Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Чорна рада, Куліш П. 📚 - Українською

Читати книгу - "Чорна рада, Куліш П."

238
0
18.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Чорна рада" автора Куліш П.. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 39 40 41 ... 56
Перейти на сторінку:
сказав, дивуючись, Білозерець. - Чи тебе гос­по­дь сотворив із самого заліза, чи що? Ні рани, ні літа те­бе не одолівають.

А Шрам йому:



- Як треба рятувати Україну, байдуже мені і літа, й рани. Обновиться яко орля юность моя. На коня, на коня! Нічого гаятись!


- Да вгамуйсь, бога ради! Хоть дух переведи, хоть чарку го­рі­лки випий да закуси.


Сяк-так осадив Білозерець Шрама. Шрам уже й сам тоді по­чу­всь, що треба дати собі пільгу.


Виїхали з Борзни. Чи проїхали з десяток верст, чи ні, як на­зустріч гонець до Білозерця, щоб простовав уже під Ні­жень.


- Військо гетьманське пішло, - каже, - туди ще зранку, а Со­м­ко-гетьман з Васютою і з іншою старшиною тож із Ічні рушили. Уся старшина присягу виконала Сомкові на по­слу­­ше­нство в ринковій церкві ічанській, да, почувши, що вже бо­яре під Ніженем, просто з церкви на коні да й ру­ши­ли до Ні­женя.


- Заворушились наші! - каже Шрам. - Слава тобі, боже! Ну, не тратьмо ж часу й ми.


Повернули коней на Ніженську дорогу; їдуть спішно. Ви­їжджають на Ічанський шлях, недалеко од Ніженя, аж гля­ну­ть - і Сомко з Васютою їде. Старшина за ним купою. Пові­тавшись, Шрам зараз і питає:


- А що, пане гетьмане, яково?


- Не журись, батьку, - каже Сомко, - усе буде гаразд. Уже як ми з паном Золотаренком узялись за руки, то нехай ус­то­їть проти нас хто хоче. Лубенський, Прилуцький і Перея­слав­сь­кий полки я виправив з Вуяхевичем під Ні­жень, а Чер­ні­гі­в­сь­кий буде туди сьогодні на ніч. Чого ж ти іще супишся?


- Ти кажеш, пане гетьмане, що з Вуяхевичем полки ви­правив? - питає Шрам.


- З моїм генеральним писарем, - одвітує Сомко.


- Да то-то ж! Не дав би я йому гетьманського бунчука під та­ку годину.


- Е, батьку! - каже Сомко. - Тобі-бо вже дуже зневірились лю­де.


- А ти, синку, дуже багато ймеш їм віри. Я чував про Вуя­хевича дещо негарне.


- Е, годі! Ти мого Вуяхевича не знаєш. Ніхто лучче його не вміє гамовати козаків: тим я й дав на сей день йому бу­нчук, а не іншому.


- Похмурна, похмурна година! - каже сам собі Шрам.


- Не така ще, як тобі здається, - сказав Сомко.


- Дай, боже! А що ти скажеш про поспільство, що купи­ться коло Ніженя, нехай бог криє, наче як було на початку Хме­ль­нищини? Се все брюховці!


- Нічого не скажу. Мені більш їх жаль, ніж досадно; більш досадно, ніж страшно. Поки в мене в таборі козаки да га­рмати, я ні про що й гадки не маю. Ти думаєш, може, мене дуже за­смутили миргородці да полтавці з зіньківцями? Не за­сму­ти­ли вони мене, а преогорчили. Не те мені шкода, що три по­л­ки одпало, а те, що честь, правда поламана.


«О, голово ти моя золота! - подумав Шрам. - Коли б то так усі, як ти, держались честі да правди! А то на кого не згля­неш - усяке, мов звірюка, про свою тілько шкуру да про свій бе­р­ліг дбає».


Уїхали в місто. Тілько що переїхали Галатовку-урочище, аж ось перегородила їм дорогу процесія: несли мертвого.


