Читати книгу - "Можливо все!, Джон Вон Ейкен"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Особисто мене лякає те, що більшість людей на планеті так і живуть. Вони воліють не думати про це, просиджуючи годинами перед телевізором, гаруючи на роботі або тиняючись по торгових центрах.
Хоча цю ситуацію змінити не просто, а дуже просто! І тоді – по-справжньому стає МОЖЛИВО ВСЕ!
Цілі за системою S.M.A.R.TПочнімо з визначення того, що таке «ціль». Різні експерти пропонують безліч наукових дефініцій, але мені найбільше подобається ось таке просте визначення:
Ціль (мета) – це мрія, що має терміни й умови втілення.
Так, визначення просте, але воно прекрасно відображає головну думку: мета повинна мати терміни й умови свого втілення в життя. Інакше вона так і залишиться безтілесною.
Як же перетворити мрію на мету? Найпростіше використовувати не нову, але перевірену роками систему S.M.A.R.T.
Зачекайте!
Навіть якщо ця система вам знайома, не кидайте читати!
Якщо ви вважаєте себе експертом з цього питання, то чому ж не всі ваші цілі мають цих п’ять характеристик? Навіть, якщо ви все знаєте про S.M.A.R.T., не буде зайвим освіжити систему в пам’яті, чи не так?
Англійська абревіатура S.M.A.R.T. складається з 5 літер, кожна з яких описує фундаментальну характеристику успішної мети. Крім того, слово «smart» в перекладі означає «розумний», «мудрий», «зроблений з розумом». Адже саме такими мають бути всі наші пріоритетні цілі!
1) Перша літера – S – у цьому слові означає «Конкретність» (Specific).
Усі ваші цілі мають бути конкретними, вони повинні бути прописані дуже чітко і не містити ніяких двозначностей. Якщо мета нечітка чи незрозуміла – швидше за все, вона залишиться нереалізованою або ж її результати будуть непередбачуваними.
Конкретність і чіткість допомагає нам сконцентрувати зусилля і визначити, що ж саме нам слід зробити.
Що ж потрібно вказати «конкретно»? Відповіді на чотири запитання:
1. Хто? – Хто буде реалізовувати цю мету? Тут все просто: відповідь може бути тільки одна – «я», бо це ваша мета, це ваші цілі.
2. Що? – Що треба буде зробити? Використовуйте якомога більше дієслів: змінити, організувати, розвивати, позбутися тощо.
3. Навіщо? – Навіщо ви будете це робити? Мета повинна містити пояснення того, чого ви хочете домогтися в результаті.
4. Де? – Де ви будете домагатися цієї мети? Це запитання не є обов’язковим і більше підходить для цілей, пов’язаних з якимсь місцем чи географічним положенням.
Ви запитаєте: а як же запитання «Як?» На це запитання буде відповідати ваш План дій. Але про нього ми детально поговоримо в наступному розділі. На цьому етапі нам набагато важливіше визначитися з тим, що ми збираємося робити.
2) Друга літера – М – означає, що цілі мають бути «вимірювані» (Measurable).
Усі цілі повинні бути вимірювані за допомогою конкретних якісних і кількісних параметрів. Якщо ви не можете виміряти своїх цілей, тоді стає дуже-дуже складно, якщо взагалі можливо, щось удосконалювати, покращувати чи виправляти на шляху до досягнення мети.
Найчастіше як інструмент вимірювання використовується розбиття всього процесу на кілька віх, досягнення кожної з яких означає успішне завершення етапу. Створивши для себе інструмент моніторингу (відстеження прогресу), ви зможете коригувати свої помилки в ході процесу й заохочувати себе за проміжні успіхи.
Наприклад, якщо вашою метою є «схуднути на 5 кілограмів», проміжними віхами можуть бути кожні скинуті півкілограма. Зважте, що фраза: «Я хочу схуднути», – це мрія, а не мета. Як ви зможете мотивувати себе на її досягнення, не знаючи, НА скільки і ЗА скільки ви хотіли б схуднути?
3) Наступна літера – А – означає «досяжність» наших цілей (Achievable).
Усі цілі мають бути реалістичними. Безумовно, слід прагнути до зірок, але не ставте перед собою цілей, у які не вірите самі. Занадто висока планка буде підсвідомо нагадувати вам про те, що ви навряд чи зможете досягти таких результатів – а це не дасть вам змоги викладатися на всю силу в реалізації мети.
Коли ви ставите перед собою цілі, продумуйте (хоча б приблизно), що знадобиться для їх реалізації (час, фінанси, зусилля тощо). Такий підхід допоможе вам знаходити нестандартні рішення й бачити можливості, яких раніше ви не помічали.
Ваша мета повинна бути для вас «трохи вище голови» – щоб ви тягнулися до неї і знали, що це цілком реально, потрібно тільки напружитися. Мета «схуднути на 10 кілограмів за тиждень» практично
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Можливо все!, Джон Вон Ейкен», після закриття браузера.