Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Царівна, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "Царівна, Ольга Кобилянська"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Царівна" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 48 49 50 ... 97
Перейти на сторінку:
май­же зад­ри­жа­ла. Який зда­вав­ся гор­дий, що пе­реміг чувст­во лю­бові, і як йо­му бу­ло з тим спішно, що­би мені да­ти те відчу­ти! І я відчу­ла це, як ба­жав. В ме­не слух для мо­ду­ляцій людсько­го го­ло­су нез­ви­чай­но тон­кий, а чут­тя не мен­ше, і то­му не об­ма­ни­ло ме­не ні од­но, ні дру­ге. Чи він со­ро­мив­ся своєї лю­бові до ме­не? Бу­ла це не­на­висть чи гордість? Яка гордість?

І я терпіла від то­го аж до зне­си­ли.


Коли лов­лю се­бе на тім, що йо­го об­раз стає пе­ред мою ду­шу, то я за­яв­ляю собі насмішли­во, мов якійсь іншій істоті, що про те все люб­лю йо­го. За­ра­зом об­гор­тає ме­не по­чут­тя, мов­би те­пер із цією лю­бов'ю прис­ту­па­ло до ме­не щось ве­лич­не і по­важ­не, щось, що лу­чається чо­ловікові лиш раз в житті… Іншим ра­зом за­ки­дую все і по­ри­наю в праці.


Уздрівши йо­го якось раз в місті вже зда­ле­ка, я забігла ско­ро в якусь про­ти­леж­ну ву­ли­цю і втіка­ла нею так ско­ро, як лиш при лю­дях ви­па­да­ло, що­би не по­ди­ба­тись із ним. Сильно зво­ру­ше­на, відчу­ва­ла я цілком те са­ме прик­ре чувст­во, що тоді при йо­го сміху на вис­таві - гид­ке чувст­во по­ко­ри…





IX



І знов ми­нув дов­гий од­нос­тай­ний час, ми­ну­ла зи­ма, нас­тає літо. Про Оря­ди­на мені май­же бай­ду­же. «Відцу­ра­лась» йо­го май­же цілком, і жи­ву знов «спокійним» жит­тям. Но­во­го в нім не лу­ча­лось мені нічо­го, хіба, мо­же, те, що в ме­не од­ним знай­омст­вом більше. Пізна­ла я си­на пані Мар­ко, ліка­ря; про­бу­вав у нас щось шість неділь.


Одного дня прий­шов від йо­го лист, в котрім пи­сав, що при­бу­де. Сам не надіявся, що як­раз те­пер бу­де ма­ти на­го­ду по­ба­чи­ти свою матір; од­нак пізніше відпли­не, мо­же, де да­ле­ко і по­до­рож та за­бе­ре ба­га­то ча­су, то­му ко­рис­тає зі свобідних шістьох неділь і при­бу­де, щоб ог­ля­ну­ти свою батьківщи­ну і до­ро­гу матір.


Утіха пані Мар­ко бу­ла не­ви­мов­на. Не ба­чи­ла йо­го май­же три ро­ки і їй зда­ва­ло­ся, що з йо­го приїздом при­бу­де все її ми­нув­ше щас­тя, вер­нуть гарні дні її ми­ну­лих літ, і во­на аж поз­до­ровіла.


- Я ла­ди­ла­ся вже вми­ра­ти, - го­во­ри­ла своїм знай­омим, усміха­ючись ве­се­ло, - а те­пер аж поз­до­ровіла.


Ціла ха­та го­то­ви­ла­ся на йо­го при­нят­тя, му­си­ла прист­ро­юва­тись, мов мо­ло­да для мо­ло­до­го. Все бли­ща­ло, ся­яло в ній, ди­ха­ло яко­юсь свя­точністю, новістю, якимсь ожи­дан­ням. Для нього приз­на­че­на кімна­та ста­ла­ся осе­ред­ком ду­мок доб­рої ма­тері і во­на бу­ла би най­рад­ше прик­ра­си­ла її лиш са­мим зо­ло­том і сріблом. Най­кращі і най­до­рожчі цвіти му­си­ли пе­ре­нес­ти­ся до йо­го кімна­ти, а во­на, лю­бу­ючись їх барв­ним ви­дом, го­во­ри­ла раз по раз, що він їх лю­бить, лю­бив їх ще ма­лим хлоп­цем…


Я бо­яла­ся йо­го приїзду.


Відвикши від муж­чин, я ста­ла май­же несміли­ва і бо­яз­ли­ва й уни­ка­ла з ни­ми стрічі. Ме­не об­гор­тав нес­покій при думці, що прий­деться не­ба­вом про­жи­ва­ти з чу­жим нез­най­омим чо­ловіком під од­ним да­хом, стріча­ти­ся з ним по кілька разів ден­но, сидіти ра­зом при столі, відповіда­ти на йо­го пи­тан­ня. Це бу­ло мені ду­же не в смак, і я зітха­ла ниш­ком і про­си­ла бо­га, щоб той час ми­нув як­най­скор­ше, і щоб ми знов лиш обидві ос­та­ли­ся, про­жи­ва­ли тим ти­хим, спокійним жит­тям, як досі.


