Книги Українською Мовою » 💙 Класика » В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "В неділю рано зілля копала" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 47 48 49 ... 58
Перейти на сторінку:
роз­вi­дав­ся. Ни­нi я в тiм се­лi втретє зря­ду. Бiльше за­дер­жу­юсь в се­лi Тре­тiв­цi. Пер­ший раз був я ще пе­ред двад­цятьма ро­ка­ми, бо­дай би не зга­ду­ва­ти, дру­гий пе­ре­хо­див я раз зи­мою, а оце по раз тре­тiй - а мо­же, й ос­тан­нiй, не знаю, як ще до­ля да­лi по­кер­мує. Та му­сив iти. Взяв на се­бе де­що зо­ру­ду­ва­ти - дру­гих по­ря­ту­ва­ти, то й прий­шов. Але бiльше хто зна чи ще прий­ду.

- Чому? - пи­тає до­вi­роч­но дiв­чи­на.


- Старiсть не пус­кає. Та й хто схо­че ста­ро­го ци­га­на три­ма­ти? - вiд­по­вi­дає дiд, а вiд­так, спер­шись на жеб­рацький кий, за­ду­мав­ся.


Та роз­ду­му­ючи отак, вiн все бо­ком ди­виться на дiв­чи­ну. Во­на се вiд­чу­ває, i вiд то­го її зби­рає знов ляк. Вреш­тi об­зи­вається дiд:


- Не ска­за­ла би ти ме­нi, доньцю, чия ти? Та­ка крас­на, пи­ш­на, пря­ман­чи­ва?


- Я донька вдо­ви­цi, - ка­же скром­но, по­важ­но Те­тя­на.


- Вдо-ви-цi? - нi­би чу­дується дiд.


- Вдовицi.


- А-га! - вiд­по­вi­дає ста­рець про­тяж­но i знов мi­рить її оком. Її, i її чер­во­нi цвi­ти, i зо­ло­тi пiв­мi­ся­цi, що хи­та­ються звiльна в ухах за по­ру­шен­ням го­ло­ви.


- А, - по­чи­нає про­тяж­но вiн да­лi, - ко­ли вже вдо­ви­цi, то, мо­же б, ти i пе­реб­ра­ла за ме­не од­ну не­ве­ли­ку оруд­ку, щоб я мiг на­зад в своє се­ло вер­ну­тись. Ме­не там ждуть, i ме­нi спiш­но.


- Чому нi? - об­зи­вається Те­тя­на по­важ­но, з ду­шi ра­да, що є на­дiя поз­бу­ти­ся ско­ро ста­ро­го дi­да-ци­га­на - i пiд­су­ває бро­ви, як все, ко­ли чу­дується. Та чо­мусь її знов огор­тає пе­рест­рах пе­ред ста­рим.


- Так от ска­жи на­сам­пе­ред, - по­чи­нає дiд, - чи знаєш ти мли­нар­ку Iва­ни­ху Ду­би­ху? Бо­го­мiльну па­ню, для бiд­них ми­лос­ти­ву?


- Знаю, тат­ку, знаю, - вiд­ка­зує на те за­пи­тан­ня ве­се­ло i до­вi­роч­но Те­тя­на з щи­рiс­тю.


- Що має на всю ха­ту од­ну-однiську доч­ку. Пиш­ну та пе­ще­ну, на все се­ло най­кра­щу.


Тетяна спа­ле­нi­ла.


- Знаю, дi­ду, знаю, - ка­же, уни­ка­ючи йо­го гост­ро­го пог­ля­ду, i ус­мi­хається. - Знаю їх обох. Та що то­бi до них? До Iва­ни­хи Ду­би­хи що?


- До ста­рої, син­ку, нi. Ме­нi до мо­ло­дої дi­ло, - вiд­ка­зує дiд, - крас­ної ча­рiв­ни­цi, що зво­дить хлоп­цiв з ро­зу­му, та що - як ка­жуть - чор­ни­ми бро­ва­ми вiдьмує, чер­во­ним цвi­том ма­нить, а очи­ма пе­ре­ма­гає.


