Книги Українською Мовою » 💙 Детективи » Мертві квіти 📚 - Українською

Читати книгу - "Мертві квіти"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Мертві квіти" автора Олексій Михайлович Волков. Жанр книги: 💙 Детективи. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 45 46 47 ... 78
Перейти на сторінку:
Стас потяг кiлька книжок з купи, що стояла окремо. — А це взагалi що таке?

— Це я передивилася. Тут нiчого цiкавого.

Тут же, у купi лежали якiсь листки i Стас перегорнув їх. Записи, зробленi рукою покiйної. Кулiнарний рецепт, щось про погоду… А ось…

У руцi опинився листок з записаними електронними адресами. Iнтернетiвськi сайти.

— А тут також нiчого цiкавого?

— Оце вже точно нiчого.

— Звiдки ти знаєш? Що це за сайти?

— Якраз i знаю. Сама писала, — пояснила Оленка. — Йосипiвна колись попросила, а вона ж у комп'ютерi нуль. Я й склала на роботi список. Полазила i склала.

— I що там?

— Фiгня усяка. Щось про єврейських прочан. Ну… пов'язане з якоюсь там їхньою релiгiєю.

— А навiщо воно їй? — не зрозумiв Стас.

— Ну… можливо, для гуртка або ще чогось… — розгубилася Оленка. — Вона ж постiйно у роботi була, дарма що на пенсiї. Лiтературний гурток у школi вела, щось у бiблiотецi районнiй мала… Та й дядьковi твоєму у музейних справах не раз допомагала. Постiйно книжки, газети…

— Але звiдки тема така неординарна? Чого раптом прочани?

— Це щось пов'язане з їхнiм новим роком, — згадувала Оленка. — Слухай, а ти повинен би знати! Це ж в Уманi вiдбувається. Ваша область, здається?

— Умань у Черкаськiй областi, хоча й близько до нашої, — виправив Стас. — Зажди. Ти маєш на увазi… як їх… хасидiв?

— Не пам'ятаю, як вони називаються, я не вчитувалася, але суть у тiм, що євреї знайшли якесь мiсце для паломництва у нашiй країнi, в Уманi, i практично з усього свiту з'їжджаються щороку на свої новорiчнi свята, це у вереснi, здається.

– Є таке, дiйсно, — згадав Стас. — Мiй приятель в Уманi працює. Розповiдав, там таке стовпотворiння — жах. Скiльки тiєї Уманi? Райцентр не бiльший вiд вашого. I уяви собi — тисяч двадцять народу з'їжджається на тиждень! Розповiдав колись Сашко менi в усiх барвах. Тiльки от не пам'ятаю у деталях, чого саме вони туди їдуть.

— Ну ось, то усi цi сайти про них. Можеш почитати.

— I все-таки… Чого раптом така тема зацiкавила? Слухай… а покiйна часом не з тих? Мурашевич. Пiдходяще прiзвище взагалi-то…

— Нi, ти що! — посмiхнулася Оленка. — Наша. Я ж поруч iз нею весь час була. Йосипiвна українську культуру плекала. Пiснi, вишиванки, лiтература… Де ти бачив єврейку, схильну до чужого? А церква? Вона ж до греко-католицької ходила!

— Гаразд, переконала, — згодився Стас, ховаючи провсяк випадок листок до кишенi. З'ясуємо i це.

XXXX

Ратушняк сидiв злий. Ще зранку старого хтось «завiв» i пенсiонер тiльки зиркав очима по стiнах, нервово стукаючи ручкою по столi. Стас лише зазирнув до кабiнету, привiтався i вирiшив, що краще забратися.

— Чого приходив? — непривiтно гукнув у дверi Ратушняк.

Довелося увiйти знову.

— Хотiв запитати дещо, але бачу, ви не в гуморi.

— А кому яке дiло до мого гумору? — скинувся старий. — Знову про дядька свого непутящого?

— Кажуть: «про мертвих або добре або нiчого», — зауважив Стас.

— А то що? — Ратушняк дивився упритул на молодого колегу. — А то що, про мене так само будуть? Якщо був гнилим твiй дядько, то цього нiкуди не дiнеш, говори чи не говори. Та й ти ж сам перший скажеш, як ото здохну: «Сидiв тут старий дебiл, у небо пердiв та пейзаж псував»… Що, нi?

