Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Царівна, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "Царівна, Ольга Кобилянська"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Царівна" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 41 42 43 ... 97
Перейти на сторінку:
- про­мо­ви­ла я, підніма­ючи як у роз­пуці ру­ки до нього. - Я не так ду­ма­ла! О бо­же мій, як це вам ска­за­ти? Ми зміни­ли­ся обоє тоді, ко­ли не на­ле­жа­ли до се­бе, і му­си­ли би знов зміни­ти­ся, щоб мог­ли собі на­но­во і навіки на­ле­жа­ти!

- Я це ба­чу. На ва­шу дум­ку, я се­бе «спля­мив», відбив­ся з до­ро­ги чес­ної, з до­ро­ги «ви­що­го чо­ловіка», а тим ча­сом ви… скажіть мені од­вер­то, - пе­ре­бив се­бе дри­жа­чим го­ло­сом, - я вам не вис­тар­чаю, не прав­да ж?


Це бу­ла важ­ка хви­ля. Я чу­ла, як мені зник­ла вся кров із ли­ця, як йо­го жаркі очі впи­ли­ся в ме­не і, до­жи­да­ючи нер­во­во відповіді, ви­чи­ту­ва­ли із спу­ще­них очей і зі зво­ру­шен­ня цілої моєї істо­ти те, що ус­та не мог­ли ніяк ви­мо­ви­ти.


- Наталко, пог­ляньте на ме­не!


Я не мог­ла.


- Лише раз, однісінький раз, щоб ви­чи­тав свою до­лю! - Йо­го го­лос кра­яв моє сер­це, і я за­тис­ла зу­би. Несмілим, роз­горілим, пе­ре­ля­ка­ним пог­ля­дом оки­ну­ла я йо­го гар­не, те­пер аж побіліле об­лич­чя і, стрінув­шись із йо­го жар­ки­ми, ве­ли­ки­ми, в тій хвилі аж страш­ни­ми очи­ма, спус­ти­ла за­раз очі в зем­лю.


- Ну, як же? - спи­тав зміне­ним від зво­ру­шен­ня го­ло­сом і, скло­нив­шись до ме­не, взяв мої ру­ки, що роз­ри­ва­ли нер­во­во якісь лист­ки, між свої до­лоні. Мені зда­ва­ло­ся, що ме­не до­торк­ну­ло­ся роз­па­ле­не залізо, а не йо­го ру­ки, котрі я так лю­би­ла, ко­то­рим приг­ля­да­ла­ся з по­ди­вом, як мелька­ли по стру­нах ніжно-зруч­но під час гри на скрипці, і я відтяг­ну­ла, мов зе­лект­ри­зо­ва­на, ру­ки від йо­го. Цього од­но­го ру­ху бу­ло йо­му, ма­буть, до­волі, щоб йо­го розд­раз­ни­ти ще більше, бо, не ожи­да­ючи дов­ше моєї відповіді, обізвав­ся на­но­во: - Не прав­да ж те все, що я ка­жу? Не вга­дав я, мо­же, ва­ших ду­мок? Ви хотіли би ме­не ма­ти інак­ше «спре­па­ро­ва­но­го», а то більше на ваш лад, після ва­шої жа­до­би кра­си. Та­ким, яким я те­пер є, не мог­ли би ви ме­не дов­го лю­би­ти, не мог­ли би на­кор­ми­ти своєї не­на­сит­ної уяви; я вам задрібно­ду­хий, за­ма­ло­гор­дий, за­бу­ден­ний, зас­ла­бо­сильний до «бо­ротьби про­ти бу­ден­щи­ни», з кот­рою ви не го­ди­те­ся, - не прав­да ж?… То­му ви те­пер не хо­че­те ме­не!


- Тепер ні, те­пер ні! - ше­потіла я за ним у нес­ка­заннім зво­ру­шенні, не підво­дя­чи ще завсігди до йо­го очей.


Він відгор­нув бист­рим ру­хом во­лос­ся з чо­ла і розсміявся доб­ре мені зна­ним ли­ховісним сміхом.


- Знаєте, що? - ска­зав. - Зробіть мені ту лас­ку і скажіть, ко­го ви те­пер лю­би­те, ко­ли вже не лю­би­те ме­не!


Я підня­ла го­ло­ву і гля­ну­ла на йо­го дов­гим щи­рим пог­ля­дом.


- Я ніко­го не лю­би­ла, Оря­дин, крім вас, ніко­го іншо­го в світі. Ко­ли те, що жи­ве те­пер у моїм серці, мож­на наз­ва­ти лю­бов'ю до муж­чи­ни, то на ту лю­бов маєте ви одні пра­во, од­нак мої чувст­ва на­ле­жать ще й до яко­гось іншо­го світу, світу, кот­ро­го я ще не знаю, ли­ше існу­ван­ня йо­го відчу­ваю, про нього мрію. Опи­са­ти вам йо­го док­лад­но я не в силі, але ба­жаю йо­го пізна­ти і в нім жи­ти. Ко­ли б це навіть мав бу­ти світ терпіння, то я й на нього згод­жу­ся!


