Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Fata morgana, Коцюбинський 📚 - Українською

Читати книгу - "Fata morgana, Коцюбинський"

255
0
18.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Fata morgana" автора Коцюбинський. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 4 5 6 ... 30
Перейти на сторінку:
ва­ше…

- А як же з Га­фiй­кою? Най­маєш?


- Та го­ді вам. Пий­мо.


- Ну, чорт iз то­бою, не хо­чеш, як хо­чеш. Хо­ма ви­пив душ­ком пи­во i ки­нув склян­кою об зем­лю.


На бренькiт скла при­бiг на­ля­ка­ний Мен­дель.



***



Було якесь свя­то. Га­фiй­ка си­дi­ла на призьбi за ха­тою. Бi­ля нiг її кру­жи­лись ку­ри i со­ко­та­ли, допо­ми­на­ючись їжi. На призьбi ле­жа­ла роз­гор­не­на книж­ка.


- Агуш, агу­ша, йдiть со­бi пор­па­ти­ся по­пiд ти­ном… про­га­ня­ла їх Га­фiй­ка. Ну, чо­го со­ко­че­те, дур­нi? А ти чо­го, зо­зу­ляс­та, ви­тя­гаєш шию та заг­ля­даєш до рук? Я вже то­бi да­ва­ла їсти. Вам тiльки аби їсти, дур­нi. Сер­диш­ся, що та­ке ка­жу? А от пос­пи­тай Мар­ка, пос­лу­хай, що ро­зум­нi лю­ди ска­жуть. Вiн би вам ска­зав: дур­нi, зро­ду-звi­ку дур­нi. Вам да­ють жменьку пшо­на, а за­би­ра­ють всi ва­шi яй­ця або рi­жуть вас на юш­ку. А ти, пiв­ню, по-дур­но­му трi­паєш кри­ла­ми, хра­б­руєш. Ко­ли б ти був та­кий смi­ли­вий, як Мар­ко, ти не дав би своїх дi­тей про­да­ва­ти па­нам на пе­че­ню. А мо­же, нi? Ну, та ти пi­вень, а Мар­ко орел. Ти пос­лу­хав би, що вiн ка­же… Вiн ка­же… Та що ти тя­миш, ти нi­чо­го не роз­бе­реш… Бо ко­ли б ти був ро­зум­нi­ший, ти по­ба­чив би, що й лю­ди та­кi, як ку­ри… Ну, чо­го куд­ку­да­чеш, бi­ленька? Чо­го смiєшся? Ду­маєш, я не знаю, що у вас доб­ре? Ду­маєш со­бi, що ти ко­хаєш, ко­го са­ма схо­чеш, а я му­шу вiд­да­ти­ся за Про­ко­па, бо ма­ти ме­не за нього сва­та­ють? Дур­на, дур­на… Та не­хай ме­не пе­чуть, не­хай рi­жуть… не­хай кра­ще за­ко­па­ють ме­не в зе­м­лю, чуєш ти, зо­зу­ляс­тенька! Ну, пiш­ла геть, ко­ли го­ло­вою кру­тиш, не­вiр­на! Не бiйсь, Мар­ко нi­ко­му ме­не не дасть… бо вiн орел… а над ним, знаєте, ку­ри, во­рон­ня то­го, во­рон­ня… ма­ло не зак­лю­ють… Ко­ли й лю­ди на йо­го, i ста­рос­та, i на­вiть та­то на­па­да­ються… а вiн доб­ра хо­че лю­дям. Не та­то, а Мар­ко… Чуй­те ж, ку­ри, який вiн доб­рий, Мар­ко мiй… за те йо­го па­руб­ки й дiв­ча­та страх люб­лять… i слу­ха­ють… А ти ку­ди, прок­ля­тий? Агуш! бач - нас­лi­див на книж­цi! Що ме­нi Мар­ко ска­же, як по­ба­чить на нiй пiв­ня­чi слi­ди? Ска­же: пi­вень бiльше на­чи­тав, нiж ти… Ну, те­пер усi гетьте, агу­ша, бо ме­нi тре­ба чи­та­ти. При­су­ну­ся ближ­че до со­неч­ка, хай i во­но заг­ля­да в книж­ку, хай i во­но чи­тає… Ну, ра­зом!..



