Книги Українською Мовою » 💛 Публіцистика » З часів неволі. Сосновка-7, Левко Григорович Лук'яненко 📚 - Українською

Читати книгу - "З часів неволі. Сосновка-7, Левко Григорович Лук'яненко"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "З часів неволі. Сосновка-7" автора Левко Григорович Лук'яненко. Жанр книги: 💛 Публіцистика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 40 41 42 ... 165
Перейти на сторінку:
діяльність у таборах, а він не припиняє. Якби він припинив, ми б тебе випустили. Фактично він тебе держить в ув’язненні. Ти поїдеш у зону і як тільки доб’єшся припинення ним підривної діяльності, так і вийдеш на волю.

— А що вони ще казали?

— Казали, щоб я добре ставився до праці, не порушував режим ув’язнення, займався спортом.

— Сказали слідкувати за мною чи ще за ким?

— За тобою і тим колом людей, що навколо тебе.

— Яке ти собі псевдо взяв?

— Не я взяв. Вони запропонували псевдо Головащук.

— Цікаво, чи не має такого прізвища в зоні?

— Не знаю.

— З ким ти маєш зустрічатися?

— З капітаном Литвином і за його дорученням ще з якимось цивільним у робочій зоні.

— Ти маєш їм розповідати чи писати?

— Вони сказали, що на перших порах усно.

— Скільки маєш бути в зоні? Коли вони обіцяли тебе випустити?

— Обіцяли випустити через півтора-два роки. Сказали, що у всякому разі сидітиму не більше двох років.

— Василю, до арешту ти мав нормальну добру пам’ять. Ти зберіг пам’ять?

— Зберіг. Я все пам’ятаю.

— Тоді ти пам’ятаєш, як Сергадєєв разом з іншими офіцерами КДБ обіцяв тебе випустити після закінчення слідства у нашій справі і не випустили, обіцяли випустити після суду і не випустили, обіцяли випустити після закінчення слідства у справі УНК — і не випустили. Вони тебе вже тричі обдурили. Як можна вірити людям, які вже тричі обдурили? Як можеш ти вірити, що вони виконають свою четверту обіцянку?!

— Вони так щиро дивилися мені в очі і так запевняли, що я вірю, що через півтори-два роки випустять.

— Мені жаль тебе, Василю. Ти нещасна людина. Ти навіть не здогадуєшся, як важко тобі буде жити в цьому обмеженому середовищі людей на цьому обгородженому просторі! Ти простакувата й довірлива людина. Ти заслуговуєш на жалість і співчуття, а зона — це місце жорстокої ідеологічної боротьби. Ця боротьба виключає сентиментальне співчуття. Вона ділить людей на своїх і ворогів і до ворогів ставиться безжально. Чекісти ставляться до нас безжалісно. Ми ставимося до них так само. Ти поставив себе не по наш, а по їхній бік, тож будь готовий витримати жорсткий прес. Із жалю до твоєї нікчемности я не прискорюватиму прес, але він поступово зростатиме. Ти не знайдеш у чекістів притулку і дружнього тепла, бо, як людина, ти їм не потрібен. Ти їм потрібний як сексот і годі. Ти міг би знайти душевне тепло, співчуття і підтримку в побратимів по боротьбі за самостійність України, навіть зустрінув би його в наших союзників литовців чи естонців, а ти відрізав себе від цього душевного тепла. Ні мороз, ні вітер, ні холодний барак так не проймають холодом душу, як холод своїх же краян. У найхолоднішу хуртовину на душі стає тепло й приємно від привітного погляду друга. А як буде на душі, коли в очах краян зустрічатимеш презирство, зневагу і холодне побажання “щоб ти здох!”? Іди! Як стелиш собі, так спатимеш!

— Левку, прошу тебе: не розповідай людям те, що я тобі розповів!

— Ти бачиш, що основне я знаю і без твоєї розповіді. Ти дав подробиці. До основного я прийшов шляхом логічних міркувань. Інші люди також уміють думати.

— Не поспішай розповідати, а там за півтори-два роки мене випустять!

— Іди геть! І не підходь до мене!

Гаркнувши так, я повернувся і пішов до свого барака.

Минуло п’ять-шість місяців. Давно розтав сніг і зазеленіла трава. Кущі вкрилися зеленим листям. Земля на стадіоні підсохла, і молоді в’язні часто виходили на стадіон поганяти міхура або й пограти командами. Луцьків ще взимку купив собі бутси, і тепер їх, бувало, взує, одягне спортивні трусики й теніску і вийде на стадіон. Хоче приєднатися до гравців, та ніхто не вдарить на нього міхур. Він стане збоку й жалісно чекає. Раптом випадково летить міхур у його бік. Він підбіжить, ударить на когось у гурті, а там ніхто не бере його міхура, він падає на землю, котиться. І коли зупиниться, хтось підбіжить і пускає його до команди футболістів. Його не хочуть. Не гонять від себе. Не лають. Його просто не бачать. Там, де він є і так жадібно чекає на міхур від когось, його нема! Там просто порожнє місце.

Така чудова весняна пора: яскраве тепле сонечко, легенький прохолодний вітерець і ще не жарко, трава, кущі — усе живе так тягнеться до сонця і буяє! Так легко бігають стадіоном молоді ноги, так влучно б’ють міхура, так красиво в повітрі він літає! Луцьків вийшов на стадіон раз, два, три, вийшов уп’яте — леле, жоден футболіст не послав до нього міхур і жоден не прийняв від нього! Він сховав бутси і перестав виходити на стадіон, а серце обливалося сльозами — відкинутий, відсахнутий. Між людьми і без людей!

Ні, не без людей. Упродовж усіх цих місяців постійно відбувався подвійний рух: повстанці і чесні в’язні все рідше підходили до нього, аж доки не лишилося жодного, хто хотів би з ним побалакати. Натомість підійшов один поліцай, потім москаль-власівець, потім старий білорус, що з німецької поліції перейшов до совітських партизанів і до чекістів, потім — ціла вервечка різних стукачів.

Луцьківу вони були гидкі так само, як і всім порядним людям. І він не хотів з ними заводити знайомства. Він хотів бути серед порядних, а вони всі його ігнорують. І він опинився сам один. Як жити, коли тебе всі бойкотують і ти не маєш з ким перекинутися словом?!

Якось я лежав за дерев’яним цехом у високій траві і читав журнал “Вітчизна”. Підходить Луцьків і хриплим голосом благає:

— Левку, не відгони мене. Хочу побалакати.

— Що ти хочеш мені сказати?

— Мені так тяжко! Мені ні з ким погомоніти. Я немов один у лісі чи в безлюдному степу, дарма що навколо ж люди!

У нього губи затремтіли і з очей полилися сльози.

— Ну, то що, ти хочеш тут виплакатися переді мною? Півроку тому я тебе попереджував і все докладно пояснював. Ти не послухав, а тепер прийшов до мене.

— Здійми з мене блокаду!

— Блокаду тобі не я влаштував. Блокада утворилася навколо тебе сама, бо ж всі в’язні пройшли чекістський вишкіл і вміють розбиратися в людях. Вони й розпізнали в тобі відступника. А тепер розкажи мені

1 ... 40 41 42 ... 165
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «З часів неволі. Сосновка-7, Левко Григорович Лук'яненко», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "З часів неволі. Сосновка-7, Левко Григорович Лук'яненко"