Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Між орлами і півмісяцем 📚 - Українською

Читати книгу - "Між орлами і півмісяцем"

315
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Між орлами і півмісяцем" автора Андрій Хімко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 40 41 42 ... 149
Перейти на сторінку:
якийсь, видно козак-поляк, втікачеві-московитові з тих, що побажали воювати в Сірковому збірному полку.

«Вони, приятелю, такі ж наші, як і король та магнати ваші,— зітхнув московит.— Ні Бога в них, ні людини!.. На землі більше нема держави, де б поспольство аж так ненавиділо своїх людиноненависників-зверхників, як це є у нашій Московщині»,— продовжив він згодом скрушно.

«Які вони не є людиноненависні, а, бач, панують і тримають ваш люд у покорі і спокої...»

«Тільки примусом та насилом досягається той спокій. Рабський він, про інший у нас і мови не буває!..»

Як не був утомлений і ухорканий в боях і постійних дорогах Сірко, та коли Тиміш уже спав, він думав про завтрашнє «За наказного до обозу-батови призначу Івана Стягайла... Худобу звелю передати великолузьким селищанам з умовою, щоб за корову віддали колись бичка-бузівка, за кобилу — лошака-неука, коні і воли, як зістаряться, мусять бути віддані Січі, як її резервова власність!..»

Росами і випарами пахло довкола... Батогами-пугами кидали в сонну ніч і котили лунами вдалину дзвінкі свої виляски-голоси зачаровані літеплом перепели, свистали байбаки...

«... Хай святиться ім'я твоє, хай буде царство твоє... Дай нам хліб наш насущний... Вирятуй нас від лукавого... Пошли нам єдність і державу свою нині і навіки!..» — сумбурно повторював свій «отченаш» Сірко, уже відходячи до сну.

10.

А другодні, після калибалику та веремії, Сірко свій переобтяжений обоз-валку з хворими, немічними і охотцями до Великого Лугу на чолі із молодим ще наказним отаманом і обозним Іваном Стягайлом, його підпомічниками-отамасями Савою Брекалом, Трохимком Троцьком, Петром Гучею та Левком Коржем, переділивши і зробивши отой шарварок суто батовою, бо майже все козацтво і покозаченці, що вчора ще журно і нехотя правилися у безвиході на Січ, сьогодні доброхітно згодилися іти із Сірком у Тимошевій потузі в Молдову «свататися і кріпити ліве крило» гетьманові.

Як лише батовний обоз віддалився, сюди, на Сірків бивак, галасливо підійшли калмики й донці, а їм услід і донські січовики на чолі із обома Шумейками та Яковом Пієм. По короткій раді чимало козаків Пія і обох Шумейків дали згоду на похід, ділячись зразу і формуючи у сотні тих, що ідуть на Дон, і тих, що супроводжуватимуть гетьманича у Молдову.

Довгенько прощався Сірко із Яковом Пієм, обговорюючи і становище, що склалося на Україні та на Дону, і можливе майбутнє обох січей, що стояли стінами на татарській сакмі в походах за ясиром. Проте найтеплішою була мова і прощання з Разями: і Степаном, що вертав тепер сотником-отаманом на Дон, і Фролом — значковим у головного отамана Ходні.

Поки Сірко через синів передавав старому Тимошеві дорогу люльку-бирку в оздобі з дашком-лядкою, Ганці і Ділярі — шмат фаландишу і вибійки та по гребеникові до кіс, а старій Тимошисі — сувійок перкалю, заздалегідь знаючи, що вона обов'язково віддасть його дочкам на прошви, святкові кофти, підтички і сорочки, минуло чимало часу...

— Ми з Фролом не поверталися б додому, та боїмося, що тато і матінка слабі вже обоє,— ніби перепрошував Степан Разя Сірка.— Остобісіло Донському кругові брати від царя данину і за неї платити життям козацьким, пильнуючи його окреси.

— Змушені ви те робити по домові, чи що? Переоберіть Ходню та його наставців у Крузі, порозумійтесь із калмиками, бо і їм теж остогидло, та й живіть вольними, як належить,— порадив Сірко.

— Як переобереш, коли купили його бояри з тельбухами, а він — наставців, а ті — рядовичів? — в роздумі поскаржився Степан Разя.— Тато теж те казали не раз і не мені лише.

— Дружитися тобі треба вже, козаче, з Ділярою,— сказав зненацька лукаво Сірко.— За господарство братися, дітей родити та ростити.

— Рано, отамане! Мушу не раз сходити чи в Лавру, чи в Соловецьку обитель, помолитися за брата Івана, світу подивитись і, як кажуть тато, розуму набратись. А-а-а, нащо мені калмичка Діляра, коли і своїх та ваших січовичок досить?! — віджартувався весело Степан.— Тільки б захотів! А все ж, пане Іване,— споважнів він, міняючи розмову,— коли б спаялися, як говорив ото покійний Іван, усі козаки — і запорозькі, і донські, і астраханські та яїцькі, то проти них би сили не було на світі! Всі б їм були за іграшню, а не те що оті пічкурі-ляхи чи облежні-московити,— боляче зітхнув Степан.

— Коли б же, козаче! Однак не забувай, хоча царі, королі і вовки між собою, спаяються проти нас і з самим Люципером, коли побачать, що єднаємось. І ляхи, і турки, і татари — усі спаюються,— сказав Сірко, а про себе подумав: «Глибоко сидить у ньому задум покійного побратима Івана. Дуже глибоко! Батько йому, видно, нагадує...»

Аж четвертого дня зранку Сірко та обидва Шумейки під зверхністю вдоволеного до нестями Тимоша Хмеля збочили з козацькими полками з путі і завернули на південний захід, відпровадивши наперед сотника Гната Турлюна з чималим загоном степовиків-розвідців. Поїхав і Остапко Говдя — джурою в Турлюна. Наказними полковниками в Сірка стали Нестор Мороз, Варлам Балюк, Сава Лихолай та Семен і Андрій Шумейки, кожен із десятками сотенних, значковими-хорунжими. Ішов і Сірків полк у двохтисячнім числі та ще вспольний невеликий обоз-батова, упряжений тепер тільки кіньми, зі зброєю, наметами та всілякими військовими начиннями і небагатим їстивом...

Уже на п'ятий день, кинувшись на радощах стрімголов наперед, Тиміш Хмель приєднав в путі під Копайгородом полки Давида Носача, Мартина Пушкаря та Петра Дорошенка. А вже під Шаргородом до них прилучився ще й Іван Богун із трьома добротними полками.

«Оце

1 ... 40 41 42 ... 149
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Між орлами і півмісяцем», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Між орлами і півмісяцем"