Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Останнє літо 📚 - Українською

Читати книгу - "Останнє літо"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Останнє літо" автора Костянтин Михайлович Симонов. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 46 47 48 ... 201
Перейти на сторінку:
щоб він упізнав її зараз, треба, щоб інші люди сказали йому про неї, що це — вона.

— Як Таня? — спитав Артем’єв. — Узимку чув від тебе, що чекаєте дитини.

— Одіслав до матері в Ташкент. Дочку народила, — сказав Синцов, не вдаючись у свої тривоги.

— Поздоровляю. Саме впору! Тим паче, що тут скоро каша завариться. Вони там «ладоньки, ладоньки!», а ми тут поки що Білорусію визволимо. Гляди, після цього і я хоч на день до Москви вирвусь під приводом чи без приводу. Терпцю вже не стає. З листопада минулого року Надії не бачив! На одну добу до Москви вискочив, незадовго перед тим, як з тобою тоді зустрілись. І з того часу — все! Позавчора сьомий місяць пішов, куди це годиться? Хоч гріши, хоч прибинтовуй!

Артем’єв зняв портупею, розстебнув комір гімнастерки іг засунувши руки в кишені бриджів, пройшовся по хаті.

— А сама приїхати до тебе після того не могла? — спитав Синцов.

— Вона та не могла! — всміхнувся Артем’єв. — Вона все може. Це я не можу, щоб вона до мене приїздила.

Заборонив їй навідріз. Питаєш, а сам, мабуть, чув, як вона тут літом надивачила! І у вас там поглузували з мене, і тут, у дивізії, язиками плескали. Не сліпий і не глухий, знаю!

Він зареготав і ляснув себе по стегнах.

— Тріскотні було багато! Хоч, власне, вона нікому нічого поганого не зробила. Ад’ютанта-дурника обкрутила; і на передній край раптом з’явилася: захотіла мене в бойовій обстановці побачити! Артилеристів умовила — з гармати постріляла! На коні скакала — подумаєш, диво! І навіть те, що віліс запорола, то нікого ж не вбила, тільки сама з нього вилетіла. Якби це була інша — ніхто на все це й уваги не звернув би. Ну, ходила, їздила, ну, в аварію попала. А в цієї все на видноті! Така вже молодиця! Навіть коли не хоче, однак на видноті! А тим більше, коли хоче! Набрався і ще наберуся з нею горя…

Всупереч словам Артем’єва, в його голосі було більше радості, ніж прикрості. Сказав і, сам себе почувши, засміявся:

— А от згадую я про неї тільки з приємністю. Нічого вже не вдієш.

Те двожильне й безтурботне, що завжди було в його натурі, раптом відсунуло все інше, вилізло, з нього, нагадавши Синцову про того Пашку Артем’єва, який ще не був ніяким командиром дивізії, а тільки ще мріяв з останнього класу школи до військового училища вступити і говорив про Надьку Караваєву, що хай не задається, що він довго буде за нею ходити.

— Радий бачити тебе в доброму настрої!

— Настрій непоганий, це правда, — сказав Артем’єв. — Шістнадцятий місяць на дивізії. І розвідником, і оператором був, а знайшов себе все-таки тут, на командній! А влітку ж, перед Курською дутою, мало не злетів! І все через Надію. І затишшя було, і приїхала до мене як законна, і дозвіл дістала від такого начальства, що не підкопаєшся! Але Серпілін у таких ділах лютий! Не любить, щоб жінки на фронті вешталися. Взяв її в поле зору і, коли вона раз, удруге, втретє наколобродила, викликав мене, посадив навпроти й питає: «Що вам дорожче: дружина чи дивізія?» Я хотів був одбутися жартом: «Обидві дорогі, товаришу командуючий. Людина є людина». А він у відповідь: «Правильно. Але військова служба є військова служба. І суть її в тому, що вона вимагає від нас забути, що людина є людина. Іноді ненадовго, а іноді надовго. Дружині вашій обстановка діючої армії, як з’ясувалося, протипоказана. Якщо ви маєте намір і надалі командувати дивізією, зробіть так, щоб ваша дружина через сорок вісім годин покинула межі ввіреної мені армії. Мотиви — на ваш розсуд. Ви вільні!» З ним розмова за годинником — дві хвилини. З нею після цього годин на двадцять! І наслідок — вона в Москві, а я, як бачиш, все ще на дивізії. Роботи вистачає. І нібито справляюсь. Хоч і я тієї розмови не забув, і командуючий пам’ятав. Відчуваю: не любить мене з того часу.

— Не знаю, по-моєму, він людина справедлива, — сказав Синцов.

— Може, й так. Але краще не на його справедливість, а на самого себе покладатись. Любить чи не любить, а коли я вже в три накази верховного потрапив зі своєю дивізією, цього ніхто не відбере!

— Гадаю, ні в кого й наміру немає відбирати, — сказав Синцов. — Ще раз кажу тобі, він людина справедлива.

— Тим краще для нього. Але в мене зараз без нього з Бойком краще все складається. У мене, коли хочеш знати, свої труднощі як у командира дивізії. З сорок другого року я третій командир дивізії. А де колишні? Обидва тут! Командуючий армією до мене цією дивізією командував. Заступник командуючого армією до мене цією дивізією командував. З одного боку, небайдужі до неї, і це непогано. А з другого — чи не занадто вже багато спогадів про те, як вони нею до мене командували? Як було при них і як при мені? І в самій дивізії є охочі, особливо коли за щось хвоста накрутиш, порівнювати мене з попередниками, не на мою, звичайно, користь: один був щира душа, до того ж самородок, у другого — досвід не те, що в мене, недаремно ж командуючим армією став!

А я коли такий натяк у очах прочитаю, спуску не жди.

— А ти не читаєш у очах того, чого нема? — спитав Синцов.

— Можливо, — всміхнувся Артем’єв. — Але комусь все-таки треба це викласти? От тобі й виклав. Не кожному стрічному скажеш.

— А як у тебе з Бережним?

— Отож, як з Бережним, — мовив Артем’єв. — Теж запитання. Поважати один одного поважаєм, а щодо любові — я на любов без взаємності не дуже здатний. Приїздив не так давно генерал-лейтенант Кузьмич. Як і належить, доповідь, обстановка, а потім до мене: «Ти, командир дивізії, людина зайнята, не хочу тебе відривати…» І на Бережного: «Матвій Ілліч, його діло комісарське, він усе-таки вільніший за тебе, з ним і походимо по полках». Що на це скажеш? І ходили два

1 ... 46 47 48 ... 201
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Останнє літо», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Останнє літо"