Тетяна розс­мi­яла­ся.


- Туркинею її звуть.


- Туркинею, дi­ду, - пов­то­ри­ла дiв­чи­на, а са­ма чим раз, то по­важ­нiє, вiд дi­да вiд­ле­тi­ти б ра­да. - Що вам, тат­ку, за дi­ло до Тур­ки­нi? Ка­жiть ско­рi­ше, - на­пи­рає на­раз пря­мо, - бо ме­нi квап­но да­лi. Я iду до бiд­ної, не­су їй їстки, i во­на жде ме­не.


- До бiд­ної? - пи­тає дiд i приг­ля­дається не­до­вiр­чи­во мо­ло­дiй дiв­чи­нi, а ще бiльше її чер­во­ним цвi­там.


- До бiд­ної.


- Тож не­хай те­бе пре­чис­та бла­гос­ло­вить за твоє доб­ре се­р­це. Од­но­го вже на­дi­ли­ла, а дру­гiй ще не­се. От доб­ра ти i щи­ра. А чия ти, доньцю, щоб те­бе зга­да­ти? - до­пи­тується знов i не спус­кає з неї ока.


- Се пус­те, - вiд­ка­зує Те­тя­на не­терп­ля­че. - Кра­ще ви ска­жiть, що вам вiд Тур­ки­нi тре­ба, що, як вже ка­жуть, вiд­би­рає ро­зум.


Дiд зiт­хає, вип­рос­то­ву­ючись, та, нi­би по­ба­чив­ши щось нез­ви­чай­не над го­ло­вою мо­ло­дої дiв­чи­ни, по­чи­нає:


- Тяжко, син­ку, сер­це дру­го­му ра­ни­ти, та вже як про­си­ли, ко­ли вже так тре­ба, ко­ли за­хо­тi­ли, то й пе­ре­ка­жу.


- Хто про­сив? - пи­тає Те­тя­на, а са­ма аж трем­тить вiд чо­гось нез­на­но­го.


- Синьоока Наст­ка.


- Не знаю її, - ка­же Те­тя­на i пiд­су­ває бро­ви.


- Настка з Тре­тiв­ки, що має вiд­да­ва­ти­ся, - вiд­ка­зує ста­рий.


- За ко­го? - пи­тає Те­тя­на, i її очi мов роз­ши­ря­ються в хви­лi ожи­дан­ня йо­го вiд­по­вi­дi.


- Зараз, донько, не пе­ре­би­вай.


- I що ж синьоокiй Наст­цi вiд Тур­ки­нi тре­ба?


- Вона, - по­чи­нає знов дiд, - так про­си­ла. Стань - ка­за­ла - пе­ред Тур­ки­нею i та­ке ска­жи:


"Я за­чув, Тур­ки­не, що ти лю­биш Гри­ця, най­кра­що­го хло­п­ця з угорської гра­ни­цi. Що ти по­чи­няєш цвi­том i сло­ва­ми, що ти тво­риш ли­ха, вiд­би­раєш щас­тя.


I чув я, Тур­ки­не, що Гриць те­бе не лю­бить, бо вже вiд­дав­на го­лу­бить дру­гу. Синьооку Наст­ку за свою вiн виб­рав i вже не­за­ба­вом з нею звiн­чається.


Що то­бi до нього, прек­рас­на Ду­бiв­но? Щоб мо­ло­ду по­ки­нув, з то­бою од­ру­жив­ся? Таж те­бе прок­ле­не не лиш мо­ло­да, але i всi лю­ди, хто про те­бе вчує. Таж за те­бе пi­де смiх i глум се­лом, i ос­та­неш зi смут­ком, як те ма­ре­во.


