Книги Українською Мовою » 💛 Публіцистика » Наркономіка. Як працює економіка картелів 📚 - Українською

Читати книгу - "Наркономіка. Як працює економіка картелів"

770
0
25.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Наркономіка. Як працює економіка картелів" автора Том Вейнрайт. Жанр книги: 💛 Публіцистика / 💙 Бізнес-книги. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 47 48 49 ... 67
Перейти на сторінку:
це допоможе табуювати нелегальні наркотики, передусім кокаїн, і їх уже не так охоче пропонуватимуть сім’ї та друзям. Суворіший підхід дозволить посилити покарання за придбання наркотиків, аби просто з кимось поділитися, навіть якщо це й не дилери як такі. З виходом наркобізнесу в онлайн, де пересічним людям простіше купувати відносно великі партії, вони саме за такою схемою зможуть ділитися з друзями чи продавати їм дурман. Сьогодні майже весь верх збутового ланцюга наркотиків ефективно зайнятий онлайновими ринками, тому слід вести просвітницьку роботу і стримувати спроби масових закупів «для друзів», аби й цей сектор споживання зруйнувати.

Розділ 9. Диверсифікація на нових ринках

Від контрабанди наркотиків до контрабанди людей

З мексиканського боку кордону не здається аж таким важким швидко перебратися від злиденності до заможної, блискучої Каліфорнії. Перейдіть через нужденні околиці Тіхуани, що всіяли пагорби до самої межі, і наштовхнетеся на стару іржаву огорожу з гофрованого заліза з колючим дротом нагорі, який де-не-де поздирали. Металевий бар’єр у деяких місцях має лише два з половиною метри заввишки, і навіть дитина може стати на перевернутий ящик і перелізти через огорожу. Передавати щось через паркан ще простіше: багато мешканців району Лібертад – занедбаних околиць, що тягнуться до кордону з заможним світом, – призвичаїлися перекидати своє сміття через паркан, до США.

Тому, хто стане на небрукованій вулиці району Лібертад, може здатися, що потрапити до США – просте діло. Проте з каліфорнійського боку ви зрозумієте, що сьогодні зробити це набагато складніше, ніж раніше. За кількадесят метрів від старого іржавого паркану височіє інший, новіший. Він заввишки понад чотири метри й має нагорі колючий дріт; огорожу освітлюють потужні прожектори й цілодобово моніторять із вартівень. Агенти Ла Міґри, як мексиканці називають імміграційну службу США, патрулюють територію на квадроциклах, у темряві користуючись приладами нічного бачення. Паркан в обидва боки стоїть до обрію, повторюючи рельєф порослих чагарями горбів. Уздовж нього літають дрони з камерами.

У 1990-х роках влада США значно збільшила витрати на безпеку, що дало змогу блокувати нелегальний перетин кордону, і мігрантам без документів стало набагато складніше прослизати до США. Проте молоді мексиканці, що снять Америкою, намагаються щодня подолати огорожу, і в них з’явився новий потужний спільник. Протягом останніх років дедалі більше мігрантів рушає в тяжку й небезпечну подорож за допомогою гідів і нелегальних рішайл, яких надають і настановляють мексиканські наркокартелі, що диверсифікують свою діяльність і займаються контрабандою людей. Мексиканські та американські офіційні особи знаходять сліди діяльності картелів у дедалі різноманітніших спробах перехитрувати Ла Міґру, а також у більш зловісних справах, як-от перемитництво мігрантів для експлуатації.

– Ми знаємо, що транснаціональні кримінальні мережі займаються далеко не тільки наркотиками – для зиску вони зроблять будь-що. Якщо можна збити гріш на зброї, вони займуться перемитництвом зброї. Якщо вигідно переправляти людей, вони й це зроблять, – сказала на конгресових слуханнях 2014 року Лоретта Санчес, член Конгресу від штату Каліфорнія.