— Iване Павловичу, — промовив Стас, умощуючись на тапчанi, — пробачте, пiдтримав би вашi жарти, але настрiй у мене також паршивий. Їй-Богу. I чого ви на мене наїжджаєте? Я ж вам нiчого не зробив. А за чим приходив… Давайте краще… у шахи зiграємо.

— Що?… — здавалося, у Ратушняка зараз вiдпаде щелепа. Тремор його рук i похитування голови посилилися, i пенсiонер нiяк не мiг вiднайти, що б таке вiдповiсти. — З тобою?!

— Чому нi? — не зрозумiв Стас.

— Колего, усе, що людина робить, повинно мати якийсь сенс, — повчально, не приховуючи сарказму, кректав старий. — Коли доживеш до моїх рокiв, зрозумiєш. У мене не так багато часу залишилося, щоб грати зi шмаркачами. А як тобi нiчим зайнятися i хочеш пограти — пiди у будинок пiонерiв. Там знайдеш собi компанiю.

— Чи не надто самовпевнено з вашого боку? — засумнiвався Стас. — Ви ж не знаєте, як я граю.

— I не хочу знати, — вiдрубав Ратушняк.

— Як бажаєте, — миролюбно розвiв руками Стас. — Не буду ображати вас у вiдповiдь. I переконувати, що граю серйозно, також. Проте остання спроба з мого боку, щоб партiя не виглядала для вас марною витратою часу. Нехай я «пiонер». Давайте зiграємо на щось. На щось серйозне.

— Вам, Мироненкам, хiба у карти грати, — просичав крiзь зуби старий. Гросмейстери гiвнянi. Менi, хлопче, твоїх грошей сто рокiв не треба.

— А хто казав — на грошi? — здивувався Стас. — Це було б надто вульгарно. Пропоную зiграти на бажання.

Щелепа Ратушняка похитувалася з боку в бiк i той нiяк не мiг второпати, що йому пропонують.

— На одне бажання, — пояснив Стас. — Виграєте ви — я виконую будь-яке ваше. Я переможу — доведеться вам.

— Ти зовсiм дурний? — зрештою обурився пенсiонер. — А як ти менi скажеш сторч головою з третього поверху?

Жест його на вiкно виглядав красномовно.

— Так ви ж… не програєте! — заперечив Стас. — У тому й iнтерес, Iване Павловичу. Адреналiн. Ви ж самi хочете, щоб цiкаво було. Втiм, своє бажання я можу озвучити вам наперед. Знатимете, що його можливе виконання не пiдiрве вашого здоров'я. Якщо програєте, розповiсте менi про мого дядька. Усе, що приховуєте. Ви ж знаєте багато.

— Колего, — Ратушняк видав беззубу, але єхидну старечу посмiшку, — ви одну рiч не врахували. Справа у тiм, що менi вiд вас, як такого, нiчого не треба. Розумiєте, зовсiм нiчого. Навiть, хе-хе… аналiзу!

— А це як подивитися, — багатозначно промовив Стас, — i залежить вiд того, наскiльки ви гiдний суперник. Та, схоже, ви лише косите пiд майстра. У своїй останнiй партiї з моїм дядьком, i я це знаю напевно, ви перемогли незаслужено. Якщо ж бути точним: взагалi не виграли. Перемогу вам подарували у ситуацiї бiльш нiж невизначенiй. I якщо вас з морального боку це задовольняє, то мiсце у будинку пiонерiв саме вам, а не менi. Тому я пропоную розставити фiгури просто зараз. Вiдновимо позицiю на дошцi на той момент, коли мiй дядько отак ні з того ні з сього взяв i здався. I доведiть справу до кiнця так як належить. Я навiть не вимагатиму, щоб ваш годинник стояв у тому ж положеннi. Думайте скiльки бажаєте.

Це не могло сховатися. Стара людина, їй важко тамувати емоцiї. I Стас мiг заприсягнутися: очi

1 ... 45 46 47 ... 78
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Мертві квіти», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Мертві квіти"