Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Побіда Хмельницького під Збаражем і Зборовом, Нечуй-Левицький 📚 - Українською

Читати книгу - "Побіда Хмельницького під Збаражем і Зборовом, Нечуй-Левицький"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Побіда Хмельницького під Збаражем і Зборовом" автора Нечуй-Левицький. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 2 3 4 5 6
Перейти на сторінку:
в купі з во­ро­га­ми би­лась про­ти своєї Ук­раїни! На пів милі все по­ле і бо­ло­тяні лу­ки та мо­чарі бу­ли засіяні панським тру­пом. Кров тек­ла ріка­ми; од­них панів, окрім слуг та че­ляд­ників, по­ляг­ло п'ять ти­сяч, ввесь скарб, всі гар­ма­ти і во­зи заб­ра­ли ко­за­ки і та­та­ри.

Побивши од­ну по­ло­ви­ну війська, ко­за­ки ки­ну­лись на дру­гу. Дру­га по­ло­ви­на польсько­го війська вже пе­рей­шла че­рез річку, по­ла­ма­ла мос­ти і ста­ла в ла­ви. Але Хмельницький ще пе­редніше післав за річку та­тар. Не встиг­ли по­ля­ки ог­ля­ну­тись, а на їх на­летіли та­та­ри і вда­ри­ли з од­но­го бо­ку. Гус­ти­ми ла­ва­ми з ди­ким кри­ком ки­ну­лись на їх та­та­ри, а за ни­ми з ліса по­си­па­лись ко­за­ки. Тричі под­да­ва­лось польське військо і тричі вип­рав­ля­лось. Був дощ: уже дав­но за­до­щи­лось, то че­рез те сто­яв ту­ман. Та­та­ри ки­ну­лись у се­ре­ди­ну польсько­го війська зміша­ли йо­го так, що неп­ри­томні по­ля­ки би­ли один од­но­го. Не всто­яли по­ля­ки і по­ча­ли втіка­ти. Ко­роль над­летів з сво­го обо­зу ко­нем на­суп­ро­ти їх, ма­хав шаб­лею, сам ха­пав за уз­деч­ки і по­вер­тав на­зад, вмов­ляв та кри­чав, що вб'є своєю влас­ною ру­кою то­го, хто на­ва­житься втіка­ти; але те нічо­го не по­ма­га­ло. Та­та­ри лізли сліпцем, нас­тир­ли­во, ніби їм хто очі по­ви­ко­лю­вав. По­ля­ки по­да­лись на­зад, і тілько смер­ком пе­рес­та­ли би­тись.



10. Хмельницький по­ми­лу­вав польсько­го ко­ро­ля.



Настала тем­на ніч. Страш­на та неп­риємна бу­ла та ніч і для по­ляків. Всі з пе­ре­ля­ку не зна­ли, що діяти. Ко­роль і стар­ши­на, си­дя­чи на ко­нях, з'їхались на ра­ду.


«Ми про­па­ли!» - за­го­ло­си­ла стар­ши­на, - «У Хмельницько­го пев­но бу­де до сто ти­сяч са­мих ко­заків. Нам тре­ба спас­ти хоч са­мо­го ко­ро­ля!»


«Я вмру от-ту­теч­ки, а не піду з ста­ну!» - про­мо­вив ко­роль.


Король звелів ро­би­ти око­пи, щоб вдосвіта око­па­тись ва­ла­ми. По­ля­ки взя­лись до окопів. Ко­ли це пішла чут­ка між жовніра­ми, що ко­роль хо­че по­ки­ну­ти військо.


«Це нас хо­чуть зра­ди­ти та по­ки­ну­ти на заріз ко­за­кам та та­та­рам!» - крик­ну­ли не­помірко­вані па­ни по­ля­ки і по­ки­да­ли зас­ту­пи. Один лит­вин роз­ка­зу­вав, що вже ко­ро­ля не­ма в стані.


