Книги Українською Мовою » 💛 Публіцистика » З часів неволі. Сосновка-7, Левко Григорович Лук'яненко 📚 - Українською

Читати книгу - "З часів неволі. Сосновка-7, Левко Григорович Лук'яненко"

60
0
07.07.24
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "З часів неволі. Сосновка-7" автора Левко Григорович Лук'яненко. Жанр книги: 💛 Публіцистика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 48 49 50 ... 165
Перейти на сторінку:
взяти зброю, вийти непомітно за межі військового містечка і піти на прорив кордону. Власне, ми готувалися кордон перейти непомітно для прикордонників. Вони мали б нас помітити не ближче як за півкілометра від кордону на афганській території, а може, й глибше вдалося б пройти непомітно.

— Я служив в Азербайджані неподалік від іранського кордону, — сказав я. — Бували випадки, що наші солдати перепливали річку Аракс і заглиблювалися на іранську територію. Совітські прикордонники на гелікоптері перелітали кордон, опускалися на іранську територію і нашого солдата або заарештовували, або розстрілювали. Чи не було б так і з вами?

— З нами так не було б, бо нас ціла група. Судили нас 18 чоловік. Крім карабінів і автоматів, був один крупнокаліберний кулемет і одна снайперська гвинтівка. Один гелікоптер нас би не взяв. Треба було б кілька штук. Ми готові були вступити в бій, при цьому він міг затягнутися. Навряд чи до такого бою на афганській території справа б дійшла. Усі ми стріляти навчилися ще до армії, а в армії ще більше оволоділи зброєю. Ба, один боягуз здав нас.

— Може, ви наткнулися на сексота?

— Його поведінка на слідстві і суді показує, що він до того не був знайомий з КДБ. А коли перелякався, то пішов до особняка і відтоді став, ясна річ, працювати на КДБ. Його прізвище Іван Смер-дюк.

Нас заарештували двадцять три чоловіки. Незабаром кількох випустили, а 18 судили. Я йшов першим у справі і мене присудили до страти.

Я чомусь звернув увагу на лису голову співбесідника:

— Ти полисів у час попереднього слідства чи після вироку?

— Після вироку. Доки замінили страту на 25 років, голова стала гола, мов коліно.

— Тебе одного присудили були до страти чи ще когось?

— Мене одного.

— Ти маєш у зоні однодільців?

— Є один.

— Що він за людина? Ти познайомиш мене з ним?

— Він не став учитися в таборах і залишився з тою початковою освітою, з якою пішов був до армії. Чесний чоловік, але вельми обмежений. Проте я познайомлю тебе з ним.

— А як ви вчилися в таборах?

— Не багато в зонах було освічених людей. Абсолютна більшість — це прості повстанці, хлопці з сіл, менше з міст. Чимало з націоналістичної інтелігенції 1944–1945 року виїхало за кордон. Багато москалі перестріляли, не довозячи до таборів. Смертну кару скасували були 1947 року, і до 1953 року не розстрілювали. 1953 року смертну кару поновили. У зонах я не зустрічав бодай одного обласного провідника ОУН, якого б арештували й судили до скасування смертної кари — їх всіх стратили. А ті деякі провідники, що є в зонах, то щасливі, які потрапили до рук ЧК після скасування смертної кари. Тут у нас є командир Тернопільської військової округи пан Омелян Польовий. Ти його вже знаєш.

— О, це високий провідник!

— Так. Йому поталанило: в одному бою з червонопогонниками поранило. Він був одягнутий в уніформу совітського солдата і його взяли разом зі своїми пораненими. Заки розібралися, хто він такий і передали під нагляд чекістів, то вже була складена медична картка з висновком, що рана не смертельна. Дострелити не було як, а присудити до страти не можна, бо смертна кара вже була скасована. І так він залишився живий.

У зонах раніше ні книжок, ні журналів не було, отож джерелом знань були такі люди, як Омелько Польовий, Василь Левкович. Завжди в зонах бували священики греко-католицької церкви. Часом траплялися вчені. Наприклад, Володимир Антонович з Києва (ніби родич славнозвісного історика Володимира Антоновича). Цей Антонович — геніяльний чоловік: він історію знав напам’ять і хоч не мав жодної літератури, але все збирав гуртки молодих хлопців і докладно розповідав про перебіг Першої світової війни, українську революцію і боротьбу за свою державу. Коли вже дозволили в зонах папір і зошити, то з його розповідей складали конспекти з історії. Менти їх вилучали, але вже не судили за антирадянську агітацію, і тому в’язні замість вилучених робили нові конспекти його лекцій. Ці конспекти були головними посібниками для вивчення історії періоду перших національно-визвольних змагань XX сторіччя. Після того, як знаходили такий зошит, звичайно Антоновича садовили в бур. Він відсиджував, повертався худющий — одні світлі очі горіли невгасимим вогнем. Хлопці намагалися його відгодувати, і він знову проводив свої лекції. Сидів він, либонь, з 1945, а може, навіть із 1944 року. Замордували його 1954 року після одного страйку. Міг би побути збоку. Ні, ввійшов у страйковий комітет. У наших не вистачало глузду його рішуче відштовхнути, а табірні сексоти підштовхнули його ближче до організаторів страйку. Після страйку їм влаштували слідство, побили. Розкидали в інші зони. Антоновича взяли до лікарні, закололи уколами і там він помер. А потім в’язні шкодували, бо вже нікому було вчити молодь.

— Між іншим, у мене є конспект його лекцій і якщо ти хочеш, то я дам тобі почитати, — промовив Степан.

— Буду дуже вдячний. Проте, як читати, щоб не забрали? Краще, коли б я переписав. Тоді б я ризикував своїм примірником, а не твоїм. Ти знаєш, я взявся демонстративно конспектувати з книжок в товсті зошити. Розкладаюся на столі, що посеред секції, і відкрито записую з книжок цікаві місця. Усі бояться будь-що писати і мене з усіх боків почали були попереджувати, що сексоти донесуть чекісту і що мені це вилізе боком. Я в кожного такого допитувався, чого це мені має вилазити боком конспектування історії Росії Ключевського, яка вільно продається і є в бібліотеках? Логічної відповіді немає. Є натяки в тому дусі, що КДБ не любить, коли хтось щось наполегливо вивчає, бо ж він ворог радянської влади. Навчанням він посилює себе, отже, посилює свою антирадянську суть. Це означає, що він не роззброївся ідейно і готується до продовження боротьби з радянською владою. Тому краще нічого не конспектувати. І ще таке: ви ж, мовляв, не всю книжку переписуєте, а тільки певні місця. Чекіст візьме книжку і ваші виписки, порівняє і буде бачити, що саме ви повиписували і таким чином, як у дзеркалі, побачить напрямок вашого мислення. Цими конспектами ви роздягаєте себе перед ним. Я їм відповідав, що в мої наміри не входить подобатися чекісту. У мої наміри входить не порушувати закон, а в читанні і конспектуванні немає порушення закону.

— Тобі не сказали, що й до розстрілу тебе присудили за

1 ... 48 49 50 ... 165
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «З часів неволі. Сосновка-7, Левко Григорович Лук'яненко», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "З часів неволі. Сосновка-7, Левко Григорович Лук'яненко"