Книги Українською Мовою » 💙 Детективи » Репортер 📚 - Українською

Читати книгу - "Репортер"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Репортер" автора Юліан Семенов. Жанр книги: 💙 Детективи. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 44 45 46 ... 76
Перейти на сторінку:
БМУ Горенкова десять процентів від зекономлених ним грошей — у тому разі, коли здасть поліклініку в строк, по найвищій якості, я подзвонив йому через два тижні й повідомив, що предмет розмови набуває реальних рис; «коли можна приїхати на сніданок?»…

— Як це коли? — щиро здивувався Горенков. — Завтра! Чого ж час розбазарювати?!

Оскільки я передбачав, що розмова може набути несподіваного (скоріше навпаки — жданого) характеру, то запросив з собою завідуючу відділом охорони здоров’я міськвиконкому Бубенцову, і ми поїхали в БМУ.

Насамперед мене вразив кабінет начальника: розкішний, хоч і строгий, вищою мірою функціональний; я не міг навіть подумати, що в довжелезному бараці, облагородженому, немов шведський будинок, вагонкою, можна влаштуватися так красиво й достойно.

Після перших вітальних слів я спитав, чи розумно витрачати дефіцитну вагонку на те, щоб так прикрашати тимчасовий барак.

— Я досить поважаю мій народ, щоб не дозволити йому жити в багні, — відповів Горенков різко. — Хочете, щоб люди навчилися цінити власне достоїнство в хліві? Якщо у Стані— славського театр починався з вішалки, то й у нас робота починається зі штабу. Тим більше, що вагонка ця на повітрі тільки висохне як слід. А кабінет мій зроблено з неякісного дерева, люблю столярничати, кожної суботи я стругав панелі, сам прооліфив, сам підібрав за тонами — преміальних собі за це не виписував…

Галина Марківна Бубенцова в унісон моєму настроєві, немов пропустивши мимо вух слова Горенкова, підібгала губи:

— У нашого міністра кабінет удвічі менший за ваш…

— Значить, поганий міністр, — Горенков розсміявся. — Не вміє працювати, коли сидить у нікудишньому приміщенні…

— Ну, знаєте, — Бубенцова подивилася на мене з розгубленістю, чекаючи підтримки.

Я спитав:

— Мабуть, у молодості захоплювалися Чернишевським? А найбільше «Що робити?»

— Чому в молодості? — Горенков перевів смішливий погляд з Бубенцової на мене. — В молодості нам прищеплюють ненависть до класики, до неї повертаєшся вже в зрілості.

— Хто ж це вам прищеплював ненависть до класики? — ще жорсткіше наступала Бубенцова.

— Радянська школа, — Горенков не приховував усмішки. — За п’ять годин треба осягнути всього Чернишевського… Це ж справжнісінький цитатник з «великого керманича»! Настругали абзаців і примушують зубрити… Замість того щоб кілька днів почитати вголос «Що робити?» і пояснити, чому ця книжка сучасна й понині… Краще розповісти один епізод з життя Миколи Гавриловича, ніж бубоніти хронологію його біографії.

— Ну ви вже мені пробачте, — Бубенцова знову подивилася на мене, все ще шукаючи підтримки, — ви просто все заперечуєте…

— Але ж не Черчілль написав: «Я прийшов у світ, щоб не погоджуватися». Горький… А його ще не заборонили… Ну що, поснідаємо?

Не чекаючи нашої згоди, він підвівся з-за прямокутного стола і штовхнув рукою стіну позад себе; вона легко піддалася, і ми побачили маленьку кімнату відпочинку, стіл, накритий накрохмаленою скатеркою, вишитою червоним узором, самовар, калачі, масло в красивій вазочці і варення.

— Будь ласка, — запросив він. — Чесно кажучи, я ждав міністра без свідка, тому ми швиденько знайдемо третій прибор для нашої чарівної дами…

Ось тоді, за чаєм, він і виклав мені свою доктрину, яку Бубенцова — уже в машині — розцінила як «куркульську».

