Книги Українською Мовою » 💛 Інше » Містичні істоти, загадки і таємниці Карпат, Данило Ульянов 📚 - Українською

Читати книгу - "Містичні істоти, загадки і таємниці Карпат, Данило Ульянов"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Містичні істоти, загадки і таємниці Карпат" автора Данило Ульянов. Жанр книги: 💛 Інше. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 39 40 41 ... 52
Перейти на сторінку:
сватають.

• Якщо якусь річ чи гроші подавати комусь через поріг, то буде з тією людиною сварка, гнів. І дуже зле, якщо це буде з милим.

• Удача в дорозі залежить від того, котрою ногою переступити поріг: правою — добре буде, лівою — не пощастить.

• Не можна вертатися, коли вже вирушиш, бо не пощастить.

• Перед дорогою треба посидіти, аби дорога була легкою.

Багато звичаїв, повір'їв та ворожінь пов'язуються з різними святами, бо хоч свята ці християнські, але в народній традиції обряди, звичаї, повір'я, ворожіння у дні цих свят мають стародавній дохристиянський характер.

Найцікавішим для ворожіння днем — дівоцьким та парубоцьким святом — є свято Андрія. Дівчина вірить, що андріївська ніч допоможе їй свою долю пізнати, дізнатися, чи вийде заміж, чи буде знову рік дівувати. Увечері на Андрія кілька дівчат, зійшовшись до одної хати, варять вареники. Позначивши кожна свій, кладуть їх на праник і приводять до них негодованого кота. Кіт з'їсть, розтягне, розірве або понесе кудись вареник. Отже, відповідно, дівчина вийде заміж тут, залишить її хлопець, насміється над нею або її доля десь далеко. Ворожать дівчата і по-іншому: пізно ввечері дівчата беруть по дві дерев'яні ложки, виходять на таке місце, куди з усіх боків долинав би звук, і по черзі, рахуючи до дев'яти, клепають ложками. Звідки почується чоловічий голос, звідти буде доля дівчини, її чоловік. Кидають дівчата також увечері черевик чи чобіт через хату, і куди він буде повернутий носком, звідти буде дівчина чекати свою долю.

Багаті стародавніми народними звичаями, повір'ями різдвяні свята: Різдво, Новий рік, Йордан. Починається народне святкування Святим вечором (так називається цілий день перед Різдвом). До Святого вечора всі повертаються додому. Ніхто з хрещених людей не повинен бути поза домом, бо тоді увесь рік блукатиме. Вірять, що і душі померлих родичів збираються додому на святу вечерю.

Цього дня не можна ні з ким сваритися, а з ким і були в незлагоді, треба помиритися, щоб мирно жилося цілий рік. На ґаздівстві все повинно бути на своєму місці, ніщо не має бути в чужих руках. І все, що в ґаздівстві є чуже, треба повернути, щоб цілий рік був у господарстві лад. Деякі речі не можна на Святвечір називати їхніми іменами: наприклад, не можна говорити слово «мак», треба казати «сімнє» або «насінне», «аби блихи та інша нужда не плодилася». Замість слова «що» треба говорити «яке» — аби те, про що говориться, «не защокати»…

Цього дня вся родина готується до святої вечері. Вогонь для її приготування має бути новим, складатися з дванадцяти полін, заготовлених за дванадцять днів до Святвечора. Готується на святу вечерю дванадцять страв із дарів поля, лісу, води (ріки, ставка, озера). Перед вечерею ставлять на покуття дідух — сніп зі стебел кукурудзи з качанами, який восени для цього готується — на добрий урожай. На столі тонко розстеляють отаву — символ жита, пшениці, всякої пашниці, що благодатно вкриває нашу землю святу. На кути стола кладуть по кілька зубків часнику — проти злих сил. Стіл застеляють білою скатертиною і ставлять на нього миску з різним зерном на багатий урожай наступного року. Під столом кладуть гостре знаряддя — сокиру, пилку, сапу, а ґазди й діти цих предметів по кілька разів торкаються босими ногами, «аби ноги були такі тверді й міцні, як залізо».

Багаті чарами, повір'ями, ворожіннями і Щедрий вечір та Новорічна ніч. З жаптами та витівками молодь наряджає «Маланку», щедрує, маланкує. Дівчата знаходять час і поворожити. Ворожать здебільшого так само, як на Андрія.

У ніч перед Новим роком ніхто не спить. Новорічна ніч — це ніч, наповнена магічними діями, чарами. Всі, як уміють, намагаються накликати добро, умиротворити злі сили та стихійні лиха — все на розгадування свого майбутнього, забезпечення добра на наступний рік. На Новий рік, як і в деякі інші свята, дуже важливо, яка людина першою до хати увійде, бо це віщує, яким буде наступний рік. Якщо ця людина (бажано, аби це був чоловік) молода, здорова, добра, весела, то всі в хаті в наступному році будуть здорові, буде достаток, злагода, радість протягом цілого року. І навпаки, коли першою прийде жінка, та ще стара і зла, то в хаті протягом року добра не буде.

На Йордан по інею на деревах угадують урожай в наступному році: іній густий — урожай добрий. Ґазди обв'язують садові дерева прядивом, щоб «добре родили». Дівчата на Йордан вмиваються йорданською водою, щоб личка мали білі та файні та щоб хлопцям подобалися. Після Водохрестя не можна прати на річці цілий тиждень, бо існує повір'я, що на Водохрестя чорти і всяка нечиста сила вистрибують з води, боячись занурюваного у воду хреста, і залишаються на землі, доки яка жінка не прийде на річку прати, щоб разом зі шматтям стрибнути у воду. Тож треба дати час, «щоб більше нечистої сили вигинуло від водосвятських морозів на землі».

Народні звичаї, повір'я, ворожіння пов'язані також і зі святами весняно-літнього періоду. Дуже великим весняним святом є Благовіщення. Нічого в цей день не можна робити.

Кажуть, що навіть птиця цього дня не в'є свого гнізда. Вірять, що на Благовіщення земля, що відпочивала і сили набиралася, відкривається і все живе на світ випускає. У свої права вступає весна. Зацвітають перші весняні квіти, які мають магічну силу для дівчат — на красу і долю. Ґазда виганяє надвір худобу на весну подивитися. Ворожать у цей день, аби прихилити добро, відвернути лихо, ворожать також і на врожай. У благовісний понеділок нічого не дається з хати, бо це би пошкодило маржині. Нічого не можна сіяти, садити, ні щось інше робити в городі, аби буря і град не вбили сівбину й городину.

У передвеликодню середу увечері палять вогонь на городі, «аби городина велика росла і добре родила». Дуже корисним для здоров'я і відвертання всякого лиха є перескакування через вогонь у цей вечір.

У чистий четвер діти ходять по хатах, переважно до родини та знайомих, «у живники» (вогники, хапанки), де їм дають перепічки, кукуци, писанки. Ворожать: якщо першим прийде хлопчик, будуть родитися й вестися в ґаздівстві бички й баранчики, а коли дівчинка, то ягнички й телички.

Найзнаменнішими, найсвятішими атрибутами Великодня є паска і писанка. Тож вони і стали в народі оберегами від злих чарів, символами щастя, долі, добробуту, любові, вірності. Наприкінці передвеликоднього тижня ґаздині печуть паски, підбирають для свячення писанки. Коли приходить час саджати паски в піч, ґаздиня

1 ... 39 40 41 ... 52
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Містичні істоти, загадки і таємниці Карпат, Данило Ульянов», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Містичні істоти, загадки і таємниці Карпат, Данило Ульянов"