Це ціка­во! - ска­зав він. - Я пе­ре­ко­ну­юся, що у вас не­ма ро­зуміння для дійсності. Ко­гось лю­би­ти і не пос­лу­ха­ти го­ло­су сер­ця, не ущас­ли­ви­ти са­мої се­бе і інших, цього я не ро­зумію. Ку­ди гор­нуться ваші дум­ки, до чо­го кло­ни­тесь ви, чо­го виг­ля­даєте ще в житті? Оце не­на­сит­не щось у вас - оце не­на­вид­жу я у вас, за­да­вив би те од­ним ру­хом, щоб не вис­ту­па­ло більше про­ти ва­шо­го влас­но­го щас­тя, щоб не рос­ло, щоб за­мовк­ло навіки і підда­ло­ся зви­чай­ним життєвим за­ко­нам! Всі прочі ваші за­ки­ди про­ти цього - то ди­тинст­во!


Я ди­ви­ла­ся на нього ши­ро­ко ство­ре­ни­ми очи­ма.


- Як ви ка­за­ли, Оря­дин, що в ме­не не­ма «змис­лу для дійсності»?


- Нема, ані од­ної іскор­ки не­ма!


- То я бу­ла б вам у житті ли­ше тя­га­рем, і ми не го­ди­лись би ані в на­ших ба­жан­нях, ані в на­ших зма­ган­нях! Ко­ли так, то луч­че нам розійти­ся!


- Тіштеся!


- Я не тішу­ся. Мені жаль, що ви ме­не не ро­зумієте; я хо­чу ще жи­ти іншим жит­тям, як досі. Ні, ви не ро­зумієте то­го, хто хо­че бу­ти цілко­ви­то чо­ловіком. Ко­ли раз ос­во­бод­жу­ся від усього то­го, що пригніта­ло і пу­та­ло ме­не тут, тоді ста­не для ме­не кож­дий день - днем праз­нич­ним. Я вже те­пер відчу­ваю розкіш та­ко­го жит­тя!


- Ага! Жит­тя то­ва­риш­ки ста­рої да­ми! - за­ки­нув злоб­но і вик­ри­вив згірдли­во ус­та. Лед­ве спог­ля­дав на ме­не, ли­ше ко­лись-не-ко­лись ки­дав на ме­не пог­ля­дом лю­тим і насмішли­вим, мов­би хотів ме­не би­ти.


- Вам це, мо­же, смішно, - відповіла я, зра­не­на гли­бо­ко гост­ро­тою йо­го глу­му, - од­нак у моїй душі на­му­ли­ло­ся стільки, на­боліло так, що чую, що виз­до­ровію і по­ду­жаю зовсім, ко­ли вир­ву­ся раз із цієї не­вольни­чої за­го­ро­ди на сво­бо­ду. Чи я бу­ду щас­ли­ва, чи ні, не знаю, але не­хай по­жи­ву хоч ко­рот­кий час після своєї вдачі! Не­хай не кор­чу­ся, не та­юся із своїми дум­ка­ми, не чую день у день, що я тя­гар, - а вже те са­мо виг­ла­дить мій ум, спрос­тує мою по­хи­ле­ну гордість, осмілить мою си­лу і збу­дить довір'я до се­бе са­мої!


- Коли так, то я бу­ден­но­го щас­тя не заз­наю! - за­ки­нув знов.


- Не кажіть так, я лиш не хо­чу вза­галі так ско­ро яко­го-не­будь «закінчен­ня» в своїм мо­лодім житті. В ме­не ще так да­ле­ко до «по­луд­ня»; не­хай натішу­ся кра­сою жит­тя!


Він розсміявся.


- Вищий чо­ловік ще не най­шов­ся, - ска­зав і гля­нув на ме­не згірдли­во.


- Я не ожи­даю йо­го і не йду йо­го шу­ка­ти, хоч я пе­ре­ко­на­на, що він з'явиться і між на­ми. Не всі пе­рес­та­ли віри­ти в бу­дучність і не в усіх зав­мер­ла віра в ве­ликість людської вдачі, - він надійде!


- Тоді й виб'є го­ди­на ва­шо­го щас­тя!


- Тоді виб'є го­ди­на «по­луд­ня» для на­шо­го на­ро­ду.


- А я з'явлю­ся тоді і по­ба­жаю вам щас­тя! - го­во­рив з лютістю. - Ні, я по­ба­жаю вам вже йо­го те­пер! - Він ухо­пив із розд­раз­нен­ням мою ру­ку і стис­нув її так сильно, що я з бо­лю аж зой­кну­ла; опісля верг її від се­бе.


- Я міг би вас за­да­ви­ти! - го­во­рив далі. - Ви, ма­буть, і не свідомі то­го, яко­го бо­лю зав­да­ли ви мені те­пер!


- Успокойтеся! Чо­му не хо­че­те ме­не ро­зуміти? - про­си­ла я, а сльози так і тис­ну­ли­ся до очей. - То ви ра­ни­те моє сер­це, пер­ше тим, що рве­те­ся на шлях, кот­рий не повів би вас до щас­тя, а

1 ... 41 42 43 ... 97
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Царівна, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Царівна, Ольга Кобилянська"