А ко­роль тільки що приліг на зем­лю, щоб хоч тро­хи од­по­чи­ти. Тільки що він по­чав дріма­ти, пе­ред ним сто­яв польський ксьондз і роз­повідав, що між військом уже пішла не­доб­ра чут­ка, ніби ко­ро­ля вже не­ма в обозі.


«Коня!» крикнув ко­роль: «Я сам поїду поміж ла­ва­ми війська і до­ка­жу, що я й дум­ки не маю втіка­ти».


Подали ко­ня. Ко­роль сів на йо­го; пе­ред ним нес­ли па­ла­ючі смол­ки, смо­лос­ки­пи.


«Ось-ось я! ваш ко­роль! сха­меніться! не втікай­те! не ки­дай­те ме­не! Я вас не по­ки­ну».


У ко­ро­ля кра­па­ли по що­ках сльози. Всі по­ля­ки ущух­ли, зас­по­коїлись і знов взя­лись за ло­па­ти та зас­ту­пи.


Стало роз­вид­ню­ва­тись. Ко­роль пос­та­вив військо на бит­ву. Зійшло сон­це. Та­та­ри вда­ри­ли на те місце, де не бу­ло окопів. Хмельницький розділив ко­заків на дві част­ки: од­на вда­ри­ла на ко­ро­ля, а дру­га на місто. Ко­роль ка­зав оповісти­ти ко­за­кам, що він од­би­рає гетьманст­во од Хмельницько­го, а хто при­не­се йо­му Хмельницько­го го­ло­ву, то­му він зап­ла­тить де­сять ти­сяч та­лярів. Ко­за­ки са­мо-по-собі глу­зу­ва­ли з то­го оповістіння. Міща­ни задз­во­ни­ли в дзво­ни, за­ки­да­ли ро­ви хво­рос­том та хми­зом і по­ка­за­ли ко­за­кам до­ро­гу до міста; ко­за­ки взя­ли церк­ву, що сто­яла з краю в місті, встяг­ли на неї гар­ма­ти і звідтіль сма­ли­ли в польський стан. А тим ча­сом Хмельницький ки­нувся на око­пи. Вже на око­пах сто­яла ко­зацька ко­рог­ва. Як хви­ля во­ди, ко­за­ки шу­бовс­ну­ли в польський стан.


«Ради Бо­га, спа­сай­те ме­не й Польщу!» - кри­чав ко­роль до по­ляків. Неп­ри­томні по­ля­ки па­ни стов­пи­лись з ко­рог­ва­ми навк­ру­ги ко­ро­ля, щоб йо­го за­хис­ти­ти, щоб ча­сом ко­за­ки не взя­ли йо­го в по­лон у не­во­лю. Ко­за­ки роз­би­ли ко­ролівську вар­ту і дос­ко­чи­ли до са­мо­го ко­ро­ля.


«3года!» - крик­нув Хмельницький до ко­заків і ка­зав спи­ни­тись і пе­рес­та­ти би­тись з по­ля­ка­ми. Бит­ва стих­ла і спи­ни­лась… Ко­за­ки одс­ту­пи­ли од ко­ро­ля. Хмельницько­му не ба­жа­лось і не хотілось, щоб християнський ко­роль пішов у не­во­лю в Крим до бу­сур­манів. Хан кримський нах­ва­лявся, що візьме жив­цем ко­ро­ля в по­лон, і са­мо-по-собі, й не по­ми­лу­вав би йо­го. Ко­за­ки одс­ту­пи­ли від польсько­го ста­ну.


Після то­го до польсько­го ста­ну приїхав та­та­рин і привіз ко­ро­леві один лист од ха­на, а дру­гий од Хмельницько­го. І хан і Хмельницький пи­са­ли до ко­ро­ля, що во­ни хо­чуть по­ча­ти з по­ля­ка­ми пе­ре­го­во­ри про умо­ву на зго­ду. Ко­роль зго­див­ся на це. Опівдні виїхав з ко­зацько­го ста­ну тру­бач і за­сур­мив тричі, по­да­ючи звістку, що там уже ждуть польських пос­ланців для роз­мо­ви. Ко­роль пос­лав послів, і пе­редніше за все го­во­ри­ли з та­тарськи­ми пос­ла­ми. Та­та­ри жа­да­ли, щоб по­ля­ки зап­ла­ти­ли їм ще дав­но за­лег­лу да­ни­ну двісті ти­сяч зо­ло­тих, а потім, щоб зго­ди­лись пла­ти­ти їм щоро­ку дев'ять - де­сять ти­сяч зо­ло­тих, і щоб ко­роль вер­нув і давні вольнос­ті ко­за­кам.


Хмельницький на­пи­сав знов свої пос­та­но­ви для зго­ди та ми­ра і післав з ни­ми двох пол­ков­ників. Пол­ков­ни­ки прий­шли в пиш­ний ко­ролів на­мет і пок­ла­ли пе­ред но­га­ми ко­ро­ля лист Хмельницько­го. Хмельницький до­ма­гався пов­ної «амнестії» цеб-то, щоб прос­ти­ли ко­заків за повс­тан­ня, ніко­го не по­тяг­ли на будлі яку ка­ру та од­повідальність, щоб ко­за­кам вер­ну­ли їх давні вольнос­ті, щоб реєстро­во­го війська бу­ло со­рок ти­сяч, і щоб ко­роль одділив для ко­заків гра­ни­цю, ку­ди польське військо навіть не ма­ло-б пра­ва всту­па­ти; щоб на Україні не бу­ло унії, жидів і ка­то­лицьких ченців єзуїтів, щоб київський мит­ро­по­лит мав од­на­ко­ве пра­во з вар­шавським і сидів у вар­шавськім сеймі по­руч з ним, щоб у Києві, окрім шкіл ук­раїнських, не мог­ло бу­ти ніяких ін­ших польських, щоб на Україні воєво­да­ми, ста­рос­та­ми й ін­ши­ми уряд­ни­ка­ми бу­ли тілько значні ро­до­виті ук­раїнці а не по­ля­ки, і щоб Чи­ги­ринське ста­рост­во бу­ло за­пи­са­но по вік на дохід гетьманської ко­зацької бу­ла­ви, як за­сад на гетьманське про­жит­тя.


Прочитавши ті пос­та­но­ви, по­ля­ки по­ча­ли аж принька­ти прис­ком від злос­ті, що ко­за­ки, польські піддані, хо­чуть з ни­ми го­ди­тись, мов не­за­лежні од Польщі, са­мостійні. Але ніде бу­ло дітись: їм хотілось мерщій вер­ну­тись додо­му, до гос­по­ди. Ко­роль зго­дився на ті пос­та­но­ви, умо­ви, й цей мир че­рез те й зо­веться зборівським ми­ром. Ко­ролівська і панська лас­ка бу­ла не ве­ли­ка: ко­за­ки од­во­юва­ли собі од по­ляків ті давні свої вольнос­ті, що во­ни ма­ли ще з дав­ніх-да­вен. Хмельницький при­сяг­нув на вірність і підданст­во ко­ро­леві і, впав­ши на од­но коліно пе­ред ко­ро­лем, поцілу­вав йо­го в ру­ку: оче­ви­дяч­ки тоді ще в йо­го не бу­ло дум­ки од­ри­ва­ти Ук­раїну од Польщі.



11. Побідний в'їзд Хмельницького у Київ.



Другого дня по­ля­ки і ко­за­ки розійшлися: ко­роль з військом пішов до Льво­ва, Хмельницький і хан пішли до Зба­ра­жа.

1 2 3 4 5 6
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Побіда Хмельницького під Збаражем і Зборовом, Нечуй-Левицький», після закриття браузера.

Подібні книжки до книжки «Побіда Хмельницького під Збаражем і Зборовом, Нечуй-Левицький» жанру - 💙 Класика:


Коментарі та відгуки (0) до книги "Побіда Хмельницького під Збаражем і Зборовом, Нечуй-Левицький"