Книги Українською Мовою » 💙 Детективи » Дим і попіл, Абір Мукерджі 📚 - Українською

Читати книгу - "Дим і попіл, Абір Мукерджі"

60
0
04.07.24
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Дим і попіл" автора Абір Мукерджі. Жанр книги: 💙 Детективи. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 43 44 45 ... 79
Перейти на сторінку:
криком спустилася вниз, я схилявся до того, щоб їй повірити.

Вона підтвердила слова місіс Данлоп — сказала, що запропонувала піднятися й покликати містера Данлопа на сніданок, але господиня сказала не хвилюватись, вона сама сходить.

Кухарка, весела сива жіночка з кількома складками жиру на талії, що виступали між короткою індійською блузою і сарі, підіткнутому на поясі, також дуже допомогла — принаймні по-своєму: переповіла з найменшими подробицями про вечірню рутину й ранок на кухні, і все це загалом не додало нічого до того, що ми вже дізналися.

Це означає, що єдиним справжнім джерелом інформації була місіс Данлоп. Її історія про снодійне, від якого вона спала мертвим сном, була надто вже зручна. До того ж було ще кілька питань про її чоловіка, на які мені б хотілося отримати відповідь. Особисто я не сумнівався, що ці три вбивства пов’язані.

Дві жертви за двадцять чотири години з ідентичними ранами можна було б з натяжкою назвати збігом, але три за той же час? Багатенько.

Ще й характер самих ран. Очі відсутні; колоті рани в грудях — щось це має означати. Ритуальне каліцтво? Бенгалія колись була осередком тхагів, грабіжників та убивць, які поклонялися богині Калі. Чи могли ці вбивства бути справою рук релігійних фанатиків?

Приїхали хлопці з відділу відбитків пальців і взялися до роботи у вітальні та спальні, тож, оглянувши разом із Не Здавайся решту будинку, я вирішив улаштувати штаб-квартиру в кабінеті Данлопа.

У деяких місцях люди лишають свій явний слід. Вітальня, уся в ситчику та гаптуванні, була територією місіс Данлоп, а от кабінет — володіннями небіжчика.

Це була світла, доволі простора кімната, велику частину якої займали кремезний письмовий стіл і книжкова шафа, де книжок було менше, ніж можна було очікувати від науковця. На стінах, як спортивні призи у атлета, були розвішані численні свідоцтва, дипломи, групові світлини, які, на думку Данлопа, мусили тримати на високому рівні самооцінку господаря.

На столі лежало кілька паперів, придавлених величенькою настільною запальничкою зеленого мармуру, від одного погляду на яку одразу ж закортіло її випробувати. Я опустився у шкіряне крісло за столом, намацав у кишені пачку «Кепстена» і натиснув важку латунну кнопку на запальничці, вивільнивши язичок полум’я. Затягнувся і дістав стосик паперів із-під імпровізованого прес-пап’є. Переглянув. Перший аркуш — рахунок від кравця з Хог-маркет від 15 грудня з проханням оплатити. Другий, судячи з фірмового бланка,— лист із якогось відділу Корпусу королівських інженерів у Портоні, Вілтшир.

У двері постукали, й увійшли місіс Данлоп і Мондол, який тримався за кілька кроків позаду неї. Обличчя жінки посіріло, ніби з неї витекли всі життєві сили, і це означало, що вона починає усвідомлювати всю реальність убивства чоловіка. Я повернув папери на стіл і поклав сигарету на край кришталевої попільнички.

Мондол передав Не Здавайся блакитну пляшечку з пігулками — наскільки мені було видно, напівпорожню. Не Здавайся кивнув і щось тихо сказав, після чого констебль розвернувся й вийшов.

— Місіс Данлоп,— промовив я, вказуючи на стілець,— сідайте, будь ласка. Маю до вас ще кілька питань.

Антея Данлоп сіла і склала руки на колінах. Я вдивився в її обличчя. Очі її розпухли, але вона вдалася до кремів і пудри, щоб приховати зморшки та замаскувати доріжки, що лишили сльози на щоках.

— Як довго ви в Калькутті? — почав я.

Вона на мить замислилася.

— Мабуть, уже чотири роки,— відповіла вона.— Аластер приїхав під час війни, а я приєдналася до нього шість місяців по тому.

— Що привело вас до Індії?

Вона витягла з рукава хусточку і промокнула куточки очей.

— Війна,— пролунала тиха відповідь.— Аластера призвали 1915 року — не як рядового, звісно, для цього він був застарий,— а як біолога; він мав певні знання та навички, необхідні для військового. У середині 1917 року його послали в Калькутту. Він казав, що тут досліджують ефективніші методи лікування малярії.

— А ви приїхали на початку 1918 року?

— Саме так.

— Чому так затрималися?

— Вибору я не мала,— сказала вона таким тоном, ніби все це її не обходило.— Була війна. Армія навряд чи могла собі дозволити обслуговувати дружин усіх офіцерів, які супроводжують їх усюди. До того ж у мене родина в Англії.

— Діти?

— Дочка,— відповіла вона.— Ми сподівалися після війни повернутися додому, та Аластеру запропонували посаду у школі тропічної медицини, де він зміг би продовжувати своє наукове дослідження. Іронія долі, але ми нарешті почали збиратися додому, хотіли повернутися в Англію наступного місяця.

— Він уже завершив своє дослідження?

— Річ не в тім. Уряд попросив, щоб він повертався.

— Уряд?

— У всякому разі армія. Аластер сказав, що вони отримали кошти на певний проект. Хотіли, щоб він знову працював над ним.

— Кошти на дослідження малярії? — уточнив я.

— Так він мені пояснив.

Щось тут дивне. Навіщо воякам досліджувати малярію? І навіщо робити це в Англії, а не тут? От чого в Калькутті не бракує, так це малярійних комарів.

— Ви впевнені? — запитав я.

На обличчя її набігла хмара.

— Можу передати тільки те, що сказав чоловік.

Тон її був не дуже переконливим. Утім, правдоподібно, що Данлоп повідомив, що він повертається до Англії продовжувати досліджувати малярію, а насправді військові мали щодо нього інші наміри.

Хоч би що там було, Антея Данлоп не допоможе прояснити це питання. Тож я змінив тему.

— Чому сьогодні вранці ви самі пішли по чоловіка, а не послали покоївку? — запитав я.

Питання заскочило її зненацька.

— Не знаю,— стенула вона плечима.— Здається, Нері була зайнята.

Я кинув погляд на Не Здавайся, який стояв біля дверей. Він похитав головою.

— А вона стверджує, що запропонувала покликати вашого чоловіка, а ви сказали, що сходите самі.

— Можливо,— погодилась місіс Данлоп.— Я точно не пам’ятаю.

Вона потягнулася до кишені і дістала чотки. Так міцно обхопила намистини, що кісточки пальців побіліли від напруги.

— Чи не бажаєте щось нам розповісти, місіс Данлоп? — натиснув на неї я.

Відповіддю на питання стала тиша.

Я більше нічого не встиг запитати, бо знизу долинув гомін. Залунали гучні голоси.

Я обернувся до Не Здавайся:

— Дізнайся, що там відбувається.

Він підійшов до дверей і відчинив їх, до кімнати увірвався гуркіт чобіт, що тупотіли вгору сходами, і за мить дверний отвір закрили постаті Алленбі, білявого поплічника Доусона минулої ночі, та двох велетів-сикхів.

1 ... 43 44 45 ... 79
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Дим і попіл, Абір Мукерджі», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Дим і попіл, Абір Мукерджі"