Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Мангал, або ж Заплутана різдвяна історія, Мері та Грег Шевченки 📚 - Українською

Читати книгу - "Мангал, або ж Заплутана різдвяна історія, Мері та Грег Шевченки"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Мангал, або ж Заплутана різдвяна історія" автора Мері та Грег Шевченки. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 2 3 4 5 6
Перейти на сторінку:
Розділ IV Різдво в Цвіркунах. Фінал

Переддень Різдва

 

Чорт летів в темному небі, радіючи своїй удачі. В селі Цвіркуни сьогодні мало розпочатись святкування Різдва Христового, і він мав намір його зіпсувати. Святкування свята в цьому селі організовував Іван Голобородько, давній ворог і неприятель чорта. Колись цей клятий Голобородько показав йому на ярмарку дулю, сказавши: - Ні, не продам вам своїх вороних коней, і не просіть. Хитрий, як дідько з хвостом! 

Після останніх слів чорта так і поривало подивитись чи не видно хвіст з-під одягу, та він вчасно стримався. Йдучи на ярмарку, він добре замаскувався, сховавши свій хвіст та копита під одягом та взувши черевики, тож ззовні був, як звичайний темноволосий чоловік у чорному костюмі. Звали чорта Люцифер. Він просив всю нечисть так його і називати. Колись його друг вихор випадково назвав його Люциком. Ой, що сталось! Чорт сильно обращився і місяців зо три не спілкувався з задушевним товаришем. Потім правда вони помирились. Тож чорт попапся поважний, не любив панібратства.
Отримавши на ярмарці від Івана  дулю під носа, нечистий промовив з погрозою:

- Ми ще зустрінемось!

Після цього чорт поважно рушив геть від неприємного впертого чоловіка. Ось не любив він таких правильних, хороших людей, йому до вподоби бути, ті що грішили безбожно, і чим більше грішили, тим більше нечистий їх любив так би мовити. А ще обожнював людей, які казали іншим "Іди до біса", "Котися в пекло", "А щоб тебе чорти вхопили".
Ця зустріч з Іваном Голобородьком сталася на Сорочинському ярмарку років п'ять тому. З тих самих пір чорт затаїв злобу на Голобородька, та іноді йому капостив. Ось і сьогодні він просто не міг пропустити нагоду зіпсувати свято давньому "другові". 
Чорт долетів до самих Цвіркунів та вирішив заночувати у дуплі старого дерева, а наранок почати творити свої підлі приємні справи. Ну, Іван Голобородько, начувайся! Буде тобі Різдво по всім канонам!
Тим часом Іван Голобородько спав без задніх ніг, нічого не підозрюючи та насолоджуючись приємними снами із святкування Різдва, що мало відбутись вже зовсім скоро. Уві сні всі жителі Цвіркунів дякували йому за організацію прекрасного святкування, підкидали на руках, кричали "Браво". Іван лежав та щасливо посміхався уві сні - нарешті його геніальну ідею, його проєкт, оцінили по достоїнству.
А прийшла йому ця геніальна ідея так. Одного грудневого вечора, коли за вікном намело снігу, а в каміні приємно потріскували дрова,  Іван Голобородько сидів у кріслі з люлькою, попахуючи нею, та обдумував свій черговий проєкт. До люльки він пристрастився останнім часом, знаходячи в цьому задоволення та заспокоєння. До того ж це було зараз престижно та модно. Він бачив нещодавно таке у Львові, куди їздив з Настею на семиденний відпочинок. Якийсь поважний пан з вусами в дорогому пальто проплив мимо них, солодко смокчучи люлюку та випускаючи кільця диму в зимове небо. Як побачив те Іван, так вмить і пропав. Теж захотів собі люльку. Тож тягав Настю по магазинах міста Лева до тих пір, поки не придбав собі те щастя. А потім щасливий та задоволений запропонував дружині зробити променад в центрі міста, щоб помилуватись святково прикрашеним Львовом. Центр зустрів їх гамором і метушнею, кругом були люди- одні з них продавали різні товари, смаколики, глінивейн, інші ж поспішали все те придбати. Були й такі, щр прийшли сюди не за крамом, а щоб помилуватись шопкою, яка стояла святково прикрашена в самісінькому центрі міста та манила до себе ближче, щоб добре роздивитись сцену народження Ісусика в усіх деталях. 
Повернувшись зі Львова, де в самому розпалі була підготовка до святкування Різдва Христового, Іван Голобородько і собі надумав зробити святкування в рідних Цвіркунах більш традиційним, з розмахом. А то вже почали потроху забувати односельчани українські народні традиції.
На більшості території України сучасне колядування триває до Водохреща, тобто 6 січня. Але Іван Голобородько колись чув, що на Київщині до середини минулого століття колядники ходили від хати до хати аж до свята Стрітення Господнього, а саме 2 лютого! Це ж яку витримку раніше мали люди! Іван вирішив, що в них все буде традиційно- до Водохреща.
Розпочати підготовку до свята він вирішив з виготовлення шопки. Сказано-зроблено! Наступного ж дня Іван домовився з місцевими майстрами про виготовлення сценки про народження малого Ісуса. Чорт, як міг, перешкоджав їм це робити- то ховав інструменти, то задурював майстрам голову, що вони бачили якісь чудернацькі видіння, а то раз перетворився на  чорного собаку та бігав лякав всіх. Все для "доброї" справи, так би мовити. Та не зважаючи на все, цвіркунівські майстри таки закінчили виготовлення шопки (стійкими виявились чоловіки!), яка вийшла на славу. Шопку поставили в центрі Цвіркунів, тож кожен бажаючий міг помилуватись нею. 


Різдво Христове
Цвіркуни


І ось настало Різдво. Іван та його команда готові були колядувати. Різдвяну колядницьку цвіркунівську ватагу споряджали переважно хлопці. Вони заздалегідь вибрали собі ватага Тараса Цимбалюка, місцевого першого хлопця на селі та за сумісництвом красуня, себто керівника, «міхоношу», «козу», «пастуха з пугою», "цигана". «Козу» зодягнули, сміючись, у вивернутий вовною назовні кожух, прилаштовували солом'яні роги, хвіст і дзвіночок на шию. Ватаг Тарас взяв до рук рухому зірку, що була  обов'язковим атрибутом та яку він мав постійно носити, та наказав всім вирушати.
Зайшовши на перше подвір'я, колядники попросили дозволу заколядувати і господарі погодилися. Тож колядники розпочали виставу з віншувальних пісень-колядок та жартівливих сценок. У поетичних текстах оспівувались господар і господиня, їхні діти, їм зичилось щастя та здоров'я, а в господарстві, щоб були статки, щедрий приплід.
В першу чергу колядники завели всім відому колядку "Добрий вечір тобі, пане господарю"

‍​‌‌​​‌‌‌​​‌​‌‌​‌​​​‌​‌‌‌​‌‌​​​‌‌​​‌‌​‌​‌​​​‌​‌‌‍
1 2 3 4 5 6
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Мангал, або ж Заплутана різдвяна історія, Мері та Грег Шевченки», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Мангал, або ж Заплутана різдвяна історія, Мері та Грег Шевченки"