Книги Українською Мовою » 💙 Класика » В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "В неділю рано зілля копала" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 45 46 47 ... 58
Перейти на сторінку:
- ка­же, - а поз­воль що iн­ше. Ось поз­воль, си­ну мiй, бiд­нiй ци­ган­цi, щоб во­на те­бе поб­ла­гос­ло­ви­ла. Ти вдру­ге до ме­не, пев­не, не прий­деш, а ти ме­нi ми­лий. Та­кий був би мiй син, як ти, як­би був жив. Бi­лий був. Я бла­гос­лов­лю те­бе, си­ноньку, го­луб­чи­ку, не­хай щас­тя не опус­кає те­бе нi­ко­ли, як те сон­це зем­ли­цю. - I ска­зав­ши се та не до­жи­да­ючи йо­го доз­во­лу, зiп'яла­ся на­раз на пальцi, вхо­пи­ла йо­го за го­ло­ву, при­тис­ну­ла до гру­дей - i пус­ти­ла. - Iди, син­ку, мо­же, не по­ба­чи­мось бiльше…

- Приходiть до ме­не на ве­сiл­ля, мам­цю! - вiд­по­вiв гли­бо­ко за­хоп­ле­ний її нес­по­дi­ва­ною доб­ро­тою i вий­шов ско­ро з ха­ти…


В Мав­ри­нiй ха­ти­нi ти­хо.


Хто оцей хло­пець?


В своїм се­лi, он там на­до­ли­нi, во­на зна­ла всiх. Тож зна­ла, що вiн не з її се­ла. Вхо­пи­ла­ся в своїй са­мо­тi за го­ло­ву. Бо­же, який вiн крас­ний i який… який­сь та­кий… От, i скiльки гро­шей їй ли­шив. Вид­ко, ба­га­тирський син. I з чи­мось, що не бу­ло нi ра­дiс­тю, нi смут­ком, а що, про­те, роз­пи­ра­ло її гру­ди, во­на не мо­же упо­ра­ти­ся. Не ви­дер­жа­ла дов­го в ха­тi. Вий­шла.


Надворi ус­тав дощ, i з кiт­лiв та яруг мiж го­ра­ми, як i з лi­сiв, клу­би­ли­ся мря­ки. Здiй­ма­ючись, во­лi­чуться си­ви­ми хма­ра­ми, а все шпи­ля­ми по­над лi­си, ме­жи вер­ха­ми сто­лiт­нiх сме­рек, мов про­ща­ються з ни­ми, здо­га­ня­ючи од­на дру­гу, туж­ли­во спi­шу­чи десь в да­ле­чи­ну.


Маврi туж­но.


Тужно i сум­но.


Прийшов хло­пець, мов мi­сяць зiй­шов в її ха­тi, i важ­кий сму­ток вик­ли­кав у ду­шi. Чо­го їй туж­но? Се ж чу­жий хло­пець, людська якась ди­ти­на, - вмов­ляє се­бе. - А во­на бiд­на ци­ган­ка. I са­ма на всю го­ру, на весь лiс, са­ма й са­ма. З нi­ким не зв'яза­на, нi­ко­го не має, нi­ко­му -не пот­рiб­на. Чо­го їй по нiм туж­но? Чи по­ба­чить йо­го ще? Про­сив на ве­сiл­ля. З ким в нього ве­сiл­ля? В якiм се­лi жи­ве? О, во­на й не спи­та­ла! Так за­бу­ла­ся, вди­вив­шись в нього, що й не спи­та­ла. Але во­на роз­вi­дається. На­раз стрi­ли­ла їй од­на дум­ка до го­ло­ви. Мо­же, то Те­тя­нин Гриць?


Але нi. Гриць ще не по­си­лав до Те­тя­ни ста­рос­тiв. Бо­дай до­сi Те­тя­на не спо­ми­на­ла про те. Але так виг­ля­дав, як опо­вi­да­ла дiв­чи­на, i на чор­нiм ко­нi вiд'їхав, ли­ше що се не Гриць. Будь-що-будь, хоч вiн i не Гриць, а во­на пi­де. Не по ми­лос­ти­ню, але щоб йо­го ще раз по­ба­чи­ти. Тi очi.. тi очi… що аж в лiс в її са­мо­ту при­во­лiк­ли­ся за нею звiд­кись.


Довкола… ти­ша… ти­ша…


Лiс стоїть мовч­ки, та про­те сме­ре­ки ше­по­чуть щось.


Проте йде шум лi­сом… щось го­во­рить.


Хутко з'їжджає Гриць бi­лою стеж­кою з го­ри. От-от вже за­вид­нiє ме­жи де­ре­ва­ми до­ли­на. Вже не бу­де дов­го бi­лою стеж­кою їха­ти. А все ду­має про стрi­чу з са­мiт­ною во­рож­кою-ци­ган­кою. Все вер­тає дум­ка­ми до неї на­зад. Тяж­ко йо­му чо­мусь за нею. Важ­ко й туж­но. Хоч i нi­ко­ли йо­го в жит­тi не ба­чи­ла, а ду­шу йо­го вiд­ра­зу мов теп­лим шов­ком опо­ви­ла. I хоч не вi­рив би вiн во­рож­цi, бо во­ни всi ту­ма­нять, але їй од­нiй вi­рить. Най­бiльше бо­лi­ла йо­го май­же нес­вi­до­мо її по­ко­ра пе­ред ним. Чо­му ко­ри­ла­ся заєдно? Не бу­ла ж йо­му нi­чо­го вин­на i не про­ви­ни­ла­ся нi­чим пе­ред ним. По­ба­чи­ла пер­ший раз, а вже мов усе теп­ло своєї ду­шi йо­му пiд но­ги ус­те­ли­ла… Як той дiд Анд­ро­на­тi, що зав­ше був та­кий доб­рий до нього вiд­дав­на вже i хi­ба про­сив не за­бу­ва­ти про нього. Вiн роз­ка­же ко­лись дi­до­вi про во­рож­ку Мав­ру, i не­хай до неї пi­де. Мо­же, доб­ре бу­де, як обоє стрi­нуться.


