Книги Українською Мовою » 💙 Історичний роман » Пливе човен - води повен, Олег Говда 📚 - Українською

Читати книгу - "Пливе човен - води повен, Олег Говда"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Пливе човен - води повен" автора Олег Говда. Жанр книги: 💙 Історичний роман. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 40 41 42 ... 111
Перейти на сторінку:
Розділ 18

По книгах і особливо після перегляду фільмів про запорожців, іноземних режисерів, може скластися хибне враження, що козаки, якщо не були в поході, весь вільний час проводили у гулянці і хмільному привіллі. Від надміру дурної сили та нудьги, затіваючи то скачки, то кулачні бої. Або й герці на шаблях чи іншій зброї.

До першої крові, звісно. Убивство товариша, навіть через необережність, каралося в Січі дуже суворо. За ненавмисне — били киями. А виживе козак після такої кари чи ні, залежало від заслуг, поваги і кількості товаришів загиблого, що жадали помсти. Зумисного вбивцю чекала кара значно гірша — його живцем закопували в могилу разом з офірою, прив'язавши до труни. Жорстоко... Зате дієво. І не треба ніяких зайвих інструкцій чи відповідальних за техніку безпеки. Взяв по дурості, з п’яних очей, через надмірну хвацькість чи необережність чуже життя — віддай своє. І сам більше лиха не накоїш і іншим наука.

Так от, нічого подібного. Більше години я валандаюсь по території фортеці, і можу з усією впевненістю сказати, що найбільше козаки нагадують дачників, які кинулися з весняним теплом на свої садово-городні ділянки. Не без того, щоб подекуди не смажили шашлик та не веселилася поруч невелика компанія, але основна маса народу трудилася, як бджілки чи мурахи. Не піднімаючи голову і не розгинаючи спину.

І ще... З тих же джерел і інтернету я знав, що чисельність війська Низового Запорізького в декотрих битвах становила десятки тисяч. Та й вічні чвари з польським Сеймом, щодо збільшення реєстру теж виникали щоразу, коли шляхта або король намагалися урізати список прийнятих на службу козаків на декілька тисяч. Тобто, в будь-якому випадку — весь час згадуються чотиризначні числа. А я, як не прикидав, нарахував не більш п'яти сотень. Звичайно, людей лічити, не мішки або ящики — весь час у русі. Когось кілька разів зауважиш, а інший ні разу на очі не попадеться. Але, навіть якщо взяти похибку у третину, все одно — залога Січі і до однієї тисячі не дотягувала.

Дивно. Помилка? Чи історики обманюють, завищуючи чисельність запорожців, додаючи до літопису коефіцієнт відповідний загальному збільшенню населення. Щоб у нащадків не виникало здивування.

Самі судіть, хто з моїх сучасників сприйме всерйоз грандіозну і епохальну битву, дізнавшись що на полі бою зійшлося менше воїнів, ніж в нинішніх сутичках футбольних фанатів. Тому що в той час жителів Парижа, Лондона чи Кракова можна було без тісняви розмістити на середнього розміру стадіоні. А якщо дітей взяти на коліна, то ще якесь припортове містечко втиснути.

Гм… Чи я чогось не розумію? Ну, так це не біда. На це у мене наставник є. Який, хоч і бурчить, а на питання відповідає. Переважно…

До речі, схоже, нарада у Сірка закінчилася, бо Полупуд якраз вийшов з хати кошового. Сам. Тіпуна отаман затримав. Значить, була ще якийсь розмова, котра і для вух Василя не була призначений. Цікаво живемо — таємниця на таємниці їде і таємницею поганяє.

— Гей, Петре! Дибай сюди! — вгледів мене Полупуд. — Чим займаєшся?

— Так байдики б'ю, — щиро відповів я, викликаючи сміх осавулів. — Уже майже всіх перебив. Пара штук тільки сховатися встигла. Он у тій копиці сіна. Не заперечуєш, якщо продовжу?

— Дав же Господь людині талант... не язик, а бритва, — схвалив один з помічників кошового. Влучне слово в товаристві цінувалося не менше військової доблесті.

— Ага... — кивнув Полупуд. — Точно підмічено. Того й гляди, заріжеться. Пішли...

— Куди? — запитав я неголосно, коли ми відійшли від хати кошового.

— Як куди? — здивувався Василь. — Ти ж козакувати хочеш? Ось зараз курінний отаман на тебе і гляне. А я дуже прошу, поруч з ним, Петрусю, язика краще притримай. Жарт жартові не рівня. Я, звичайно ж, слівце за тебе замовлю, але в курені всі рівні лише перед Богом та отаманом. Вирішить Трясило, що гідний ти нашим товаришем стати — чудово, ніхто слова поперек не писне, якщо сам себе не підведеш. А скаже курінний зачекати — вибач, навіть сперечатися не стану. Його розсуд і право.

Цікаво — лякає Василь, чи все насправді так серйозно?

Ой, можна подумати, що то перша співбесіда або іспит у моєму житті? Ну, припустимо, не сподобаюся я отаману і що? Прожене з Січі? А ось фігу йому з маслом. Не має права. Вхід вільний. Максимум, до свого куреню не прийме. Ну, так їх тут багато — вибирай, не прогадай... Та й взагалі, наскільки я пам'ятаю, вид на проживання за порогами надавали всім бажаючим, без винятку. Аби лиш у Бога вірував. Чи знову літописці щось наплутали?

— Василю... — крокуючи в ногу з козаком, я вирішив відволіктися. — Скажи, а чому в Січі так мало козаків? Це що — все військо?

— Скажеш… Не чув, що один літній день взимку тиждень годує? — відповів той навіть не повертаючи голови. — Якого біса хлопцям тут сидіти? Не квочки — курчата з яєць не вилупляться... На промислі козаки. Або рідні, що по паланках та хуторах живе, допомагають. Інші ярмаркують... Або з чумаками по сіль подалися. Та хіба мало роботи навколо? Як то кажуть, була б шия, а хомут знайдеться. Я сам чого в Свиридовому кутку затримався? Теж допомогти хотів... Та тільки, бач, як усе обернулося. Не судилося.

— Це як подивитися... — не дав я Василю засмутитися. — Не допоміг… Якщо б тебе серед них не було, всіх уже б на невільничому ринку продавали. Так що не гніви Господа, заперечуючи його волю і провидіння. Чи вважаєш, що краще за Нього знаєш, як має статися і коли?

‍​‌‌​​‌‌‌​​‌​‌‌​‌​​​‌​‌‌‌​‌‌​​​‌‌​​‌‌​‌​‌​​​‌​‌‌‍
1 ... 40 41 42 ... 111
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Пливе човен - води повен, Олег Говда», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Пливе човен - води повен, Олег Говда"