***



З по­го­дою щось дi­яло­ся. Вес­на сто­яла су­ха i вiт­ря­на. По го­ро­дах усе сох­ло, хлi­ба на по­лi не рос­ли, по шля­хах но­си­лись цi­лi хма­ри ку­ря­ви. Лю­ди, мов ка­ня, про­ха­ли до­щу, бо все вi­щу­ва­ло го­лод. Цi­на на хлiб рап­том пiдс­ко­чи­ла, i це так стур­бу­ва­ло Ма­лан­ку, що во­на що­но­чi ба­чи­ла по­га­нi сни. За­те чим гiр­ше бу­ло навк­ру­ги, чим бiльше на­дiї хлi­бо­ро­бiв в'яли, тим бiльш Анд­рiя опа­но­ву­ва­ли мрiї про фаб­ри­ку. Як Ма­лан­цi до­ро­ге бо­рош­но, так Анд­рiєвi сни­лась фа­б­ри­ка. Ча­сом вiн схоп­лю­вавсь се­ред но­чi i спро­сон­ня, з якимсь жа­хом в го­ло­сi, пи­тав Ма­лан­ку:


- Був свис­ток?


- Який свис­ток?


- Ну, фаб­ри­ка свис­та­ла? - сер­див­ся вiн.


- Опам'ятайся… то то­бi в го­ло­вi сви­ще, по но­чах тов­чеш­ся… бур­ча­ла ско­лош­ка­на Ма­лан­ка, по­зi­ха­ла, зiт­ха­ла i не мо­г­ла зас­ну­ти до ран­ня.


Андрiя жер­ла не­терп­ляч­ка. Вiн раз у раз бi­гав на руїни, щось об­мiр­ко­ву­вав, при­ки­дав, ви­ра­хо­ву­вав. По­то­му бi­гав по лю­дях, роз­пи­ту­вав, пус­кав по­го­лос­ки, i ко­ли во­ни знов до­хо­ди­ли до йо­го, знач­но змi­не­нi i бiльш рi­шу­чi, вiн ра­дiв, хва­лив­ся Ма­лан­цi i вi­рив. На­вiть до своїх зви­чай­них за­ро­бiт­кiв вiд­но­сив­ся вiн те­пер злег­ка i не шу­кав їх.


Маланка на­рi­ка­ла. Де­да­лi все труд­нi­ше i труд­нi­ше ста­ва­ло знай­ти якусь ро­бо­ту. Тра­ви по­го­рi­ли, по еко­но­мi­ях бiльш не най­ма­ли. Прис­ту­па­ючи до пе­чi, во­на прос­то ду­рi­ла, бо не зна­ла, що ва­ри­ти. При­вар­ку не бу­ло, вiч­нi по­зи­ки до­ку­чи­ли всiм i на­вiть Ма­лан­цi. Най­дуж­че сер­це бо­лi­ло в неї за Га­фiй­кою - та­ке мо­ло­де, єди­на ди­ти­на, i му­сить го­ло­дом млi­ти. Якимсь чу­дом во­на роз­до­бу­ва­ла для неї i при­но­си­ла пiд хвар­ту­хом ми­соч­ку ягiд або свi­жу па­ля­ни­цю. Анд­рiй рiд­ко звер­тав ува­гу на стра­ву - го­ло­ва йо­го бу­ла зап­ря­та­на фаб­ри­кою - але ча­сом i вiн од­со­ву­вав нiз­чим­ну юш­ку i по­чи­нав бур­ча­ти. Ма­лан­ка ча­ту­ва­ла на той мент. Во­на вся ски­па­ла ли­хою ра­дiс­тю i жбур­ля­ла йо­му в ли­це всю от­ру­ту, все шу­мо­вин­ня сво­го сер­ця.


В од­нiй ха­тi жи­ли два во­ро­ги, i хоч ко­жен з них по­ри­нав у влас­нi дум­ки i на­вiть тi­кав од дру­го­го, про­те до­во­лi бу­ло якоїсь дрiб­нич­ки - i злiсть тi­па­ла обо­ма, не­мов про­пас­ни­ця.


Одно їх єдна­ло - це згад­ка про те, що Гудзь ра­див най­ня­ти Га­фiй­ку.


