Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Борислав сміється, Франко І. Я. 📚 - Українською

Читати книгу - "Борислав сміється, Франко І. Я."

278
0
15.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Борислав сміється" автора Франко І. Я.. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 44 45 46 ... 86
Перейти на сторінку:
зна­ти, чи вза­га­лі ма­ємо скла­да­ти склад­ки, чи ні. Ту, ба­чу, де­які поб­ра­ти­ми нера­ді то­му, хо­ті­ли би, що­би все ос­та­ло­ся так, як до­сі…

- Ти бо та­кож кру­тиш,- пе­рер­вав йо­го мо­ву на­півг­нів­ний Ма­тій, кот­рий до­сі мовч­ки си­дів ко­ло Анд­ру­ся, зра­зу не­мов ду­ма­ючи о яки­хось пос­то­рон­ніх ре­чах, але чим да­лі, тим ці­ка­ві­ше і уваж­ні­ше прис­лу­ху­вав­ся до всього, що го­во­ри­ло­ся в ха­ті,- ти не пи­тай, чи то ко­му приємно, чи неп­риємно слу­ха­ти. Знаєш щось доб­ро­го і ро­зум­но­го, і для всіх хо­сен­но­го, то виїжджай з тим на плац, го­во­ри прос­то з мос­та. Як по­ба­чи­мо, що твоя ра­да ліп­ша від дру­гих, то прий­ме­мо, а як твоя бу­де гір­ша, то аж то­ді мо­жеш нас пе­реп­ра­ша­ти, що дур­ни­ця­ми час нам за­би­раєш!

По та­кій до­сад­ній за­охо­ті Бе­недьо за­чав го­во­ри­ти «прос­то з мос­та».

- Бо то,- за­чав він,- знаєте, як маємо пі­ти на склад­ки для своєї по­мо­чі, то вже тре­ба зов­сім усе змі­ни­ти, не так, як до­сі бу­ло. Кар­бо­ван­ня вся­ке на­бік, го­лов­ницт­во на­бік (при тих сло­вах Бе­недьові зда­ло­ся, що га­ряч­ко­во па­ла­ючі очі Прийде­во­лі з тем­но­го ку­та зир­ну­ли на нього і про­па­лю­ють йо­му ли­це своїм їдким пал­ким пог­ля­дом, і він спо­ло­нів­ся і по­хи­лив ли­це до­до­лу),- зов­сім інак­ше тре­ба го­во­ри­ти до лю­дей. Не пімс­ту їм по­ка­зу­ва­ти, а ря­ту­нок. Ро­зу­мієся, крив­ди і зло­дій­ст­ва не зак­ри­ва­ти, але на­во­ди­ти лю­дей на то, що­би в’яза­ли­ся до­ку­пи, бо про­тив бо­га­чів та си­ла­чів один оди­но­кий ро­біт­ник не встоїть, а всі як збе­руться до­ку­пи, то, пев­но, бор­ше змо­жуть ус­то­яти.

- Зможуть ус­то­яти? - ві­доз­вав­ся знов не­вір­ний Сень.- Рад би я зна­ти, як змо­жуть ус­то­яти? Чи вси­лу­ють жи­дів, що­би більше за ро­бо­ту пла­ти­ли, чи що?

- А що ж, не мог­ли би вси­лу­ва­ти? - під­хо­пив жи­во Бе­не­дьо.- Ану, як­би так усі змо­ви­ли­ся і ска­за­ли: не пі­де­мо ро­би­ти, по­ки нам пла­та вис­ша не бу­де? Що би то­ді жи­ди зро­би­ли?

- А! А й справ­ді! От гад­ка доб­ра! - скрик­ну­ли поб­ра­ти­ми в один го­лос. На­віть Анд­ру­се­ве ли­це тро­хи роз’ясни­ло­ся.

- А що би зро­би­ли,- від­по­вів Сень,- нап­ро­ва­ди­ли би з усіх сві­тів но­вих ро­біт­ни­ків, а нас би наг­на­ли.

- А як­би ми ста­ли ла­вою, і не пус­ти­ли тих но­вих, і про­си­ли їх, що­би заж­да­ли хоть до­ти, до­ки на­ша спра­ва не виг­рає? Мож би в та­кім ра­зі по­ви­си­па­ти своїх лю­дей і по око­лич­них се­лах, що­би там ого­ло­си­ли: до та­ко­го а та­ко­го ча­су не йдіть ніх­то до Бо­рис­ла­ва, по­ки на­ша вій­на не скін­чи­ть­ся!

- Гурра! - зак­ри­ча­ли поб­ра­ти­ми.- То ми ра­да! Вій­на, вій­на з жи­да­ми і здир­ця­ми!

- Ну, і я га­даю, що та­ка вій­на ліп­ша, ніж уся­ка дру­га,- го­во­рив да­лі Бе­недьо,- раз то­му, що то вій­на су­по­кій­на, бе­з­к­ров­на, а по-дру­ге, й то­му, що мо­же­мо під­ня­ти її зов­сім од­вер­то і смі­ло, і ніх­то нам за ню ні­чо­го не мо­же зро­би­ти. Кож­дий, ско­ро що до то­го, мо­же ска­за­ти: не йду на ро­бо­ту, бо за­ма­ло пла­тять. Зап­ла­тять тілько й тілько, то пі­ду, та й го­ді.

