Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Пекло на землі, Віталій Юрченко 📚 - Українською

Читати книгу - "Пекло на землі, Віталій Юрченко"

1 012
0
24.08.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Пекло на землі" автора Віталій Юрченко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 40 41 42 ... 142
Перейти на сторінку:
ще й битись будуть.

У таких умовах прожили ми одинадцять днів, – як світ, довгих, до божевілля нудних, нестерпуче тяжких. Босячня до такої степені обурювала, що не один з нас впадав у розпуку. Поважніші селяни, що перший раз знайомились з босотою, плакали від знущань, образ, викриків босяцьких. Не раз терпець у всіх вривався. Відважніші з наших закликали до фізичної розправи – силою втихомирити босоту, коли начальство не вживає заходів. Налягали на мене, щоб був рішучіший і як староста взяв провід. Особливо вмовляв, навіть докоряв мені за трусливість Шандрук, якому босота вдалася втямки. Я передбачав кривавий кінець такого наміру й відраджував від цього всіх: кидатись у бій з босотою було ризиковано: нас 18, їх – 22; 4 старих, кволих селян та один священик ледве чи стали б до бою, а заправлена до бійки босячня вся, як один, кинулася б гризти, шпигати, кусати.

До масових сутичок не дійшло. Напруживши терпіння, просили в Бога кінця цієї млосної дороги. Дванадцятого дня ранком почули, як грім з неба:

– Вихаді, бистро!

І в п’ять хвилин ми вискочили зі справжньої сорока-степеневої лазні на сорока-степеневий мороз. Розпарені й зомлілі від одинадцятиденної задухи, стали по пахи в сніг, на північно-полярному повітрі, на території загадкових Соловок.

КНИЖКА ДРУГА

ПЕКЛО НА ЗЕМЛІ

І НА МІСЦЕ «ІСПРАВЛЄНІЯ»

А сосни гудуть…Чого так сосни гудуть?..Ох, ви, сосни грізні,Азіатський край!..М. Хвильовий

Північно-полярний день ліниво-сонно починався. Навколо заворожена тиша в срібному серпанку. З одного боку, скільки оком сягнеш, мелянхолійно коливає молочно-косматим віттям стрункий високий ліс, по другий бік – довжелезна валка заледенілих вагонів, покритих інеєвим мохом.

З них, як з димарів, сипались люди-арештанти, незвичайні, чудні: блідо-жовті, брудні, завуглені, ніби повилазили зі штольні. Рідко кого пізнала б рідна мати. Над ними порядкували конвоїри. Суворо-сварливі їх накази, пересипані частою лайкою, порушували мертвецьку тишу природи.

З замріяним пострахом ступали ми на цю дивну територію. Кожного мучило питання: Куди нас привезли? Де ми, і що чекає всіх у цій сніговій пущі. Здогади були всякі. Одні думали, що це Сибір, другі запевнювали, що Архангельська губернія, треті божилися, що Соловки, бо залізницю ГПУ провело ледом. Чия була правда, – ледве хто з арештантів знав, а зорієнтуватись часу не було. Наші похапливі розмови перебивала часта безладна команда: «Пастройсь по 5, по 10. Подойді вплотную. Подвіньсь налево. Равняйсь в затилок».

Свіже терпке повітря після душної темниці, воля поступитись, вільно зітхнули після осоружної босячні, свідомість того, що ти тут не один, а тисячі – все це відганяло сумні думки про невідоме й страшне завтра. Я з увагою вдивлявся в сірі маси в’язнів, чи не пізнаю земляків. Побачити знайому, близьку душу – радість була б невимовна.

І справді, в третій валці ліворуч побачив земляка. Здивувався, чого й він тут? Його ж звільнили з Допру…

– Степан Петрович! – гукнув до нього кілька раз. Він обернувся у мій бік.

– О, і ви тут? – засіяло радісним подивом його змарніле обличчя. – Слава Богу, що хоч не сам. Коли б, Господи, десь разом. А є хтось з вами?

– Нас вісім їде з Харкова. Шандрука, Зенченка, Гуренка знаєте? Хлопці, он дядько Гнатюк. – І земляки привітно помахали шапками.

