Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Заклятий козак 📚 - Українською

Читати книгу - "Заклятий козак"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Заклятий козак" автора Данило Лукич Мордовцев. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 48 49 50 ... 163
Перейти на сторінку:
трохи втихомирилась, а потім трохи згодом і заспокоїлась.

Тоді батько й мати підхопили ЇЇ під руки і, мов п’яну, повели до одного святого печерського старця у келію.

- Ох, бідна ж вона, нещасна молодиця! - жалібно хитала головою, показуючи на «причинну», якась стара баба. - Скільки вже років страждає, бідна!

- Хіба ж ви її, бабусенько, знаєте? - озвалась якась молодичка.

- Як же ж мені, молодичко, не знати її! Вона ж наша - з Мерехви… Се ж про її чоловіка, про Сірка співали…

- Про її чоловіка!.. Ох, бабусенько, голубонько! Так вона ж Сіркова жінка - Сірчиха?

- Та Сірчиха ж… Вона ж, бач, з нашої слободи - з Мерехви… Я її ще й дівчинкою знала, і його, Івася Удовиченка, ще хлопчиком, а потім парубком знала… І тоді вже розбишака був, а тільки нікому нічого злого не подіяв, а був добрий-предобрий… Я й матір його, убогу вдовицю знала… Чоловіка її, Дмитра, десь у Криму татари вбили - запорожцем був… А як він, Дмитро, пішов у Запорожжя, то жінку свою важкою зоставив - вже на злогах була… Вже без його, через тиждень, і Іваська привела… Так таке воно дивне-предивне вродилось - з зубами, матінко моя… Так баба-повитуха мені розказувала, що то вона, як тільки прийняла його від родильниці - ще воно й материного молока не ссало, і зараз своїми маленькими рученятками потягнулось до столу, - а на столі стояв чималий пиріг з потрібкою із печені овечої - почастувати панотця після хрестин… Так воно, те дитя, голубонько моя, зараз хап рученятками той пиріг і чисто весь його тут же і згамкало… А бідність, така бідність була у матері-вдови, що й Мати Божа! Колиски у дитини не було, а росло воно у решеті з-під гусенят… А тепер он до його і королі, і хани, і султани з поклонами та з гостинцями йдуть та залицяються… Така його доля спіткала… А як виріс, то зараз майнув у Запороги: помсту за батька положив собі на серце… А скоро повернув з Запорогів, то й одружився з оцією Софійкою, бо ще змалку вона покохала його, і він женихався з нею, ходив у комору, жив з нею, як звичайно доброму парубкові. А як оженився, то зараз знов повіявся у те проклятуще Запорожжя, де ні за понюх табаки гинуть наші діти. А Софійка зосталася ні жінкою, ні вдовою. І почала вона по йому сохнути так, що і їсти, сердешна, перестала.. Сохне, сохне та нудьгує, а нечистому - не при церкві святій згадуючи - те і на руку… І став він до неї щоночі огняним змієм літати…

- Ох, лишенько, невже ж се правда!

- Правда, свята правда, молодичко… Своїми оченьками бачила… Якось-то раз вийшла я тихенько у саму глуху ніч з хати до корови, щоб підстерегти проклятущу відьму… Се у нас така гаспидська у слободі - Явдоха… Унадилась до моєї корови… Кожну, було, ніч повне відро молока надоїть з неї в одну яєчну лушпину - така Іродова! От я тихенько, крадькома, і вийшла у північ з хати… Коли зирк, матінко моя, летить по небі огняний змій - так і паше огнем, а хвіст довгий-предовгий… Та як надлетів він над Софійчину, Сіркову хату, та так іскрами і розсипався уверх, у самий димар - татам і щез… З того часу і став кожну ніч літати до Софійки; з того вона й страждає… А чого б страждати! Живе, як королева; таке багатство, що й не сказати! А все той її чоловік, Сірко, шле до неї і шовки, і саєти, і єдваби, і оксамити, і дорогі-предорогі коралі! А скільки кубків та усякого срібла й золота - і не перелічити… Кохає, бач, він свою Софійку, та тільки служба його така: цілий вік отаманує у Січі… Загляне до жінки на день, другий, на годину та знов у Січ та у походи - битися то з татарвою, то ляшвою, а як прийдеться - то й з Москвою.

- Бідна, нещасна молодичка! - жалкували баби і дівчата, слухаючи бабусю.

- Оце тепер і привезли її сюди батько й матір відчитувати: чи не поможуть печерські угодники? - додала бабуся.

- Ну, нечистому - не при храмі святому згадуючи - йому тут не місце: зараз вискочить, як пес від гарячок? окропу, - присудив якийсь дядько, зупинившись коло бабів. - Я сюди и табаки не посмів внести - і ріжок закинув к нечистій матері - не при храмі святому згадуючи… [1]

X

Сказано: на похиле дерево і кози скачуть. Та ще й так кажуть: на чужому подвір’ї і тріски б’ють.

Себто я про Юрася. А про Сірка не скажу того. Про його друга приказка: розумному, як і багатому, чорт діти колише. Та ще й така є: розумний під стіл не ляже.

А до чого це - побачимо.

Того ж року 1663-го, восени, довелось Якиму Яворницькому та Павлові Пелесі у Києві бути. Сірко посилав їх з дарами у Печерський монастир: дуже побили тоді запорожці коло Перекопу Нуредина-хана і здобичі великої доскочили, так Сірко і дякував печерським угодникам за поміч.

Печерські старці і сказали Якимові й Павлові, щоб вони увечері приходили у Софійський собор до вечірньої служби, на навечеріє, чи що, бо буде щось у тій службі для них несподіване, а цю - того не сказали, а тільки якось-то переглянулись. От пан Павло і пан Яким прийшли у собор. Та як і не йти. Увесь Київ, здавалось, попхався до собору, мов на великодню утреню, коли до Христа дочитуються.

Щось воно таке тут коїтиметься, - думали запорожці, а питати людей соромились, щоб ті не подумали про них або не сказали: з Великого Лугу - та великі дурні.

Чули вони тільки, як дехто з людей казав, що буде служити службу якийсь-то новий молодесенький архимандрит, Гедеон, двадцяти двох літ. І ніколи не видано, щоб такі молодята були архимандрити. Тим-то печерські старці і веліли їм іти у собор.

Чути було ще, що у соборі буде і новий митрополит Йосиф, по-мирському - Нелюбович-Тукальський.

Що ж! Цікаво, дуже цікаво… Наші запорожці й прийшли.

А людей, людей! - аж гудуть… А все ж наші запорожці просунулись аж у самий перед, бо вже коли татарські й турецькі орди їх не зупиняли, то де вже у соборі

1 ... 48 49 50 ... 163
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Заклятий козак», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Заклятий козак"