- А ти ж що, плю­нув йо­му ме­жи очi? - до­пи­ту­ва­лась Ма­лан­ка, а са­ма, ос­мi­ха­ючись, ду­ма­ла: че­кай, че­кай, ось прий­де осiнь, то­дi по­ба­чи­мо.


- А я так роз­сер­дивсь, що ма­ло не по­бив Хо­му! їй-бо­гу!-хва­лив­ся Анд­рiй. - Та­ке ви­га­дав!..



***



- Ти що тут ро­биш?


Маланка вит­рi­щи­ла очi i зу­пи­ни­лась на по­ро­зi. На при­пi­ч­ку го­рiв тру­сок i ки­пi­ло гор­нят­ко. Анд­рiй ди­вивсь на во­гонь, весь чер­во­ний i за­хоп­ле­ний. Ма­лан­ка нес­по­дi­ва­но за­с­ко­чи­ла йо­го, i вiн ос­мi­хав­ся не­пев­ним, при­дур­ку­ва­тим ус­мi­хом. Ма­лан­ка прис­ту­пи­ла до пе­чi, од­су­ну­ла гор­нят­ко i за­зир­ну­ла в нього.


- Ти ри­бу ва­риш? - пос­пи­та­ла во­на на­ля­ка­ним го­ло­сом i вся по­по­лот­нi­ла.


Андрiй мет­нув­ся на мiс­цi, за­су­нув знов гор­нят­ко, об­ки­дав йо­го жа­ром i мовч­ки ос­мi­хав­ся.


- Чуєш, Га­фiй­ко, вiн ри­бу ва­рить!.. скрик­ну­ла Ма­лан­ка.


В го­ло­сi її чув­ся та­кий жах, на­че в гор­нят­ку що­най­мен­ше ва­ри­лось людське м'ясо.


- Здурiв! зду­рiв! Їй-бо­гу, зду­рiв… - кри­ча­ла Ма­лан­ка, бi­га­ючи по ха­тi, як на по­же­жi.


Вiдтак зу­пи­ни­ла­ся пе­ред Анд­рiєм, сплес­ну­ла ру­ка­ми i, не роз­ту­ля­ючи їх, ви­ди­ви­лась на йо­го зди­во­ва­ни­ми, пов­ни­ми обу­рен­ня i жа­ху очи­ма.


Вiн ри­бу ва­рить! Ли­на, що спiй­мав уран­цi! Та­ко­го си­то­го! Що ва­жив най­мен­ше чо­ти­ри хун­ти! Не вiд­нiс у двiр, не спро­дав па­но­вi! Ой, свiт кiн­чається! Та­ко­го ще й не бу­ло, вiд­ко­ли Анд­рiй ри­бу ло­вить. Во­ни нi­ко­ли не з'їли ще бi­ль­шої ри­би, яку вжи­ва­ють па­ни. За та­ко­го лин­ка мож­на б узя­ти зо два зло­ти, а вiн йо­го зва­рив!


Усе це, з пла­чем, вик­рик­ну­ла Ма­лан­ка Анд­рiєвi в спи­ну при булько­тi гор­нят­ка та пот­рiс­ку­ван­нi су­хо­го трус­ку.


Андрiй на­ма­гав­ся обер­ну­ти все в жарт.


- Не скиг­ли, ста­ра, сi­дай та по­поїж риб­ки. Не­ма м'яса, як сви­ни­на, не­ма ри­би, як…


I вiн од­нiс гор­нят­ко на стiл, та на­си­пав в мис­ку юш­ки.


- Трiскай сам, бо­дай ти не ви­ди­хав! Ми пух­не­мо з го­ло­ду, в ха­тi нi криш­ки хлi­ба, а вiн ри­бу ва­рить!


Андрiєвi бу­ло нi­яко­во; Ма­лан­ка ка­за­ла прав­ду, але йо­му так хо­тi­лось ри­би, юш­ка так при­над­но пах­ла, що нiзд­рi йо­го трем­тi­ли i роз­ду­ва­лись.


Сопучи i

1 ... 4 5 6 ... 30
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Fata morgana, Коцюбинський», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Fata morgana, Коцюбинський"