Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Чорна рада, Куліш П. 📚 - Українською

Читати книгу - "Чорна рада, Куліш П."

238
0
18.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Чорна рада" автора Куліш П.. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 40 41 42 ... 56
Перейти на сторінку:
вас, вражих дітей, батогами! Ось нехай лиш рушать раду - ми вас повернемо в земляну роботу! Дамо ми вам знати коза­цькую вольность!

Так вигукував військовий писар, і байдуже йому, що круг його наче море іграє. І, так як от хвилі розходяться перед байдаком, а ззаду знов, буркочучи, зливаються, так тії коз­а­ки спершу розступляться, щоб дати дорогу писарському пої­з­ду, як же проїде, то й зачнуть іззаду вигуковати:


- Чи чуєте, що пан писар глаголе? Ми мужва! Нас батога­ми! Сипати вали по городах нас приставлять! Дак ми бу­демо працювати, а старшина одпасувати боки, орудуючи на­ми? І так ще мало нам зневаги? Вали сипати? Не діждуть же вони сього! Не діждуть, не діждуть! - гукали ще голосні­ше тії, що були дальш од писарського поїзду.


А військовий писар, хоть і чув, да не озиравсь. Він своє ко­за­кам провадив.


- Пане писарю, - каже Сомко, перестрівши його. - Що отсе в те­бе за порядок? Хіба на те я дав тобі бунчука?


А той уклонивсь, правда, низенько, да й каже:


- Та от, пане ясновельможний, яке тут лихо. Недалеко звід­си табор запорозького гетьмана...


- Гетьмана! - крикне Сомко, що аж покрив увесь галас. - Хi­ба в тебе й опрiч мене єсть гетьман? Так убирайся ж до йо­го їз­ди­ти на свинях! - i вирвав у його з рук бунчук геть­ман­ський. Почувши Сомкiв голос, зараз круг його всi за­мо­вкли.


- Гетьман, гетьман прибув! - пішло скрізь по таборові; і, ско­ро рознеслась така чутка, зараз деякі бурлії схамену­лись, подумали про свою голову. Сомко-бо жартів не лю­бив. Щи­рий і незлобивий був лицар, да вже ж як і допечуть йому, то стережись тоді кожен. У таборі в нього або в по­хо­ді знай свою лаву - не так, як у інших. Тим-то й били сом­кі­вці не­при­я­теля всюди, де тілько стинались. Знали, чого стоїть Со­мко, усі старії, значні козаки; а військова чернь про те байду­же: їй аби воля. От під сю-то волю й під'­їхав Іванець із своїми за­по­рожцями, і пішло усе, як у казані кипіти.


- А що, пане гетьмане? - каже Шрам. - Може, ще й тепер за свого писаря заступишся?


Сомко тілько махнув рукою і поїхав до свого намету.


- Дай лиш, сину, мені свого бунчука, - каже Шрам, - я ліп­ше од якого-небудь недоляшка в тебе попорядкую.


Сомко оддав йому мовчки.


«Бідна козацька голово! - подумав сам собі Шрам. - Отак-то завсегда доводиться нам та честь да слава! Збоку ди­вляться лю­де, дивуються, що блищить, сіяє, а в серце ніхто не за­гля­не. Тут день і ніч мізкуєш розумом, не знаючи спочи­нку, а тут під боком гадюки сичать і на твою душу чигають».


Так собі мізкуючи, обійшов він з бунчуком увесь табор і всюди постановив варту, щоб ніхто вночі з табора не ве­штавсь і до табору нікого без оклику не звелів пускати. Да й ні на часиночку не дав собі одпочинку. Де козаки чи ка­шу ва­ри­ли, чи круг огнища з салом на спичках сиділи, тихії речі не про що вже, як про чорну раду, ведучи, він до них і при­стане; і як спом'яне старого Хмельницького, як тоді в козаків була воля й дума єдина, то козацтво наче й про­тверезиться. А ін­шій громаді Христову притчу розкаже, схиляючи буї душі до кротості да до любові; то козаки, так як тії бджоли од кро­пила, погудуть та й осядуть.


І добре б воно було; може б, Шрам і до кінця козаків ути­хомирив; так от же, як за тим сіятелем по ниві, так і за Шрамом па­волоцьким слідом ходив диявол і всівав пле­ве­ли в пше­ни­цю. А той диявол не хто був, як полигач Брю­хо­вецького - Ву­я­хевич. Надувшись, мов той сич, проходив він із своїми під­ру­чниками мимо козацькі купи і, бачся, ні­чого злого й не діє, ті­лько то там, то сям що-небудь блявк­не, да так же то ко­заків гірким словом зневажає, так їм те не­щасне панство да гетьманство в вічі тиче, що козаки, при­слухаю­чись, тілько уси кусають. І як от рибалка, їздячи чов­ном, ку­кольван роз­си­пає, так той потайний зрадця Ву­яхевич розси­пав гіркі сло­ва в козацькії душі.


Аж ось наступила темна, глуха ніч; і добре й зле опочило. Чи спав же то Сомко-гетьман, чи ні, а Шрам не змигнув оком і на годину. Ніхто б не розказав, ніхто й не списав би всіх йо­го думок. З тяжкою од клопоту головою ходив він од варти до варти, частенько поглядаючи против Ро­ма­но­в­с­ь­кого Ку­та. А в Романовського Куті широкі дуби од ог­нищ світяться; через поле чути глухий гомін; ячать зда­леку людськії голо­си, наче та хвиля на морі перед ли­хою бурею.



XIV



Розкажемо ж тепер, що діялось у дому в Гвинтовки, як отак працював наш паволоцький Шрам. Мабуть, тоді вже та­ка година була, що й тут якось не було ладу ні між жі­н­ками, ні між чоловіками. У жіночій громаді не йшла в лад ота кня­гиня, жона Гвинтовчина. Одно, що вона пані вели­кого колі­на, а друге, що з діда, з прадіда вона ляшка й ка­толичка, так уже тут як не підходь, а не потоваришиш щи­ро.


А в чоловіків вийшло своє безладдє. Череваневі було якось дивно, що Гвинтовка наче іншим чоловіком зроби­вся. Знав він його замолоду добре. Жвавий був козак. Як було пу­стить Хмельницький по Польщі загони, то вже ні­хто дальше його не пробереться; і говорять було козаки: «О, далеко на­ша Гви­нтовка досягає!» І чи вже в компанії, чи що, так Гви­н­то­в­ка друзяка, да й годі. Тим-то й полюбив його Черевань і се­ст­ру в його засватав. От же й тепер він, бачся, той же, да ні: усе в його стало якось хистко, і слово його хоть і бойке, да не та­ке тверде й щире, як правдиво козацьке сло­во. Простий був чо­ловічина Черевань, а й йо­му стало ро­зумно, що тут щось да не так.


- Як отсе, Михайле, в вас учинилось, - питається Гвин­товка в Череваня, - що ти свою Лесю заручив за геть­мана?


- А чом же, бгате, - каже Черевань, - чом нам не заручити до­чки хоч би й за гетьмана? Хіба ж ми зроду з гетьманами хлі­ба-солі не їли?


- Хто ж се говорить? - сказав Гвинтовка. - Дочка моєї се­стри зуміє показати себе на всякому місті; тілько що зро­би­ли ви діло спішно, да коли б воно не вийшло смішно!


-

1 ... 40 41 42 ... 56
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Чорна рада, Куліш П.», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Чорна рада, Куліш П."