Книги Українською Мовою » 💛 Наука, Освіта » Чорнобиль. Історія ядерної катастрофи, Сергій Миколайович Поганий 📚 - Українською

Читати книгу - "Чорнобиль. Історія ядерної катастрофи, Сергій Миколайович Поганий"

75
0
10.07.24
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Чорнобиль. Історія ядерної катастрофи" автора Сергій Миколайович Поганий. Жанр книги: 💛 Наука, Освіта. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 39 40 41 ... 100
Перейти на сторінку:
витік радіації триває. Питання полягає в тому, як ліквідувати вогонь у реакторі і зупинити поширення радіації. Пропозиції були різними. Щербина хотів використати воду, але йому пояснили: від води ситуація може тільки погірши-тися. Одна річ — подавати воду в реактор задля охолодження і зовсім інша — спробувати залити нею ядерне полум’я. Унаслідок цього вогонь лише посилиться. Не відмовившись від своєї ідеї, Щербина, утім, був готовий розглянути альтернативні варіанти. Хтось запропонував використати пісок. Та як доставити його в реактор? Гелікоптерами? Борис Щербина миттєво викликав на місце інциденту військові гелікоптери і підрозділи хімічного захисту. Їхні командири вже прямували у Прип’ять.

Схоже, тепер державні діячі нарешті усвідомлювали, що треба робити. За лічені хвилини змінилася й поведінка Щербини — він знав, як потрібно діяти. «Незважаючи на глибоку ніч (уже фактично світало), [Щербина] не виглядав стомленим», — пригадував пізніше його помічник Б. М. Мотовилов. Коли невдовзі після опівночі поріг будівлі Прип’ятського міськкому переступив генерал-майор Микола Тимофійович Антошкін, начальник штабу ВВС Київського військового округу, Борис Євдокимович зустрів його зі словами: «Наразі, генерал-майоре, все залежить від вас і ваших пілотів». Він негайно наказав Антошкіну розпочати скидати на реактор мішки з піском, але генерал авіації відповів, що це неможливо: гелікоптери ще не прибули. Щербина погодився зачекати до світанку. Іншого вибору він не мав.

Було ще дещо, що Щербина відклав до ранку, — рішення почати евакуацію Прип’яті. Пропозиція, яка кілька годин тому здавалася неприйнятно панічною, уже до пізнього вечора 26 квітня набула невідкладного характеру. Невдовзі після 21-ї вечора, коли члени комісії проводили мозковий штурм, вирішуючи, що робити з реактором, — який тепер кожен визнавав пошкодженим, — цей реактор раптово пробудився. Три потужні вибухи осяяли темно-червоне небо над 4-м енергоблоком, викинувши в повітря розпечені шматочки паливних стержнів і графіту. «Вражаюче видовище, — згадував Леонід Хам’янов, один з московських експертів, який спостерігав за дійством з третього поверху будинку міськкому партії. — Важко сказати, стали ці вибухи результатом пробудження реактора, чи, може, це вода випадково потрапила на палаючий графіт, спричинивши паровий вибух».

Складалося враження, що в життя втілюється найгірший із можливих сценаріїв. Раніше того ж дня експерти прогнозували можливе виникнення ланцюгової реакції, спричиненої «виходом» реактора з йодної ями. Дехто прогнозував пробудження реактора на сьому годину вечора, дехто — на дев’яту. Тепер здавалося, що прогнози справджуються: ці вибухи можуть бути передвісниками нового, значно потужнішого вибуху. Іншого вибору, аніж сидіти й чекати, члени комісії не мали. Хоча вже навіть ті три вибухи, що сталися між дев’ятою і десятою вечора, наражали населення міста на значно суттєвішу небезпеку порівняно із загрозами вдень. Окрім того, помітно посилився дотепер ледве відчутний вітер, який погнав радіоактивні хмари на північ від зруйнованого реактора — на Прип’ять. Рівні радіації на міській площі перед будівлею міськкому партії в центрі Прип’яті підвищилися із 40 мікрорентгенів за секунду до 330-ти, або до 1,2 рентгена за годину.