Від ча­су до ча­су про­ки­да­ло­ся в мені і чувст­во за­висті. Пані Мар­ко, кот­ра зай­ма­лась досі ли­ше моєю осо­бою, «лю­би­ла» досі най­більше ме­не, звер­неться цілою істо­тою (так ду­ма­ла я) до сво­го то­го бо­гот­во­ре­но­го си­на, і я ос­та­ну­ся для неї лиш «то­ва­риш­кою», потрібною тільки до ус­лу­ги.


Я бу­ла при­вик­ла до то­го, що з її ок­ру­жен­ня бу­ла я їй най­сим­па­тичніша, що своє сер­це ви­яв­ля­ла пе­реді мною і діли­ла­ся най­мен­шою дум­кою зо мною. А те­пер, мо­же, зміниться то. Те­пер при­бу­де він, син то­го уко­ха­но­го му­жа, кот­ро­го не за­бу­ла й досі, і йо­му бу­дуть му­си­ти всі всту­пи­ти­ся. Я на­сам­пе­ред! Так, я відчу­ва­ла, що з йо­го приїздом зай­де зміна і в моїм житті, і що в йо­го особі збли­жається до ме­не який­сь неп­ри­ятель, і то та­кий, пе­ред кот­рим тре­ба бу­де, мо­же, пок­ло­ни­ти­ся. Те, що пані Мар­ко об нім оповіда­ла і що ди­ха­ло з йо­го пи­сем до неї, вик­ли­ка­ло по­ва­жан­ня, і вже на сам спо­гад, що, мо­же, й я бу­ду му­си­ти ко­ри­ти­ся йо­му, во­ро­хо­би­ло моє нут­ро, на­пов­ня­ло яко­юсь го­рес­тю і уп­рямістю. Я не хотіла ніко­му ко­ри­ти­ся, ні, я й не пот­ре­бу­ва­ла цього чи­ни­ти, а суп­ро­ти нього вже зовсім ні!


Коли нас­тав день йо­го приїзду, я хо­ди­ла зво­ру­ше­на, розд­раз­ню­ючись чим­раз більше прерізни­ми дрібни­ми оруд­ка­ми, що їх на просьбу пані Мар­ко я по­ла­год­жу­ва­ла для нього.


«Я вже те­пер йо­го обс­лу­гую, - го­во­ри­ла я глум­ли­во до сво­го сер­ця, - а ко­ли приїде, то бу­ду лиш при две­рях сто­яти і жда­ти на при­ка­зи».


Коли над­хо­ди­ла го­ди­на йо­го приїзду, я вип­ро­си­ла­ся ніби до Ок­са­ни і пішла да­ле­ко на прохід в по­ле. «Так, - ду­ма­ла я, - не­хай собі вже те­пер приїжджає, не­хай віта­ються дос­хо­чу, тішаться со­бою пос­по­лу. Я бо­дай не бу­ду при тім і не по­чую при­казів: «На­таліє, веліть по­да­ти ка­ву», або «веліть по­да­ти во­ду, за­чиніть вікно» і т. д.».


І пішла. Хо­ди­ла я і блу­ка­ла дов­го-дов­го по по­лю. Му­чи­ла­ся різни­ми розд­раз­ню­ючи­ми дум­ка­ми, різни­ми спо­га­да­ми з ми­нув­шо­го і те­перішнього жит­тя. Ду­ма­ла про Оря­ди­на, про йо­го гордість, про те, що не ба­чи­ла йо­го вже так дов­го, а хоч і ба­чи­ла, не по­го­во­ри­ла з ним ні сло­ва; ду­ма­ла над тим, що не­на­ви­дить ме­не те­пер і що я ду­же, ду­же опу­ще­на, оса­мо­че­на, не маю ніко­го в світі, хто би зай­мав­ся моєю істо­тою, пе­рей­мав­ся нею наскрізь, як, напр., ба­бу­ся! І я зга­да­ла її, а зга­дав­ши її, спла­ка­ла ми­мо­волі. Так, я блу­ка­ла са­ма між людьми, му­си­ла собі са­ма бу­ти і провідни­ком, і обо­рон­цем, і всім на кождім кроці. Чи та­ка вже моя до­ля довіку? Не­ро­зум­на я, ко­ли ду­ма­ла який­сь час, що оця жінка, кот­рою ме­не бог мов за всі до­те­перішні му­ки на­го­ро­див, лю­бить ме­не хто знає якою лю­бов'ю! В неї прецінь хто інший, ближ­чий сер­цю, як я, чу­жи­ни­ця, то­ва­риш­ка, - хтось, суп­ро­ти ко­го во­на має і обов'язки, ко­ли тим ча­сом я по­би­раю пла­ту за все, що роб­лю для неї - і во­на мені нічо­го не вин­на… Ні, ні, во­на не вин­на нічо­го, її зап­ла­та і пре­зен­ти пе­ре­ви­щу­ють геть-геть мою пра­цю в її домі…


Такі і подібні дум­ки драз­ни­ли ме­не, мов не­ви­димі де­мо­ни, до­ки сон­це не ла­ди­ло­ся до за­хо­ду, до­ки до­до­му не вер­ну­ла.


Вернувши, хотіла я зай­ти не­замітно до своєї кімна­ти, од­нак мов на­пе­рекір мені сиділа пані Мар­ко зі своїм си­ном

1 ... 48 49 50 ... 97
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Царівна, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Царівна, Ольга Кобилянська"