Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Люборацькі, Свидницький А. П. 📚 - Українською

Читати книгу - "Люборацькі, Свидницький А. П."

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Люборацькі" автора Свидницький А. П.. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 45 46 47 ... 87
Перейти на сторінку:
думає: «Чому тепер нема груші? от би і віддав». І каже:

- Вы любите есть груши?

- Люблю,- відказала вона.

- Пойдем в сад, я вам натрясу.

- Dzięnkuję bardzo, 124 - відказала Галя.

- Пойдем! - попросив Антосьо, кивнувши головою.- А там такие хорошие груши! От пойдем! Ей-богу, пойдем! сами посмотрите.

Подумала Галя, подумала і пішла в садок. Зроду-звіку Антосьо не був таким щасливим, як тепер: наче його на небо несуть. Та не довго було це блаженство: як в пізні неділішні обіди, почали гості роз’їжджатись, і Галя поїхала. До самого виїзду Антосьо державсь її, як реп’ях; а як виїжджала, то вийшов аж до брички і стільки сміливості набравсь, що підсадив. Подякувала дівчина як слід, а він тільки дивиться, і так дивиться, наче душу свою випроводжає. В очах і радість сяла непритворенна, і якесь сердечне тепло щире, і жаль, і все - навіть несміливість; губи усміхались і мовби кривились, язик щось би сказав, та слова завмирали, чи лучче - нічого було говорити.

Наче спустіло обійстя, як виїхали кукілівські - не для всіх, а тільки для Антося: і сумно йому, і чудно; і щось би робив, і кудись би пішов, і щось би говорив. Так аж тремтить балакать - в грудях широко, і щось наче горло вузьке, наче нема до кого слова промовить, хоч гостей ще повнісінька хата.

Днів через два по весіллю Люборацька виряджала зятя під рукоположеніє в Кам’янець; дала йому грошей і всього, а Орися велику пухову подушку і одіяло. Та не сам Тимоха поїхав, а поїхав і о. Яким за парафією, а Антосьо в семінарію. Випровадили їх хлібом-сіллю і зостались дома самі свої.

- Слава богу милосердному,- заговорила тоді паніматка.- Отже добре покійні татуньо кажуть було, що як бог дасть, то і в вікно подасть.

- І дав же! - озвалась Мася.- Не мав що, та кацапа! Хоч би попович, та свій, а то рижий та поганий. Я б лучче втопилась, а за його не пішла.

- Ти вже й розв’язала губу,- заговорила мати.

- Або ж не правду кажу? - озвалась Мася.- Хіба не кацап?

- А як кацап, то що? - каже Орися.- Ти б, може, й за кацапа пішла, та не бере!

- Сестричко! Голубочко! - заговорила Мася,- цяцькайся ним сама! І всю Московщину зведи сюди, зі всього світа збери лапотників, хай до тебе моляться, як до святої,- я не позавидую.

Орися щось хотіла відказать, та залилась слізьми, що й голос завмер. Мася сіла, надулася; а стара каже, уздихнувши:

- Недаремне мої покійні татуньо кажуть було: - В день радості взридаєте і восплачетеся! Так воно й єсть: що б радіти, у нас сльози ллються.

З тим і вийшла з хати. І Мася вийшла. Осталась сама Орися плачуща, та Текля ходила по хаті,- то стілець поправе, то пил обмете, то се, то те,- сказано, після людної оказії.

Минув день, і не один, як згадала стара:

- Десь-то наші тепер обертаються?

Дочки зітхнули, та й тільки. Ніхто з них в Кам’янці не був, то й не сікались вгадувати, де б саме вони були.

- Мабуть вже дуже далеко! - заговорила стара, киваючи головою.

А вони в ту саме пору під’їжджали до Мальованої корчми, що стоїть на великім тракту аж за Шайгородом.

- То це Мальована корчма? - поспитав Антосьо.

- Це,- відказав о. Яким.

- А чого ж вона так зветься? - ізнов поспитав Антосьо.

- А он - хіба не бачиш - на віконницях помальовано.

Дивиться Антосьо: на одній віконниці вітряк, на другій - музики грають, на третій - якийсь чоловік з рушницею, вусатий, присадкуватий.

- Оце Кармалюк, 125 - озвавсь о. Яким.

- От який він був! - заговорив Антосьо. А Тимоха, як неживий, мовчав.

Розпрягли коні і полягали спати.

Чи навмисне, чи несподівано Мальована корчма стоїть в такій прикметі, що хіба сліпий не полюбується. І Антосьо вийшов,- і сон його не бере,- став на порозі, взявся в боки. А справа і зліва ліс чорний та темний, грабина, як свічки, та ясенина, та всяке дерево - одно в одно рівне та високе. Легенький вітрець подихав, і все те кланяється, шелестить; і наче тихий гомін розходився в гущині, і дзвони причувались. Де-де ятел довбав, жовна фітькала, туркала горлиця, припутень гув, та ще якась птаха тільки: трр… трр. Тут же зараз копи стояли; а по горі далеко за долиною, що стелиться перед очима, щось рябілося, і не пізнати, чи люди ходили, чи товаряка паслась.

Постояв Антосьо, полюбувався та й пішов в ліс горіхів шукати. Ходить, блудить, а в душі йому Галя, що та зірочка, сяє. Чи горіх знайде хлопець, чи китицями гордовину, все її згада: «От би й дати,- каже.- Вона б осміхнулась, заговорила; та розлучила лиха година».

І на бричці сидючи, те й робив, що про Галю думав і розмовляв сам з собою за ню й за себе. Нім до Кам’янця доїхали, то й посватався в думці і оженився.

 

 

Кінець першої частини.

 

 

Миргород.

 

ЧАСТИНА ДРУГА

 

 

I

 

 

Кам’янець, як глянути на його задалеки, стоїть в долині; а прийдеться їхати, то на горі, та ще на якій горі! Думаєш, дивлячись: тут була колись-то кругла яма, та чиясь невідома сила провела пальцем краями і в тім місці земля репнула; середину ж зігнало докупи, а кругом став рів широченний та глибоченний. На дні річка потекла, Смотрич, от як Хорол завбільшки, і де-де реве по камінні. Попід річкою, де місця стало, люди, що та мурашня, купки собі понагортали і живуть. Глянеш згори - голова закрутиться; глянеш знизу - шапка злетить. Що тісно, то інша хата прилипла до скали, як ластівчаче гніздо під стріхою, що потребує лиш півдаху; інша під каменюкою стоїть, як під полою в батька. Каменюка нависла, вкуріла, а хатина тулиться під нею, як сирота під тинню.

1 ... 45 46 47 ... 87
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Люборацькі, Свидницький А. П.», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Люборацькі, Свидницький А. П."