– Так, усіх забрали? – продовжував дядько Гнатюк. – Кого вхопили в Допр, то вже він їхній. От… – і гірко кивав головою.

– Що ж з вами вийшло? Вас же були пустили. Ми так вам заздрили…

– І я так думав, аж воно… Не було місця в Допрі, то й випускали. А як прийшла черга етапу, всіх, як мишей, переловили. Всі, випущені з Допру, ніби на волю, усі тут. І яким наглим обманом? Кого закликали до ГПУ, ніби на справку, кого до міліції за «свідка», а декого по-злодійськи вночі: «Ви, дядя, только на мінутку в сельсовет». Ішов чоловік, як схопився, до сільради, а там його – раба Божого – під багнет, і тільки він село, сім’ю і бачив. Мене голодного, без гроша, харчів забрали. Голодував усю дорогу.

– Давно в дорозі?

– Та з місяць буде. Вночі вивезли з села нас трьох: мене, Кучеренка та Лозовецького. Побули день в міліції, а ввечері просто на станцію. Навіть з жінкою, дітьми не попращався. І досі бідні не знають, де я й що зі мною. Хотів писати з Київа, та гаспиди не приняли листівки. Кажуть: «етапним запрещено пісать». Посиділи в Київському Допрі з тиждень, а звідтіль просто сюди.

– Не зустрічали в Київі знайомих?

– Багато наших там сидить. Та розкидають їх дуже. Ми всі три попали в ріжні камери. У Київі сидів я з одним, казав, вас знає… як його… Камінський, здається. Побивався бідняка дуже. Пішов на етап раніш від мене, але… толку з нього мало. На моїх очах сивів, став, як столітній дід. Приїхала дружина з дівчинкою попращатись, а він і слова не зміг до них промовити. Жінка кинулась до нього «Всеволоде», а він – ні слова. Дитина в крик, жінка впала непритомна. Підлетіла сторожа, й жінку надвір, а Камінського до камери, та й тим побачення кінчилось. Жаль людини, грамотний дуже був, якимсь інспектором служив. Казав, забрали всю окрінспектуру: шістьох на Соловки, а двох на той світ…

– Ану там, базар завєлі, – гукнув на нас конвоїр.

– Це не базар, гражданін конвоїр, – хотів я злагіднити його суворість. – Пізнав ось земляка й кортить поговорити.

– Поговорить!.. – призирливо перекривився він.

– Может пацєловаться захатітє?

– А хоч би й так? Що ж ми – не люди? – піддали ззаду.

– Вот вигонят завтра на разсвєтє на работу, там будеш с сасной развадіть цєлованія с утра до тьомной ночі. А земляков здєсь забивай. Здесь лес – твоя отчізна, топор земляк, а сасна мать. Вот вся твоя родіна да арестантское удовольствіє.

– Але ж говорити тут не заборонено?

– Вот ти, супончік, у меня на первий день догаварішся. Равняйсь! Десять шагов вперьод, – рявкнув сердито конвоїр до всіх.

Треба було ступати в незачеплені глиби снігу. Ми не відважились кидатися в нього, вагалися й тупцювали на місці.

– Чаво талпішся, таку вашу мать… Что вас, пад ручкі вадіть?! Десять шагов вперьод, бистра! – і штовхнув задніх прикладом.

Валка пірнула в сніг. Передні западали по вуха, перекидалися з речами, середні ряди спотикалися на них, а задні топилися в покороблених плитах, як в піскових нетрах. Сніг налізав у халяви, за пояс, за шию, в рукави, до голого тіла.

Зупинили нас по пахви у снігу. Товклись, як на багниську, намагаючись стоптати сніг хоч під ногами, але шкода. Сипкий сніг випорскував з-під ніг і ледом обіймав ноги, коліна, бедра.

Тут почуття стало перемінятись. Мороз повільно, але вперто просочувався крізь одежу, все глибше, все гостріше холодив ноги, лоскотав шкіру. Після одинадцятиденної парні в теплушці, де все тіло розімліло, розпарилось, нам – мешканцям теплого півдня, непривичним до таких контрастів температури,

1 ... 40 41 42 ... 142
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Пекло на землі, Віталій Юрченко», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Пекло на землі, Віталій Юрченко"