Книги Українською Мовою » 💙 Історичний роман » Люлька, шабля - вся родина, Олег Говда 📚 - Українською

Читати книгу - "Люлька, шабля - вся родина, Олег Говда"

494
0
09.03.24
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Люлька, шабля - вся родина" автора Олег Говда. Жанр книги: 💙 Історичний роман. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 48 49 50 ... 108
Перейти на сторінку:
Розділ 22

Переправа зайняла набагато більше часу ніж очікувалося. Аж до синіх сутінків.

Зірки вже відбивалися у воді, а втікачі ще перетягували останні лантухи. І не тому що речей виявилося надто багато. Звідки б їм узятися?.. Але кожна річ нагадувала про втрату... Тож і півгодини не минало, щоб якась молодиця не починала голосити і заливатися сльозами. Решта жіноцтва, ясна річ, тут же забували про все і кидалися її втішати... Чим ніяк не прискорювали переправу. І поки самі не заспокоювалися, не звертали уваги ні на грізні окрики Полупуда, ні на посвист нагайки...

Може і був би результат, якщо б таки «причесав» одну-другу проти шерсті, як обіцяв, але не піднімалася рука в козака. Жалів... Розумів, що не можна, а все одно жалів. І хто знає, чим би все це закінчилося, якби не втрутився дядько Охрім.

Подивившись якийсь час на весь цей безлад, сивий селянин, мовчки взяв відро, сходив до плавнів, зачерпнув води, та й облив найголосистіших. Сумне скигління відразу ж змінилося бадьорим вереском... А найвпертіших Охрім пообіцяв власноруч у воду вкинути. Жінки набурмосилися, мов миша на крупу, але долю випробовувати не стали, і робота знову закипіла.

Так і рятувалися. Тільки де чулося схлипування — Тарас біг по воду...

Зі стадом теж намучилися.

Нізащо не хотіли круторогі по настилу рівно йти. Два-три кроки зробить, підковзнеться або чого злякається і — плиг у воду. Вчотирьох не втримати... За собою потягне... А там розвертається і назад на берег. Спасибі водяному, дотримав обіцянку, підсобив — жодна не потонула. Зате люди втомилися так, що, здається, легше було стадо на руках перенести, ніж через гать гнати. До обіду тільки півтора десятка найпокірніших і переправили.

Не допоміг навіть перевірений на конях спосіб зав'язування очей. Кінь, відчуваючи руку господаря, довірливо йде слідом, а корова, як у землю вростає. Бий, забий — з місця не зрушиться. І чим сильніше підганяти — тим більше впирається. Особливо ялівки. Не привикли ще довіряти людині. Навіть господиню не слухали.

Час, як вода крізь решето втікав, і все тривожніше поглядів на північ Полупуд. Згаряча навіть запропонував прирізати решту стада. Шкода, звичайно, але хоч м'ясо не пропаде. А накласти головами через впертих корів — дурнішого і не придумаєш.

Господині тієї частини стада, що ще не переправилися, знову заголосили, обдаровуючи запорожця такими поглядами, немов він їх самих під ніж пустити зібрався.

— Ну, що ти будеш робити? — сплюнув козак у серцях. — Сказано: довге волосся — короткий розум. Забули вже, як бусурмани за налигач у неволю тягнули. Знову хочуть до людоловів потрапити. І не переспориш... Може, дійсно за нагайку взятися?

— Слухай, Василю... — кажуть, що добра думка зазвичай приходить запізно, але ця — навідалася вчасно. — Я десь читав, що у великих містах на бойню корів веде спеціально навчений козел. Може, і нам так спробувати?

— Читав він... — пробурчав козак, але якось невпевнено. Все ж повага до грамотності була в ті часи доволі великою. — Може, десь і є таке диво. У містах багато іудеїв проживає, а пейсаті на вигадки вдатні. Хитрющі люди, як біс лукавий. Тільки, де ж я тобі цапа візьму? Самому, звелиш, кожуха навиворіт зодягнути і навкарачки стати?

Уявивши на секундочку таку картину, я не втримався і гмикнув.

— Краще не треба. Від такого поводиря корівки дременуть — з вогнем не знайдеш.

— От-от, — насупився запорожець. Того й гляди за вус вхопиться.

— Стривай, Василю... Спершу дослухай. Адже важливий принцип, ідея... А деталі можна і підкорегувати.

Полупуд спохмурнів ще більше.

— Знаєш, Петре. Поки ти був німим, я тебе краще розумів ніж зараз.

— Вибач... Не звертай уваги... В мене часом слова самі вилітають. А сказати ось що хочу. Обійдемося без цапа. Кінь за людиною в воду йде? Йде... То давай до сідла налигач прив'яжемо. А ну, вдасться? Як вважаєш?

Тепер Василь дивився з повагою.

— Побий мене пропасниця, як я сам не здогадався?! Чув же, що цигани таке роблять. А забув... Як Бог святий, це може допомогти.

Далі справа пішла жвавіше. Бачачи перед собою кінський круп, що безтурботно помахував хвостом просто перед мордою, корови більше не брикали, а, хоч і поглядали скоса на воду під ногами, спокійно йшли слідом. Так що з рештою стада менше ніж за дві години впоралися...

На той час більшу частину припасів, які краще було зайвий раз не мочити, перевезли двома човнами Корсака. А ті речі, яким викупатися не страшно, молодиці звалили на плечі і в три ходки обернулися. Наостанок, як і належить дбайливим господарям, Тарас і дядько Охрім, розібрали всі підводи і теж перенесли на інший берег. Мабуть, про повернення думали.

Полудрабок, дугу чи дишло будь-який чоловік, маючи хоча б ножа, змайструє, знайшлося б дерево підходяще, а от колесо посеред плавнів не валяється. І зробити його — особливе вміння треба. Неспроста «колісник» окремим ремеслом вважається. А віз без коліс — купа дров.

Потім був ще один перехід. Подалі від берега, вглиб плавнів. Не такий складний, але теж виснажливий. Бо мочарі не суха земля. Раз у раз ноги грузнуть, ледве-ледве витягаєш. Піт очі виїдає, мошкара до рота і в очі лізе, а руки зайняті і не завжди поруч достатньо сухо, щоб зняти лантух, перепочити і від гнусу відмахнутися. Так що притомилися всі не менше, ніж від безперервного переходу через степ. Хоча там відмахали не один десяток верст, а тут ледь півтори пройшли.

‍​‌‌​​‌‌‌​​‌​‌‌​‌​​​‌​‌‌‌​‌‌​​​‌‌​​‌‌​‌​‌​​​‌​‌‌‍
1 ... 48 49 50 ... 108
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Люлька, шабля - вся родина, Олег Говда», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Люлька, шабля - вся родина, Олег Говда"