Питається Шрам:


- Кого ховають?


Кажуть:


- Війтенка.


- Що сьогодні з Домонтовичем на божий суд ставав?


- Того самого. Не послужила фортуна горопасі. Тілько стя­­лись на шаблях, зараз так і положив його вражий ка­рмазин.


- Е, ні-бо! - перебив тут хтось ізбоку. - Перше Домонтови­ченко влучив війтенка по лівій руці - кров так і задзюрко­тіла. Мій батько сам там був, дак розказував. Шарпонув та й каже: «Годі, буде з тебе!» А війтенко: «Ні, або мені, або тобі не жи­ти на світі!» - «Дак нехай же, - каже, - господь ус­по­коїть твою душу», - та й почав налягати ще більш на вій­те­нка. Попл­я­му­вав його скрізь ранами. «Ей, - каже, - годі! Пожалуй сам се­бе!» А той маха та й маха наосліп, аж поки дано йому так, що й покотивсь, як сніп.


- Нехай, нехай! - каже ще один, ідучи мимо. - Візьме ко­лись і наша!


Дивиться Шрам, аж за труною того війтенка трохи не весь Ніжень піднявся; і все самі міщане: жодного в кар­ма­зи­нах. Дивиться Васюта, аж за міщанами сунуть і козаки ні­же­нські; і все тілько товариство: жодного сотни­ка, ні ота­мана. Ідуть, утупивши очі в землю, і мов не бачать ні геть­мана, ні Васюти з старшиною. Шрам тілько похитав голо­вою. Нічого не ска­зав і Сомко, дивлячись, що козаки, замість табора під містом, опинились на війтенкових похоронах, на­че в свого полков­ни­ка, да ще під такий вели­кий час. А старшина тілько між со­б­ою зглядувалась. Зро­зумів, мабуть, щось і Васюта; бо, ско­ро перейшли похо­ро­ни, зараз, одкло­нившись гетьманові, повернув до свого дво­ру. Старшина Ні­женського полку теж роз'їхалась по дворах; а з других полків поїхали за Сомком до табора. А табор Сомків стояв під Ніженем, за Білявськими ле­вадами.


Доїжджають до табора, аж у таборі ще оддалеки чути го­мін, галас. Приїжджають ближче, аж округи табора жодних бекетів. Козаки змішались, як у бразі гуща; той туди, той ту­ди йде, а жодного порядку між ними немає. А тут ще почало тем­ніти, так Сомкове військо - наче те море, що спе­реду ще хоч видно, як хвилі ходять, а дальш, у темноті, так уже ті­ль­ко реве да бурхає.


Добравшись до свого намету, Сомко зараз звелів позвать пе­ред себе Вуяхевича. Кинулись шукати його по табору, да не так-то його й знайти у такій мішанині. Сомко напавсь на під­ручників генерального писаря, сердивсь, кричав; да­лі ба­чить, що тим серцем мішанині таборовій не запобі­гне, ро­зі­слав старшину по всьому обозові козаків га­мовати, а сам сів на коня і поїхав поміж наметами. Шрам їхав за ним, по­хму­рний, як ніч, що надходила.


Аж ось і генерального писаря уздріли. Той давно вже їздив по табору, гамуючи козацтво, тілько од його гамо­ва­н­­ня іще гірш підіймавсь гомін.


- Вражі діти! - кричить. - Пічкури! Навчимо ми вас стар­ши­­ну шановати! Не будете ви в нас копилити губу, як тії за­по­ро­жці, що всі в їх рівні. Порівняємо ми вас так, що й не за­хо­че­те. Мало чого не буває, що запорожцям усюди своя воля, що з ними старшина й гетьман запанібрата. Пожа­луй! У їх не­ма ні вбогих, ні багатих; так на те ж вони за­порожці, ко­за­ки над козаками. А ви що? Мужики! Тая ж мужва! Да ми

1 ... 39 40 41 ... 56
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Чорна рада, Куліш П.», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Чорна рада, Куліш П."