Радість поб­ра­ти­мів бу­ла ду­же ве­ли­ка, ко­ли по­чу­ли то­ту ра­ду, а й сам Бе­недьо ті­шив­ся не мен­ше від дру­гих, бо то­та ра­да прий­шла йо­му до го­ло­ви зов­сім нес­по­ді­ва­но, в жа­рі су­пе­реч­ки з Се­нем Ба­са­ра­бом.

- Ба, доб­ре ти ка­жеш: вій­на, пе­рес­та­ти ро­би­ти! Але хоть би й усі прис­та­ли на то­то, то ска­жи ти ме­ні, будь лас­кав, з чо­го во­ни бу­дуть жи­ти за той час без­ро­бо­ти­ці? Ад­же тяж­ко й по­га­да­ти, що­би бо­га­чі за­раз пер­шо­го дня та пом’якли і зго­ди­ли­ся доб­ро­вільно да­ва­ти нам більшу пла­ту. Мо­же, прий­де­ся си­ді­ти без ро­бо­ти й тиж­день або й ще дов­ше, ну, то з чо­го то­ді ви­жи­ви­ти тілько на­ро­да?

Закид був справ­ді важ­кий, і ли­ця ро­біт­ни­ків знов по­сум­ні­ли. Їх сві­жо­ роз­буд­же­на на­дія на та­ку но­віт­ню вій­ну і по­бі­ду над ба­га­ча­ми бу­ла ще ду­же сла­ба і не­пев­на і за­раз за пер­шим за­ки­дом по­ча­ла блід­ну­ти.

- Отже ж то на те тре­ба зро­би­ти склад­ки, що­би за­без­пе­чи­ти­ся на та­ку при­го­ду. Аж як­би з тих скла­док наб­ра­ла­ся вже су­ма по­ряд­на, та­ка, що­би вис­та­чи­ла, возьмім, на тиж­день або на дві не­ді­лі, то то­ді мож ро­би­ти змо­ву. Ро­зу­мієся, тих, кот­рі би не хо­ті­ли на­ле­жа­ти до змо­ви і йшли від­так на ро­бо­ту, тих за­раз, чи по во­лі, чи по не­во­лі, за карк та й фуч з Бо­рис­ла­ва, най не псу­ють нам ді­ла. Так са­мо під час без­ро­бо­ти­ці мог­ли би на­ші-та­ки лю­ди най­ма­ти­ся де на ін­шу ро­бо­ту, до лі­су, до те­сельки, або де, тілько що­би не до наф­то­вих ро­біт. Та­ким спо­со­бом ми швид­ко зла­ма­ли би то­ту жи­дівську пи­ху і до­би­ли­ся, пев­но, ліп­шої пла­ти.

- Добре го­во­рить! Так тре­ба ро­би­ти! Доб­ра ра­да! - від­зи­ва­ли­ся ріп­ни­ки. По­чав­ся жи­вий га­мір в ха­ті, всі нах­ва­ля­ли­ся, що прик­ру­тять жи­дів-де­ру­нів но­га поп­ри но­гу, кож­дий да­вав свої ра­ди і не слу­хав чу­жих, кож­дий до­пов­ню­вав і ли­цю­вав Бе­недеву дум­ку, прик­ро­ю­ючи її до своєї впо­до­би. Один тільки Сень Ба­са­раб си­дів мовч­ки на своїм міс­ці і з жа­лем ди­вив­ся на то­ту рух­ли­ву гро­ма­ду.

- Що з ни­ми зро­биш,- вор­ко­тів він,- ко­ли во­ни го­то­ві біг­чи за кож­дим, хто їм два-три крас­ні сло­ва по­ка­же! Ну, про ме­не, най бі­жать за тим ме­дів­ни­ком, бу­де­мо ви­ді­ти, як їм пос­ма­кує. Але я своєї стеж­ки не по­ки­ну! А ти, поб­ра­ти­ме? - обер­нув­ся він до Прий­де­во­лі, що все ще сто­яв в тем­нім ку­ті і не­пев­но по­зи­рав то на Бе­не­дя, то на га­мір­ли­вих, ожив­ле­них ріп­ни­ків.

Він стре­пе­нув­ся, ко­ли Сень за­го­во­рив до нього, а від­так швид­ко ска­зав:

- І я, і я з ва­ми!

- З кот­ри­ми ва­ми? - спи­тав гризько Сень.- Бо ту ми те­пер, як ба­чиш, дво­які. Чи з ни­ми-от, чи зо мною і бра­том?

- Так, з то­бою і бра­том! Ти чув, що́ сей про го­лов­ницт­во го­во­рив? Мов роз­пе­че­ним но­жем ме­не в сер­це шпиг­нув.

- Е, але ти знов так ду­же тим не тур­буй­ся! - уго­во­рю­вав йо­го Сень ти­хим го­ло­сом.- Що ж та­ко­го ве­ли­ко­го ста­ло­ся? Ад­же той со­ба­ка пев­но зас­лу­жив на те. Ти за­був про свою…?

- Ні, ні, ні, не за­був! - пе­рер­вав Прий­де­во­ля.- Пев­но, пев­но, що зас­лу­жив! Сто раз зас­лу­жив!..

- Ну, так чо­го ж ту гриз­ти­ся? Хі­ба су­ду боїшся? Не бій­ся, ко­мі­сія поїха­ла в тій доб­рій ві­рі, що він сам упав до ями; ще жи­да на ка­ру за­су­дять, чо­му яму не зат­кав!

- Ні, ні, ні,-

1 ... 44 45 46 ... 86
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Борислав сміється, Франко І. Я.», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Борислав сміється, Франко І. Я."