Диверсифікація картелів передбачає не лише перемитництво людей. Крім традиційних кримінальних напрямів: здирництва, проституції, викрадення автомобілів тощо, – гангстери беруться й до незвичних для себе справ. Якщо вам смакує ґуакамоле, то колись трапиться авокадо, вирощене або «оподатковане» картелем «Тамплієри», який, кажуть, контролює більшу частину агробізнесу в Мічоакані. Якщо ви попиваєте мохіто, то в цьому напої використовується сік лайма, що його вирощує якийсь картель, – бо цю культуру в регіонах Мексики контролює організована злочинність. У Сальвадорі був колись осідок страшного «Картелю де лос Кесос» – «Сирного картелю», що імпортував дешевий сир із Гондурасу. (Якщо ви куштували сальвадорський сир, то розумієте, навіщо це було потрібно.) У деяких галузях картелі роблять великий бізнес: мексиканські посадовці казали, що картель «Тамплієри» заробляє більше на оподаткуванні залізорудної промисловості, ніж на наркотиках. Pemex, державна нафтова монополія, щороку втрачає понад 3 млн барелів продукту, тому що бандити роблять врізки в трубопроводи, ненароком, бува, висаджуючи себе в повітря.

Аналітики вважають, що з огляду на широкий діапазон галузей, у яких нині присутні картелі, нема рації називати їх лише наркокартелями. Деякі інституції, зокрема й ФБР, тепер називають їх «транснаціональними злочинними організаціями», ТЗО, англійською TCOs. (Cхоже, що онлайн цей термін ще не прижився: Google на ваш запит «Mexican TCOs» перепитує: «Did you mean: Mexican TACOs?») Хоч як їх називай, зрозуміло: наркокартелі промацують інші галузі.

• • •

Розгалуження картелів копіює поведінку законних компаній. Фірми дбають про своє зростання, передусім ті, які мають більше готівки для інвестування (а це завжди проблема для криміналітету, бо в нього непрості стосунки з банками), активно виходять на нові ринки в надії на те, що їхній досвід допоможе їм швидше вирватися наперед. Диверсифікація мексиканських картелів розпочинається через кілька десятиріч після останньої хвилі диверсифікації американських корпорацій. У 1950 році менш ніж третина компаній, за оцінкою Fortune, працювали більш ніж в одній галузі. У 1974 році їх стало вже дві третини. Манія диверсифікації сягнула піку в 1977 році, коли Coca-Cola спробувала була вийти на ринок вина, поглинувши Taylor Wines. Мабуть, ідея «коки-шато» не сподобалась, і задум зазнав невдачі. Відтак тренд став протилежним, і компанії зосередились на тих кількох справах, які вони роблять дійсно добре. Ця історія з диверсифікацією вельми повчальна, бо ідеї, які лягали в її основу, допомагають пояснити, що живить нинішній тренд у злочинному світі.

Візьміть-но вино від Coca-Cola (до нього має добре пасувати сальвадорський сир). Нехай це невдача, але це й гарний приклад «концентричної диверсифікації», як її називають гуру менеджменту: компанія використовує свій досвід в одній галузі, щоб запустити у виробництво продукцію, розраховану на іншу групу споживачів. Coca-Cola нічогісінько не знала про вино. Але вона здібна до маркетингу, брендингу і має одну з найпродуманіших мереж дистрибуції у світі. Компанія розраховувала на те, що зможе застосувати свої ноу-хау з маркетингу та потужну збутову машину у виноробстві. Такі самі сподівання і в наркокартелів, які розпочинають перемитництво людей. У них немає досвіду роботи з мігрантами, а їхні клієнти – мексиканські бідняки, які бажають дістатися до США, – це новий ринок, що значно відрізняється від звичних заможних американців, які купують основний товар картелю. Проте досвід таємного перемитництва речей через кордон, підкупу й залякування посадовців цілком можна використати в багатьох інших галузях. Якщо є контрабанда наркотиків, то чому не може бути контрабанди людей?

Віктор Кларк Альфаро з Тіхуани може чимало розповісти як про легальний, так і про нелегальний перетин кордонів; він читає курс антропології в Університеті Сан-Дієго.

1 ... 47 48 49 ... 67
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Наркономіка. Як працює економіка картелів», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Наркономіка. Як працює економіка картелів"