— «Гроші»! «Гроші»! «Заробітки»! — сумно говорила вона. — Начебто це найголовніше в житті радянської людини! Не треба переносити на нас західний спосіб мислення…

— А хіба вам завадила б прибавка до зарплати карбованців на сто? — спитав я.

— Я працюю не заради зарплати.

— То відмовтеся від тої, яку одержуєте, на користь прибиральниць вашого відділу.

Бубенцова тужливо подивилася на мене:

— Вони одержують удвічі більше, ніж я, їм дозволено сумісництво…

— Зате у вас броня в аеропорту, безплатна путівка в хороші санаторії, зручна квартира в центрі міста з вікнами у тихий зелений двір…

— Та я ж це відслужую ненормованим робочим днем, Рустем Ісламович…

— Думаєте, Горенков іде з роботи о п’ятій? Я цікавився: його робочий день починається о пів на восьму, а закінчує він його о дев’ятій.

— Значить, має користь…

— Але ж у цьому можуть звинуватити і вас. Ви теж працюєте ненормовано… Чи варто розкидатися звинуваченнями? Тим паче що гроші Горенков вимагає не для себе, а для колективу.

— Треба ще подивитися, яку він премію одержить.

— Згоден. Тільки навіщо заздалегідь вважати людину шахраєм? Чи вас дратує його незалежність? А ви пригадуєте, як він говорив: «Я за крісло не держусь, виженуть — піду столяром на пилораму! Немає нічого приємнішого, ніж спілкування з деревом, стружки — кучері, а пахощі які?!» Образно говорить, чи не так?

— Він грає, Рустем Ісламович, — заперечила Бубенцова. — Він не живе сам по собі, відкрито… Він вигадав роль…

— Коли це навіть так, то мені його роль подобається. Вона принаймні прогресивна… І те, що він перевів свого шофера на вантажну машину, сам сів за руль службової, а гроші за вивільнену штатну одиницю віддав машиністкам, — розумно, бо дає БМУ економію в часі: спробуйте примусити самовіддано працювати дівчину, яка одержує дев’яносто карбованців на місяць?! Ви замислювались, як можна прожити на дев’яносто карбованців? Це ж знущання над Достоїнством людини… Дев’яносто карбованців…

Бубенцова тоді мало не заблагала:

— Але ж не можна все міряти грішми, Рустем Ісламович! Нас засмокчуть речі, ми розгубимо ідеали…

— А хіба злидні — кращий гарант для збереження ідеалів? Невже вам не хочеться купити собі красиве плаття? Машину? Меблі?

— Звичайно, хочеться, — Бубенцова вперше за всю розмову відповіла щиро, а не підстроювалась під прийняту думку. — Та коли не можна, то краще про це не думати!

— А чому, власне, «не можна»? Горенков запевняв, що «можна». І я з ним згоден. Ми вперлися лобом у догму і нічогісінько навколо себе не бачимо. А час іде… ІЦо стерпимо ми, те наші діти терпіти не будуть — от вам і девальвація ідеї… Ми вже втратили покоління, Галино Марківно. Чи не час організувати Міністерство у справах молоді?

— Це так, — погодилася Бубенцова. — Молоде покоління надзвичайно розбещене…

— Не розбещені вони… Бажання зробити життя дитини щасливішим, ніж те, яке прожили ми, — природне. Інша справа, вони війни не знали… То що нам, на кнопку натиснути, чи як?

— Ви не праві, Рустем Ісламович, — задумливо мовила Бубенцова. — В них з’явилася моральна черствість… Чому ми, батьки, радіємо, коли вони щасливі — чи то в навчанні, чи в роботі, в коханні… А для них наше життя… особисте життя… пусте… Начебто ми не маємо права на щастя…

Я подивився на її обличчя; сорок п’ять, не менше, але ще збереглися сліди колишнього шарму. Мабуть, захопилася кимось, а діти — проти… Дитячий егоїзм (чи ревність, це — те саме) відвертий і нещадний… Нічого не

1 ... 44 45 46 ... 76
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Репортер», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Репортер"