Пізно увечері Армен Абагян, директор одного з московських науково-дослідних інститутів з експлуатації атомних станцій, який також прибув у Прип’ять у складі урядової комісії, потребував від Щербини негайної евакуації міста. Абагян щойно повернувся із ЧАЕС, де низка вибухів застала його зненацька — науковець і його колеги були змушені шукати притулок під металевим мостом. «Я сказав йому, що на вулиці бігають діти, хтось розвішує свіжовипрану білизну, хоча атмосфера водночас абсолютно радіоактивна, — пригадував пізніше Абагян. — На нормальну людину це не могло не справити враження». Утім, відповідно до постанов у Радянському Союзі, ухвалених 1963 року, евакуація цивільного населення не була необхідною, доки доза радіації, отримана окремими людьми, не перевищувала позначки у 75 рентгенів. Як показували розрахунки, за тодішнього рівня радіації доза опромінення становила 4,5 рентгена на добу. І оскільки порогового рівня у 75 рентгенів досягнуто не було, Євгеній Воробйов, заступник міністра охорони здоров’я СРСР і старший медичний співробітник комісії, не горів бажанням брати на себе відповідальність за наказ про евакуацію.

Дискусія тривала. За словами Валерія Легасова, учені-ядерники в кімнаті, «відчуваючи негативну динаміку, наполягали на тому, що рішення про евакуацію має бути ухвалене в обов’язковому порядку». Але далеко не всі були з цим згідні. Пізніше деякі члени комісії приписували Легасову ключовий внесок у розвитку дискусії. Іван Плющ, голова Київського облвиконкому, пригадував: «Академік Легасов... поклавши руку на серце, ніби він складає присягу, промовив: “Я благаю вас — евакуюйте людей. Тому що я не знаю, як поведеться реактор завтра. Він некерований. Ми подаємо воду, але не знаємо, куди саме вона потрапляє. Ми робимо те, чого ніколи не робили. Як учений, я не можу прогнозувати, якими будуть наслідки. Тому молю вас. Евакуюйте”». За словами Плюща, Воробйов виступав проти евакуації. «Людей можна буде евакуювати, коли рівень радіації досягне 25 бер. Це наша норма, — сказав він, маючи на увазі біологічні еквіваленти рентгена. — Але тут, як бачите, люди говорять про мілірентгени і рентгени. Ми не можемо підтвердити необхідність евакуації».

Урешті-решт, Легасов, Абагян та інші вчені переконали Щербину. «Десь близько десятої чи одинадцятої вечора 26 квітня [Щербина], вислухавши кожного, ухвалив рішення в обов’язковому порядку почати евакуацію», — згадував Легасов. Утім, лише рішення Щербини було недостатньо. «Вони звернулися до секретаря [ЦК], на що той відповів: “Не можу дати своєї згоди на це”, — відзначав Плющ. — Звернулися до іншого, але той також, хоч і віднісся з розумінням, своєї згоди не дав. З третім зв’язатися не могли». Урешті-решт, Щербина зателефонував своєму керівникові, Голові Ради Міністрів СРСР Миколі Рижкову. «Щербина подзвонив мені в суботу ввечері, — згадував Рижков, — доповівши про ситуацію: “Ми заміряли радіацію... Прип’ять має бути евакуйовано. Негайно. Станція — поблизу, викид радіоактивних речовин продовжується. А життя в місті кипить на повну — проходять весілля...”» Я вирішив: «Евакуація завтра. Підготуйте потяги та автобуси і скажіть людям брати лише найнеобхідніше — гроші, документи і нічого більше. Ніяких меблів». Уже до першої ночі місцева влада у Прип’яті отримала терміновий наказ від Щербини скласти список громадян для евакуації. На все про все їм відводилося дві години. Евакуацію мали розпочати рано-вранці.

Для присутніх у залі засідань Прип’ятського міськкому субота, 26 квітня, видалась непростою: день почався із шокуючої звістки про вибух, а палітра емоцій змінювалася від сум’яття і невіри до несприйняття. Утім, наразі несприйняття вже поступилося місцем повному усвідомленню катастрофічності ситуації. Водночас найгірше, цілком імовірно, було ще попереду. Чи продовжиться знову ланцюгова реакція? Чи триватимуть вибухи? І якщо так, що буде з містом

1 ... 39 40 41 ... 100
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Чорнобиль. Історія ядерної катастрофи, Сергій Миколайович Поганий», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Чорнобиль. Історія ядерної катастрофи, Сергій Миколайович Поганий"