Книги Українською Мовою » 💛 Наука, Освіта » Українська Повстанська Армія і Армія Крайова: Протистояння в Західній Україні (1939-1945 рр.) 📚 - Українською

Читати книгу - "Українська Повстанська Армія і Армія Крайова: Протистояння в Західній Україні (1939-1945 рр.)"

255
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Українська Повстанська Армія і Армія Крайова: Протистояння в Західній Україні (1939-1945 рр.)" автора Ігор Ільюшин. Жанр книги: 💛 Наука, Освіта. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 47 48 49 ... 168
Перейти на сторінку:
144, петлюрівців, учасників бандугруповань — 74, всіх інших — 483 особи»[256].

Щоб розвантажити в’язниці Західної України, Л. Берія 3 жовтня видав наказ військовополонених солдатів — українців, білорусів та інших національностей, що були мешканцями Тернопільського, Станіславівського, Львівського і Луцького воєводств, звільнити та розпустити по домівках. Військовополонених солдатів — вихідців з окупованої німцями частини Польщі, було наказано й надалі відправляти до Ковельського і Путивльського таборів до особливих вказівок. Військовополонених генералів, офіцерів, великих військових і державних чиновників слід було відправити до Старобельського табору Ворошиловградської області, а колишніх розвідників, контррозвідників, жандармів і поліцейських — до Осташківського табору Калінінської області[257].

Отже, долею навіть військовополонених розпоряджалося не командування Робітничо-селянської Червоної армії (РСЧА), а керівництво НКВС[258]. Що вже казати про заарештованих, які не мали офіційного статусу військовополонених. Лише у Львові було взято на облік, а потім, за висловом І. Сєрова, «евакуйовано до таборів» 4312 офіцерів резерву і 384 офіцери кадрового складу колишньої польської армії, зосібна колишніх співробітників польської діфензиви[259].

Вивчення механізму роботи польської розвідки, а також досвід і знання заарештованих працівників польських пляцувок 2-го Відділу (розвідки і контррозвідки) Генштабу Війська Польського були використані НКВС у боротьбі з антирадянськими підпільними організаціями, що вже існували і продовжували утворюватися. По лінії 2-го Відділу НКВС завело чимало агентурних розробок.

У спецповідомленнях І. Сєрова називаються десятки агентурних справ, за якими були заарештовані українські і польські підпільні діячі. Так, у справі «Павутина» заарештували осіб, що мали завдання від генерала Янушайтіса створити в польських гімназіях № 1, № 9, № 10 м. Львова бойові групи. У справі «Блок» заарештували 22 особи, серед яких були й активні діячі ОУН і УНДО. Було також викрито польську антирадянську організацію під назвою «СПО» у Львівському університеті, до складу якої входили професори і студенти[260].

У січні 1940 р. на кордоні, під час повернення до Парижа, був заарештований майор у запасі Тадеуш Стровський («Тужима»). Після допиту майора співробітники НКВС з’ясували, що той є емісаром Головного коменданта польської загальнодержавної підпільної організації СЗБ генерала К. Соснковського («Годзємби»). На радянську територію, як повідомив майор Т. Стровський, він прибув у другій половині грудня з тим, щоб зустрітися з керівниками місцевого підпілля (з генералами М. Янушайтісом або М. Борутою-Спеховичем, можливо, з генералом В. Андерсом) і передати їм урядову інструкцію від 4 грудня 1939 р. про створення СЗБ на землях, що відійшли до СРСР[261].

У травні 1940 р. майора було перевезено до Москви, а в червні 1941 р. — засуджено Військовим трибуналом до розстрілу. Згідно з Указом Президії Верховної Ради СРСР від 12 серпня 1941 р. Т. Стровський був амністований. З огляду на те що майор Стровський як емісар Головного коменданта СЗБ був одним з перших, хто потрапив до НКВС, є всі підстави вважати, що саме від нього Київ і Москва вперше дізналися про існуюче на західноукраїнських землях організоване підпілля, кероване польською емігрантською владою в Парижі[262].

У січні 1940 р. в районі Чортківської прикордонної застави під час нелегального переходу румунсько-радянського кордону були затримані ще два польські офіцери — кур’єри з Парижа капітан Юзеф Жимєрський («Піотр») та підпоручник Станіслав Жимєрський («Павел»). «Павел» був відправлений з вищезгадуваною урядовою інструкцією до Варшави, а «Піотр» — до Львова. Під час допиту офіцерів співробітники НКВС дізналися про шифр, яким мали вестися і велися всі радіопередачі між польським емігрантським урядом і підпіллям Варшави та Львова[263].

Наскільки відомо, польські підпільники користувалися цим шифром аж до травня 1940 р., поки на конференції у Бєлграді, що відбулася за участю представників польського емігрантського уряду, комендантів баз зв’язку з окупованою країною в Будапешті і Бухаресті, а також членів підпілля з Варшави та Львова, не було остаточно з’ясовано, що шифр не є таємницею для радянських спецслужб[264].

Тим часом умови підпільної діяльності у Східній Галичині та на Волині значно погіршилися. Унаслідок перших двох масових депортацій населення у лютому і квітні 1940 р. із західних областей України була значно підірвана матеріальна база, на якій мала розгортатися діяльність підпілля. З цих територій вивезли майже всі родини військових та цивільних осадників, польської обслуги лісів, землевласників, працівників поліції тощо.

До того ж ситуація, скажімо, в польському підпіллі ускладнювалася тим, що з самого початку свого існування СЗБ на радянській території був розколотий на дві організації. Організація СЗБ-1 на чолі з полковником Владиславом Жебровським («Жуком») керувалася з Парижа, тоді як організація СЗБ-2 на чолі з підполковником Яном Соколовським («Тшаскою»), а пізніше на чолі з майором Зигмунтом Добровольським («Феліксом», «Зигмунтом») — з Варшави, і це, безумовно, призводило до неузгодженості в діях польських конспіраторів. Відомо, що полковник

1 ... 47 48 49 ... 168
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Українська Повстанська Армія і Армія Крайова: Протистояння в Західній Україні (1939-1945 рр.)», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Українська Повстанська Армія і Армія Крайова: Протистояння в Західній Україні (1939-1945 рр.)"