Книги Українською Мовою » 💙 Фантастика » Сповідь з того світу 📚 - Українською

Читати книгу - "Сповідь з того світу"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Сповідь з того світу" автора Ярослав Іванович Ярош. Жанр книги: 💙 Фантастика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 47 48 49 ... 76
Перейти на сторінку:
той напис, що рвав зболені серця: «За кров, за муки і руїну поверне Господь Україну».

Розділ 46

Марія

Вересневий вечір відрізняється від травневого так само, як молода молодиця від юної дівчини. Вересень напакував наші комори, стодоли, льохи і пивниці щедрим вирощеним та викоханим урожаєм. Він іще підморгував літнім теплом, манив високим сонцем, однак не сміявся вже так весело, не тягнувся до неба й не заливався щебетом жайворонка. Вечори ставали усе довшими і холоднішими.

Іван знову відродився, знову збігли роки. Я підсвідомо відчувала, що це мій останній шанс його врятувати: більше можливості не буде, бо Доля мене по другому колу не пустить.

Ми обоє були у «Просвіті», познайомилися, працювали разом: так і покохалися. На батьківському подвір’ї Іван звів хату, я ж йому допомагала всіма силами. Того дня ми справили своє скромне, але гарне весілля: у світлиці гостилися, музиканти засіли у пахучій сіном й снопами стодолі, а люди того теплого вересневого вечора танцювали просто надворі. Увесь цей час я сиділа поруч зі своїм Іваном, танцювала з ним, не можучи дочекатися, коли, нарешті, лишимося самі. Ні, не тому, щоби зайнятися з ним коханням чи порахувати ті копійки, які нам принесли на весілля у подарунок. Я хотіла просто з ним жити: довго і щасливо, доки Смерть не розлучить нас. Ні, стоп, напевно просто довго і щасливо, без Смерті. Вона і так уже занадто часто нас розлучала…

Коли гості з весілля нарешті розійшлися, то перед тим як лягти з Іваном у ліжко, я іще встигла поприбирати, навіть посуд перемила. У нашій новій хаті завжди мало бути чистенько. Іван поставився до мене з розумінням, допоміг. Потім же ми полягали на нашому новому ліжку, на пахучих, накрохмалених простирадлах. Я хотіла його, та водночас боялася, не маючи перед цим чоловіка. Коли ж він торкнувся мене, то я відчула його сильні й ніжні руки, розкрилася перед ним…

– Про що ти думаєш? – запитала я, лежачи на його грудях та слухаючи стук серця.

– Про те, що нам знову доведеться розлучитися. Іде нова буря.

– Я вже звикла.

– Важко тобі буде.

– Я вже звикла.

– Незабаром у нас народиться син. Тобі доведеться самій ставити його на ноги.

– Я вже звикла, – втретє, ніби якесь заклинання, повторила я.

– Ти мене більше не любиш? – раптом спитав Іван.

– Люблю. Ще сильніше, ніж дотепер.

– Тоді чого мене не стримуєш, не просиш, не плачеш?

– Бо це не поможе – я вже знаю. До цього часу ми були слабкими, і зла Доля насміхалася з нас. Та тепер ми підемо проти неї: проти шерсті, проти її течії, проти вітру, одним словом – проти всього, що вона нам кидає в лице. Ми примусимо її нас поважати – і більше вона не посміє презирливо насміхатися з нашого безголов’я.

Цю ніч ми вирішили не спати. Говорили, цілувалися… На ранок Іван встав, аби обійти наше господарство, я також була вже на ногах. Повернувся він до хати із якимось папірцем у руках.

– У нас був поштар. Мене забирають до війська. Німець напав на Польщу, москаль зі сходу суне – війна почалася…

Розділ 47

Іван

Уже так повелося споконвіку, що дорогу до своєї церкви тут не забували. Хтось каже, що доки грім не вдарить – хлоп не перехреститься. Це неправда: люди Бога не забували ніколи, бо без Бога – ні до порога. Він дивився на нас своїм суворим, але добрим поглядом з іконостасу, бачачи провини наші, але водночас відпускаючи ті гріхи. Матір Божа… Особливо матері споконвіку линули до неї як до заступниці: вона посміхалася нам і заступала святим покровом. Саме з її допомогою і під її захистом вони ростили своїх дітей у той час, як мужі гинули на війнах та фронтах. Вона – Матінка Божа – захищала жіночу честь, гідність, власне обличчя.

Ось і тоді Марія стояла перед святим вівтарем та молилася. Поруч із нею – синочок Івасик: жінка з дитинства привчала його ходити до храму Божого. Моляться за всіх людей, за мир, за їхнього татка: аби скоріше повернувся додому.

Того дня він так і пішов на війну. Колись Іван служив уланом у польському війську, тож і тепер польська влада дала йому шаблю і коня та кинула просто на німецькі танки. Польські військові хвалилися, що не дадуть німцю ані одного ґудзика. Самі ж так тікали, що погубили, полишили все, що тільки мали. Один дядько, що пас кози недалеко від Скітника, знайшов новеньку польську шинелю й одягнув поверх старої блюзки.

– Казали, шо й ґудзика німцю не дадуть, а тут лишили цілий мендель і всі ґудзики на нім.

Полк, де служив Іван, розбили в першому ж бою, а чоловік потрапив у полон. Німці прийшли у Городок менш ніж за два тижні від початку війни. Тут вони передали владу над містечком своїм союзникам – совєтам, які прийшли сюди зі сходу. Люди бачили, як німець-нацист тиснув тоді руку російському більшовику. Відбувалося це у нашому старостві, біля Другої школи.[12] Підписавши необхідні папери, німці спокійно відійшли геть, залишивши нам нових господарів.

Іван з полону втік, повернувся додому. Тут уже панували «перші совєти». Вони разом зі своїми друзями – німецькими нацистами – роздерли Польщу надвоє, кусень кинувши Гітлеру, а Городоцький край забравши собі. Крім невеликої групи нащадків недобитих москвофілів, люди особливих сентиментів до радянської влади не відчували, хоча на самому початку совєти й одягли дружню маску. Марія з Іваном розуміли, що це просто пастка, капкан, у який більшовики хочуть заманити свідоме українство Галичини, аби потім одним махом перемолоти на млинку кривавих репресій. Знаючи це напевне, вони все одно вирішили піти проти Долі: Іван заходився наново займатися своїми просвітянськими справами, проводив деякі освітні заходи. За це й помандрував до Казахстану телячим вагоном в одному з перших ешелонів, що повіз наших людей з Городка далеко на схід. І не тільки він один – велика частина усього населення Галичини була тоді знищена, стерта з лиця землі «визволителями».

До нас доходили чутки, що у Бресті відбувся спільний парад дружніх нацистської і більшовицької влади, а зі Львова переказували, що бачили там Гітлера і Сталіна, які таємно зустрічалися в нашому місті, щоби домовитися про розподіл захоплених земель і подальшу дружбу.

Марія тоді була вагітною, живіт уже добренько випирався з-під подола. Ховалася. Сидячи в кущах по той бік колійових торів, вона вглядалася в бік вокзалу, щоби

1 ... 47 48 49 ... 76
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Сповідь з того світу», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Сповідь з того світу"