роз­ка­зу­ва­ти мамі, як ми почес­но ве­ли се­бе та як гар­но гра­ли­ся.


Мама ра­до слу­ха­ла те оповідан­ня гу­вер­нант­ки. Во­на завж­ди бу­ла ра­да, як їй вих­ва­ля­ли нас, а не гу­ди­ли.


- Вот ум­ные де­ти! Так всег­да ве­ди­те се­бя, чтобы дру­гие были ва­ми до­вольны! - гла­дя­чи нас по го­ло­вах, ка­за­ла во­на.


Мама роз­ка­зу­ва­ла нам, як во­ни їзди­ли, яка те­пер до­ро­га гар­на - хоч ко­ти­ся! - і яка во­на ра­да, що проїха­ла­ся в са­нях по снігу.


Коли це увіхо­дить до нас па­па за­тур­бо­ва­ний.


- Чи ніхто не брав у кабінеті книж­ки? - пи­тає.- Ле­жа­ла на столі, а те­пер не­має.


- Якої книж­ки? - спи­та­ла ма­ма.


- Та все ж тієї, "Коб­за­ря"! - сер­ди­то од­ка­зує па­па.


Ми з бра­том згля­ну­ли­ся й по­опус­ка­ли очі… Я чу­ла, як у ме­не сер­це би­ло­ся!


- Ми в кабінет не ходіл,- здвиг­нув­ши пле­чи­ма, од­ка­за­ла фрей­лен Луїза.- Ві, деткі, в кабінет не біл? - по­вер­ну­ла­ся до нас.


- Я хоч і був, а книж­ки ніякої не брав і не ба­чив,- од­ка­зав сміли­во брат по-фран­цузько­му.


- І я не бра­ла,- лед­ве чут­но ви­мо­ви­ла я.


- От дивіться: і злодія не бу­ло, і батька вкра­де­но! - жартівли­во ска­зав па­па і пішов від нас у діво­чу до­пи­ту­ва­тись, хто з дівчат при­би­рав у кабінеті, чи не пе­рек­ла­да­ли, бу­ва, кни­жок із сто­лу на яке дру­ге місце.


Я сиділа, як на вугіллях, і, не слу­ха­ючи, що го­во­ри­ла ма­ма, дос­лу­ха­ла­ся, як па­па тур­бу­вав­ся, роз­шу­ку­ючи книж­ки.


- І, пев­но, ти, Грунько, при­би­ра­ючи в кабінеті, зня­ла її з сто­лу й ткну­ла ку­ди між другі!


- Їй-бо­гу, ба­рин, я нічо­го не пе­рек­ла­да­ла,- бо­жи­лась Грунька.


- Не пе­рек­ла­да­ла! - пе­рек­ри­вив її па­па.- А де ж во­на поділа­ся? Іди собі геть! - сер­ди­то про­мо­вив він і по­чав пе­ре­би­ра­ти книж­ки, що ле­жа­ли у нього в кабінеті на ета­жерці. Чут­но бу­ло, як він вий­мав їх, сту­кав од­ну об дру­гу, пе­ре­гор­тав лис­точ­ки, роз­див­ляв­ся й зно­ву клав на місце. Потім увійшов до нас.


- Усі книж­ки пе­ре­ди­вивсь, а "Коб­за­ря" не­ма! - сум­но ви­мо­вив він.- Вид­но, якісь ру­каті ко­ти бу­ли! - до­дав, сіда­ючи біля нас.


- Не ве­ли­ка шко­да, як і про­па­ла,- усміха­ючись, ви­мо­ви­ла ма­ма по-фран­цузько­му.- Пей­зан ніко­ли нічо­го доб­ро­го не на­пи­ше.


- По-твоєму, пей­зан і не чо­ловік! - не­лас­ка­ве од­мо­вив па­па.


Тут са­ме увійшов ла­кей зак­ли­ка­ти до обіду. Ми всі вста­ли й пішли до сто­ло­вої. Па­па посліднім звівся і йшов по­за­ду нас, хму­рий та за­ду­ма­ний.


Увесь обід він був та­ким, ма­ло що їв і, як сич, на­дув­шись, сидів. Я раз по раз бо­яз­ко по­зи­ра­ла на нього; ме­не стра­шен­на до­са­да роз­би­ра­ла, що я йо­му за­подіяла та­ко­го жа­лю, та ще й не приз­на­ла­ся. А те­пер уже пізно бу­ло, тре­ба бу­ло од­мов­чу­ва­тись і далі таїтись. Це ме­не най­більше всього кло­по­та­ло, і я ду­же не­ве­се­ла сиділа за сто­лом.


- Що це ти? За книж­кою так за­жу­рив­ся? - під кінець обіду пи­та­ла ма­ма в па­пи.


Папа якось без­надійно мах­нув ру­кою, встав і, не до­жи­да­ючи кінця обіду, пішов до кабіне­ту.


На ве­ли­ку си­лу діжда­ла я, ко­ли по­ча­ли всі з-за обіду вста­ва­ти, і мерщій побігла до се­бе в ха­ту.


- А па­па ду­же жу­риться, що книж­ка про­па­ла! - за­мо­ви­ла я до Мар­ти.


- Журиться? - пе­ре­пи­та­ла во­на, за­зир­нув­ши в мої зас­му­чені очі.- Та й ви тро­хи не пла­че­те? Пан­ноч­ко моя лю­ба!

1 2 3 4 5 6 7
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Пригода з Кобзарем, Мирний», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Пригода з Кобзарем, Мирний"