I чув я, Тур­ки­не, що в те­бе ба­гатст­во, тож ти хлоп­цiв най­деш i без то­го Гри­ця. Мо­ло­да Гри­це­ва - знай - на те­бе пла­че, жаль до те­бе має, гiр­ко прок­ли­нає. Гриць те­бе не ба­чив, як її вже лю­бив; те­бе го­лу­бив, а її вже сва­тав. То­му її вiн вiзьме - до­ки до­ве­деться ста­рос­тiв пiс­ла­ти те­бе пос­ва­та­ти.


I чув я, Тур­ки­не, все оце, що ка­жу, вiд тої бi­лої Наст­ки, кот­ру Гриць бе­ре. Сам їй жа­лу­вав­ся, що ти ли­ху вин­на, що йо­го ма­ни­ла, го­ло­ву ду­ри­ла.


Чорними бро­ва­ми нi­би ти строїла­ся, а з дру­гої сто­рiн­ки ду­шу в нiм двоїла. Лi­са­ми блу­ка­ла, вiд­го­мо­ном гра­ла­ся, а з дру­гої сто­рiн­ки блу­дом об­да­ва­ла…


Тепер спам'ятав­ся, те­бе вiн цу­рається, чор­них брiв бої­ть­ся, з яс­ни­ми ко­хається. Не вий­де вже до те­бе бiльше i не жди, хi­ба що по­ба­чиш на чор­нiм де ко­нi. То­дi вiд­вер­ни­ся, щоб лю­ди не зна­ли, що Гри­ця лю­би­ла, дру­гiй вiд­би­ва­ла.


А як не по­ки­неш йо­му по­чи­ня­ти, то знай, що й лю­ди не бу­дуть мов­ча­ти. Ро­зiй­деться нес­ла­ва про ту чор­ноб­ри­ву, що Гри­ця з Нас­ту­нею на все по­рiз­ни­ла. Сер­це вi­дiб­ра­ла, ду­шу розд­воїла - не­чис­тою си­лою в го­рi уто­пи­ла…"


- Так.


- Я, дiд, всьому свi­док. Пе­ре­ка­жи, донько, оце тiй Тур­ки­нi, як її доб­ре знаєш, що Гриць iн­шу має. На ве­сiл­ля про­сить, i я там iду. - I з ти­ми сло­ва­ми дiд скiн­чив, ждав. Те­тя­на зсу­ну­ла­ся йо­му в но­ги.


- Я, дi­ду… Тур­ки­ня, - зой­кну­ла i, об­няв­ши йо­го ко­лi­на, вмовк­ла, мов ум­лi­ла.


Дiд стре­пе­нув­ся.



- Справдi-таки ти? Чо­му ж ти за­раз не приз­на­ла­ся, що ти са­ма Ду­бiв­на, то, мо­же, не був би то­бi все пе­ре­ка­зу­вав. I мав те­бе за Ду­бiв­ну, i не вi­рив. Але доб­ре роз­по­вi­ли про те­бе тiї, що те­бе зна­ють. По­ди­бав на­вiть тут, ку­ди справ­ля­ли. Гар­на ти, Тур­ки­не, - жод­не не збре­ха­ло. А за твою ми­лос­ти­ню, що по­да­ла ти пе­ред хви­ли­ною, дiд то­бi зле вiд­дя­чив­ся. Але я не ви­нен. Я нi­чо­го не знав. Наст­ка роз­по­вi­ла, а їй вiн ска­зав. Двох вiн вас лю­бить, а од­ну бе­ре. Що я тут по­рад­жу? Ти са­ма тут вин­на. Бу­ло не по­чи­ня­ти Гри­це­вi. Нi чор­ни­ми бро­ва­ми, нi чер­во­ним цвi­том, нi со­лод­ким

1 ... 47 48 49 ... 58
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Подібні книжки до книжки «В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська» жанру - 💙 Класика:


Коментарі та відгуки (0) до книги "В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська"