Читати книгу - "Пацієнт, Трюде Тейге"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Кайса запхала долоню під джемпер, під бюстгалтер, легко натиснула пучками пальців груди. Вона виявила її два тижні тому, коли вранці стояла під душем, майже під ребрами, під лівою груддю. Пухлинка невелика, завбільшки з горошину. Паніки не було, два роки тому, незадовго після того, як покинула годувати Юнаса, вона вже обстежувала утвір у грудях. Кіста виявилася доброякісною. У неї була так звана «мастопатія». За місяць гулька зникла сама собою. Ні, думати про це не хотілося. Не зараз. «Справа Юлії». Її убили? Зґвалтували? Десь закопали? Кинули в море? Вона пам’ятала її фото зі слідчих матеріалів: юна дівчина, вісімнадцять років, розчесане на прямий проділ довге світле волосся рівно спадало по обидва боки обличчя; великі, серйозні очі сором’язливо дивилися просто в камеру. Дівчина була гарна природною красою, якої сама не усвідомлювала.
Дивний тип оцей Йоран Нордін, розмовляє сворск, мішаниною норвезької та шведської, ніби швед, який довго прожив у Норвегії. Можливо, приватний детектив, принаймні так поводився. На кого працював? На родину Юлії? Гаразд, доведеться чекати, доки сам розповість.
Хай там як, Кайса раділа, що зможе нарешті покопирсатися у чомусь цікавому. В одному вона цілком погоджувалася з Йораном Нордіном — завжди є хтось, хто знає більше, ніж сказав.
5
— Маєш чудовий вигляд, — сказала Кайса.
Ленсман Уле-Якоб Еґґесбьо широко усміхнувся з-за письмового столу.
— А ти як думала!
Він встав, поплескав себе по животі.
Кайса не бачила його понад пів року. Карстен якось казав, що Еґґесбьо схуд, але, насправді, його годі впізнати. Скільки вона його знала, ленсман завжди був огрядний, бо зовсім не дбав про здоровий спосіб життя.
— Лікар поставив мене перед вибором: або міняти стиль життя, або… вмерти. Я вирішив, що мені ще надто рано полишати цю долину скорботи, — заіржав Уле-Якоб.
— Скільки скинув?
— Майже сорок кілограмів за рік.
— Чудово! Тепер ще знайти б даму серця.
Еґґесбьо був удівцем.
— Гм… — хмикнув він.
Кайса запитально глянула на нього.
— Ой, ти наче зашарівся? — засміялась вона. — Маєш кохану?
— Ну, чи кохану не знаю, але маю подругу, з якою можна мандрувати, ходити в гори й таке інше.
— Таке інше? — ущипливо перепитала Кайса й знову засміялася.
— Гм, гаразд, ми зібралися улітку вдвох у південні краї, — зізнався Уле-Якоб, і вигляд мав по-юнацькому шибеникуватий.
Еґґесбьо завжди нагадував Кайсі сенбернара: великий, широкий на всі боки, з важкими повіками й обвислими щоками. Тепер щоки і товстий карк зникли безслідно. Бороду він теж зголив. І хоч мав свіжіший і бадьоріший вигляд, усе ж здавався старшим, глибше проступили зморшки на обличчі.
— Чим можу прислужитися, Кайсо? — запитав він.
— Мене цікавить одна справа, давня справа.
Еґґесбьо виставив на стіл лікті, склав докупи долоні й поклацав вказівними пальцями по губах.
— Он як?
— «Справа Юлії».
— Ого! — вражено вигукнув він.
— Я тоді висвітлювала розслідування, тоді ж ми вперше зустрілися з тобою.
— Так, трагедія… — кивнув Еґґесбьо.
— Жахлива. Ніколи не забуду, як тривожилося село. Усі вийшли на пошуки, довгі вервечки людей прочісували місцевість, гірські схили, морський берег, звідусіль чулися вигуки, кликали Юлію. А ще пам’ятаю тишу в школі, куди мешканці заходили зігрітися супом і кавою.
— Я теж пам’ятаю ту тишу. Люди чекають, сподіваються новин, а ти не можеш сповістити їм нічого втішного, — промовив Еґґсбьо.
— Як гадаєш, стався злочин чи самовбивство?
— Ніхто не знає відповіді.
— Чи добре я пригадую? Це брат заявив про її зникнення?
— Ні, мати. Брат зателефонував до поліції близько півночі, запитував, чи не сталося поблизу дорожньої пригоди. Він тривожився, що Юлії досі не було вдома.
Тепер і Кайса згадала.
— Мати зателефонувала пізніше, вночі, повернувшись з роботи, так?
— Еге ж, вона була лікарем санаторію у Кістевіці.
— Точно, так і було. Родина переїхала, бо Юлина мати й інший лікар відкрили в Кістевіці неврологічний санаторій. Але потім його закрили?
— Так… Юлія зникла наприкінці жовтня 2002 року, а відразу після нового року його закрили. Він діяв понад вісім років.
— У родині було троє дітей. Аллан найстарший.
— Йому виповнилося дев’ятнадцять. Юлія — середульша, меншій сестричці — десять?
— Все правильно.
— Батьки розлучені. А де тоді був батько?
— Працював у НОРАДі, Норвезькій агенції розвитку, у Танзанії. Ми з ним спілкувалися лише телефоном.
— А сам ти не маєш ніякої теорії, що трапилося з Юлією?
— Ні… Ми всюди шукали, і в воді, і на суходолі. Кожну будівлю обнишпорили з собаками, підняли кожний каналізаційний люк, зазирнули до кожної криниці й гнойової ями, перевірили камери відеоспостереження на поромах, які курсували на материк і в північному, і в південному напрямку. Еґґсбьо розповів версію, за якою Юлію могли вивезти з острова, можливо, й добровільно, човном, скажімо. З’ясувалося, що Юлія мала небагато друзів, трималася осторонь усіх, деякі свідки казали, що вона самоізолювалася і начеб страждала від депресії.
— Тож ми вважали цілком прийнятною версію самогубства, — сказав він. — А потім ще ця історія з братом…
Кайса була рада, що ленсман сам відкрив їй карти, бо ж справа відчутно вдарила по престижу поліції. Її роботу називали скандальною і некомпетентною. Надто рано поліція зробила єдину ставку на брата, пов’язавши його зі зникненням сестри. Ленсман тоді опинився у самому епіцентрі шквальної критики. Кримінальної справи проти Аллана Вінтера, який через два роки після зникнення сестри загинув під час цунамі на Таїланді, так і не відкрили.
— Аллан невдовзі виїхав з країни. Мені здається, що оточення мучило його підозрами, і він не витримав. Осів у Кхоулаку. Коли 2004 року накотилася гігантська хвиля, він саме перебував на облавку човна, якого розтрощило на друзки в гавані.
Еґґесбьо на мить замислився.
— Гадаєш, брат був причетний до зникнення Юлії?
— У цій справі важко щось гадати.
— А що з матір’ю і молодшою сестрою? Де вони тепер?
— Сюсанне живе в Лусвіці, має донечку, два чи три роки.
— Сюсанне? — задумливо перепитала Кайса. — Мама Камілли, подружки Юнаса в садочку, теж називається Сюсанне. Але прізвище інше, не Вінтер.
— Це вона, — сказав Еґґсбьо. — Сюсанне Ютерланн. Вона взяла прізвище чоловіка. Чоловік теж звідси родом, але я чув, ніби він недавно її покинув.
— А мати Юлії?
— Маріанне Вінтер, кажуть, стала відомим вченим. Живе у США, однак будинку на Кінці не продала. Приїжджає сюди лише влітку. Хоча хтось наче бачив її нещодавно… Може, приїхала навести лад у санаторії? Як його закрили, так і стоїть відтоді занедбаний. Там планують
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Пацієнт, Трюде Тейге», після закриття браузера.