"Царевичу ти мiй крас­ний! - дзве­нить йо­му її пест­ли­вий по­кiр­ний го­лос заєдно в пам'ятi. - Го­лу­бе мiй синьоокий!.."


Так до нього не за­го­во­ри­ла нi­ко­ли в жит­тi йо­го ма­ти он там на го­рi, дар­ма що зва­ла­ся "ма­тiр'ю".


Його ма­ти! Та ба! - зга­дав вiн i ус­мiх­нув­ся гiр­ко. Хто знає, де i хто йо­го ма­ти. Ки­ну­ли йо­го, мов ще­ня, пiд чу­жу стрi­ху, щоб поз­бу­ти­ся, на лас­ку чу­жих лю­дей, i не на­вер­ну­ли­ся бiльше. Чи не са­мiт­ний i вiн у свi­тi, як он та бiд­на, як ка­за­ла: на весь лiс, всю го­ру? Чи не по­дiб­на йо­го до­ля до її? "Ма­в­ро!" - зой­кну­ло на­раз туж­но-сум­но йо­го мо­ло­де сер­це i свi­до­мо за­ба­жа­ло лю­бо­вi. Тої чис­тої, ма­те­ринської лю­бо­вi, якої вiн нi­ко­ли не заз­нав впов­нi в своїм жит­тi, скiльки б i не лю­би­ли йо­го гос­по­да­рi, не лю­би­ли дiв­ча­та, не ша­ну­ва­ли то­ва­ри­шi i всi iн­шi зна­ко­мi. А ма­терньої лю­бо­вi, тої щи­рої, теп­лої, вiн нi­ко­ли впов­нi не заз­нав. Во­на од­на, пер­ша, обiз­ва­ла­ся до нього по-щи­ро­му, поб­ла­гос­ло­ви­ла йо­го з ду­шi. З щи­рої ма­те­ринської ду­шi. I вiн чув си­лу прав­ди її слiв i її чут­тя на со­бi, i вiн її не за­бу­де…


Роздумуючи над ста­рою бiд­ною ци­ган­кою, при­га­ду­вав вiн со­бi не раз i її про­ро­чi сло­ва про йо­го до­лю. "Не лю­би, си­ноньку, чор­нi очi… - ос­те­рi­га­ла, пiд­няв­ши ще й па­лець, - бо чор­нi з си­нi­ми тут в па­ру не ук­ла­да­ються. Лю­би та­кi, як твої, бу­де до­ля яс­на", - обiз­ва­ло­ся йо­му го­лос­но в ду­шi. "В Тур­ки­нi чор­нi очi!" - за­го­во­рив сам до се­бе. Але в тiй же са­мiй хви­лi вiд­чув ви­раз­но, як, мо­же, нi­ко­ли пе­ред тим в жит­тi, яки­ми до­ро­ги­ми бу­ли йо­му са­ме тi чор­нi очi, бу­ла та - з чор­ни­ми очи­ма, "Тур­ки­не! - обiз­ва­ло­ся жа­дiб­но йо­го ту­гою пе­ре­пов­не­не сер­це, що все за­бу­ва­ло, а її пам'ята­ло. - Тур­ки­не, вий­ди!"


Сам не знав, як сльози втис­ну­ли­ся в йо­го очi, сму­ток об­гор­нув йо­го. Вiн їде ще бi­лою стеж­кою, лi­сом, а од­нак уга­дує, що вже не­дов­го бу­де нею їха­ти. Десь не­за­дов­го спус­титься в се­ло. Там, вдо­ли­нi, чує вiн, шу­мить гуч­но рi­ка. Наб­ра­ла до­що­вої во­ди з гiр, роз­ша­лi­ла­ся i мов нi­ко­го не знає. Але йо­му спiш­но. При­пiз­нив­ся в ста­рої ци­ган­ки, i те­пер тре­ба ква­пи­ти­ся… Йо­го кiнь бi­жить ост­ро по бi­лiй, як спо­ло­ка­нiй стеж­цi, роз­тяг­не­нiй те­пер тут рiв­но.


Тут i там за­чi­пає вiн ка­пе­лю­хом о роз­ло­жис­тi вi­ти сме­рек, i на нього сип­леться свi­жий дощ з лi­со­вої зе­ле­нi.


Далi, да­лi i ста­не смер­ка­тись. Гус­тi­шим лi­сом вже нi­би су­мерк про­ки­дається, лиш тут i там проб­лис­кує за­хо­дя­чим сон­цем, що по ту­чi знов по­ка­за­ло­ся.


Так.


Однак - хто се йде са­ме про­ти нього? Чи се не Тур­ки­ня? Во­на - Тур­ки­ня!


I вiн кли­че ра­дiс­но:


- Тетяно, то ти? - Але тут i вмов­кає.


Се справ­дi во­на. Во­на йо­го впiз­нає, од­нак за­ра­зом на­ка­зує ру­кою, щоб мов­чав. Во­на ж не­да­ле­ко

1 ... 45 46 47 ... 58
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Подібні книжки до книжки «В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська» жанру - 💙 Класика:


Коментарі та відгуки (0) до книги "В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська"