Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Серед степів, Мирний 📚 - Українською

Читати книгу - "Серед степів, Мирний"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Серед степів" автора Мирний. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 2 3 4 5 6 7 8
Перейти на сторінку:
зно­ву ней­мовірно пог­ля­дає на во­ду.

- Коли ти од­ною но­гою торк­нув­ся, то, звісно, во­на зда­ла­ся хо­лод­ною. А ти - ра­зом!


- От-так! - гук­нув Яким і, на­че хто здо­ро­вен­ну ка­ме­ню­ку шпур­нув, ки­нув­ся у во­ду.


Закипіло, за­рев­ло навк­ру­ги, аж річка ох­ну­ла й нес­тям­но на всі бо­ки за­хи­та­ла­ся. Ви й нез­чу­ли­ся, як Яким біля вас ви­ри­нув.


- Го-го-го-го-о! - за­гу­кав він товс­то на всю гор­лян­ку, аж лу­на в лісі роз­ляг­ла­ся.- Брат ти мій, яка хо­лод­не­ча! Ану - гріти­ся! Ану - аж на той бік! І, мов доб­рий ко­сар, за­ма­хав Яким ру­ка­ми, ріжу­чи ру­ка­ми впо­пе­рек хвилі. Во­да під ним гу­ла-кле­котіла, ви­дав­ле­ний слід дов­гим по­ясом відзна­чав­ся по річці, а Яким, по­вер­та­ючи го­ло­ву то на той, то на дру­гий бік, знай ма­хає ру­ка­ми, мов саж­ня­ми виміряє річку. За кож­ним йо­го за­ма­хом, на­че дро­ве­ня­ка, спли­ве по­верх во­ди йо­го за­горіле тіло, то так і пли­го­не впе­ред, по­ки він за­мах­неться дру­гою, злег­ка прик­риється во­но во­дою, а там зно­ву знир­не і по­верх во­ди мчиться на той бік.


"Чи то б хто по­ду­мав, щоб Яким, ота­кий не­по­во­рот­кий, та отак пла­вав",- ди­вуєтесь ви. І - ну навз­догінці!.. Шко­да! Не ва­шим сла­бим ру­кам спе­ре­ча­ти­ся з ду­жи­ми Яки­мо­ви­ми; не­ма в вас ні то­го хис­ту, ні тієї до­теп­ності. Яким, мов ри­ба, пли­ве і во­ди, здається, не чер­кається, он уже не­да­ле­ко до то­го бо­ку ся­гає; а у вас уже ру­ки помліли, ди­ха­ти стає важ­ко, а ви ще й до се­ре­ди­ни не до­бу­лись, щоб пе­ре­по­чи­ти, ви пе­ре­ки­даєтесь на спи­ну.


- Еге-е,- ре­го­че Яким з то­го бе­ре­га, ша­ру­ючи ру­ки піском.- Ви всіма на­па­да­ми? А ну­те, ще по-жіно­чо­му!


Той глум Якимів ко­ле вас, щи­пає; до­са­да впи­вається в сер­це.


"Постій же! - ду­маєте ви.- Я та­ки те­бе зди­вую!" - І, пе­ре­ки­нув­шись на бік, по­чи­наєте плив­ти.


- А це ж по-яко­му? По-па­ву­ча­чо­му? Так па­вуч­чя тільки стри­бає! - ре­го­че Яким.


Та ви вже не дос­лу­хаєтесь до­са­ди; ви раді, що доб­ра­ли­ся до нег­ли­бо­ко­го місця, де ви но­га­ми черк­ну­ли­ся дна. Сла­ва бо­гу! А то вам до­ве­ло­ся скілько разів і пох­ли­ну­тись во­дою; ру­ки на­че хто пов'язав, а но­ги поз­ми­кав - не слу­ха­ються ва­шої волі.


- Хай тобі вся­чи­на, Яки­ме! - пе­ре­по­чив­ши тро­хи, мо­ви­те ви.- 3 то­бою не спли­веш. А я ду­мав, що ти тільки по-со­ки­ря­чи і вмієш.


- І по-со­ки­ря­чи, як схо­чу! - ре­го­че Яким і зно­ву пус­кається вплав.


Посеред річки він по­чав по­ка­зу­ва­ти, як по-со­ки­ря­чи пла­ва­ти: то пірне, то вир­не, то зап­ле­ще в до­лош­ки, то за­ве­ре­щить: "Ря­туй­те!", то зар­же, як же­ре­бець.


- А це вам й по-жіно­чо­му! - гу­кає він зно­ву, розп­ла­тується на воді, мов жа­ба, ви­хав спи­ною, пе­ре­би­рає но­га­ми так, що во­да кру­гом нього, на­че під по­то­ка­ми, пінить та шу­мить.


А це зра­зу Яким як за­желіпае:


- Ох ти, бісо­ва тва­рю­ко! Тпру-у! - і чим­дуж за­ма­хав ру­ка­ми.


Не встиг­ли ви підвес­ти­ся, по­ди­ви­ти­ся, чо­го то Яким так за­тур­бу­вав­ся, як він уже й на той бе­рег вип­лив і го­лий пом­чав­ся впо­довж лу­ки.


Що там лу­чи­лось? Ви підво­ди­тесь і ба­чи­те, як гнідко, ви­вер­нув­шись на траві, наміряється пе­ре­ки­ну­тись; хит­неться з бо­ку на спи­ну, підніме но­ги вго­ру, ва­ме­ле ни­ми та й упа­де на бік.


- Бач, пад­ло! - гук­нув Яким біля гнідка, ко­ли той та­ки пе­ре­ки­нувсь.


Гнідко, за­чув­ши біля се­бе грізний го­лос Якимів, підвівся на пе­редні но­ги, гля­нув на Яки­ма й зра­зу підско­чив на задні, схи­ля­ючи низько го­ло­ву, мов за­со­ро­мив­ся, що без ха­зяй­сько­го при­во­ду тро­хи по­ба­вивсь.


- Стій, я те­бе, бісо­ва звірю­ко, ску­паю! - сва­риться Яким і по­чи­на одв'язу­ва­ти повід. Гнідко наб­ли­зив­ся до Яки­ма, ско­са блис­нув на нього своїм чер­во­ним оком і тер­нув­ся об бік мор­дою.


- Ану! Чи бач, зрадів?! - І Яким за­мах­нув­ся ку­ла­ком на гнідка. Той, при­щу­рю­ючи око, геть одвів го­ло­ву набік.


Через хви­ли­ну і гнідко, і Яким уже плив­ли річкою. Гнідко, зад­рав­ши мор­ду й вис­та­вив­ши, мов чо­вен, ши­ро­ку спи­ну, плив ти­хо, раз по раз порс­ка­ючи та хро­пу­чи, а Яким, ухо­пив­шись за хвіст, зза­ду підга­няв гнідка, як той наміряв­ся звер­ну­ти набік.


- Купай же, Яки­ме, гнідка, а мені час і ви­ла­зи­ти,- ка­же­те ви Яки­мові, по­чу­ва­ючи, що во­да взя­ла-та­ки своє; частіше та частіше, об­си­па вас з-за спи­ни мо­ро­зом, зу­би цо­ко­чуть, ви по­винні міцніше їх зціплю­ва­ти.


Повагом ви пе­реп­лив­ли річку, мерщій вис­ко­чи­ли на бе­рег одя­га­ти­ся. Оде­жа, на­пе­че­на сон­цем, гріє вас; тепер вам лю­бе її теп­ло: во­но зу­пи­ни­ло нес­подіва­ний хо­лод, що вас так зра­зу об­няв, вик­ли­кає якісь утішні по­чу­ван­ня, бу­дить дум­ки; гли­бо­ко во­ни до сер­ця до­хо­дять. Об­лич­чя ва­ше сум­не, за­ду­ма­не; ска­зать би, ви роз­сер­ди­ли­ся на ко­го. Та то тілько так здається, то тілько зо­ко­ла; то нез­ви­чай­на об­лу­да ти­хої відра­ди, що роз­пус­кається у ва­шо­му серці якимсь теп­лим привітом.


Ось ви мовч­ки, не див­ля­чись ніку­ди, оділись; мовч­ки зня­лись, по­чим­чи­ку­ва­ли під тінь ши­ро­ко­вер­хої осо­ко­ри­ни, де Яким розк­лав ба­гат­тя; не­на­ро­ком гля­ну­ли на ка­за­нок з во­дою над вог­нем - чи не ки­пить ще? - і, наг­ля­нув­ши не­да­ле­ко зе­ле­ну, як ру­та, по­лян­ку, ви­вер­ну­ли­ся на ній, як на м'яко­му ки­лимі.


Тихо. Ви чуєте, як ва­ше сер­це б'ється об гру­ди глу­хо, об­ру­бо… А то що шу­мить? Ва­ша кров? Ні, то чер­во­не по­лум'я, зняв­шись уго­ру, ли­же чор­не дно ка­зан­ко­ве і си­чить на ньому нез­на­рош­не про­ли­та во­да, злег­ка ло­по­чуть дро­ва; з річки до­но­ситься гук та регіт Якимів, порс­кан­ня гнідко­ве… Над ва­ми стоїть гінка со­ко­ри­на, ви­со­ко вго­ру буяє, ши­ро­ко роз­ве­ла на всі бо­ки свою гус­ту вер­хо­ви­ну і прик­ри­ла вас ле­генькою тінню. А он, на пра­ву руч, здійма­ються го­ри, підко­вою об­ня­ли во­ни ту до­ли­ну, де ви ле­жи­те; вся вер­хо­ви­на їх пок­ри­та гус­тим лісом, а бо­ки пок­риті гли­бо­ки­ми яра­ми та кру­ти­ми про­вал­ля­ми… Он по­на­вер­та­ло цілі ку­пи жов­тої гли­ни; по­нас­тав­ля­ло гост­рих стрільча­тих голів чер­во­но­го глею. Он го­ла ске­ля стоїть, тро­хи по­хи­ли­ла­ся набік; на самім її вер­шеч­ку при­мос­ти­ла­ся біла бе­ре­за, жур­ли­во спус­тив­ши віти до­до­лу… І над усім цим ви­со­ко розп­рос­то­ри­ло­ся бла­кит­не не­бо; блис­ку­че сон­це об­дає все своїм яск­ра­вим світом. Здається, пе­ред ва­ми стоїть кар­ти­на й лю­бо вра­жає ваші очі своєю чарівни­чою кра­сою. Ви так за­ди­ви­ли­ся на все те, так за­ми­лу­ва­ли­ся, що нез­чу­ли­ся, як і ваші очі зак­ри­лись, як ти­хе за­бут­тя по­ча­ло ко­ли­ха­ти ва­шу го­ло­ву.


- Еге-ге! Я ду­мав, що ви тут дог­ля­даєте? А ви спа­ти! - чуєте ви го­лос Якимів.


Розкриваєте очі, зирк­ну­ли… Яким, пус­тив­ши гнідка по волі, мерщій ки­нув­ся до триніжка, звер­нув ка­за­нок набік і на­дер­жує, по­ки той пе­рес­та­не кле­котіти. Гнідко пішов по­пас­ки, ви­щи­пу­ючи свіжу тра­ву та ви­шу­ку­ючи зе­ленішую місци­ну.


- Гей! гей! гнідко! гнідко! - гу­кає Яким, зігнув­шись над триніжком і не зна­ючи, що йо­му ро­би­ти; чи ка­за­нок дог­ля­да­ти, чи гнідка за­вер­та­ти?


Ви поспішаєте на

1 2 3 4 5 6 7 8
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Серед степів, Мирний», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Серед степів, Мирний"