Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Fata morgana, Коцюбинський 📚 - Українською

Читати книгу - "Fata morgana, Коцюбинський"

255
0
18.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Fata morgana" автора Коцюбинський. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 5 6 7 ... 30
Перейти на сторінку:
на­дув­шись, вiн за­сiв за ри­бу i плям­кав гу­ба­ми, i сьорбав юш­ку так го­лос­но, на­че хо­тiв заг­лу­ши­ти жiн­чи­не го­ло­сiн­ня.

А Ма­лан­ка лю­ту­ва­ла. Оп­рiч то­го, що її жи­вий жаль брав за знi­ве­че­ною ри­бою, во­на бу­ла го­лод­на. Вон зах­ля­ла з го­ло­ду, їй так хо­тi­лось чо­гось га­ря­чо­го, смач­но­го, нез­ви­чай­но­го, а дух свi­жої ли­ни­ни лос­ко­тав нiзд­рi, спи­рав вiд­дих: їй аж ну­ди­ло од сильно­го ба­жан­ня по­поїсти. Про­те во­на ро­зу­мi­ла, що не мо­же прис­ту­пи­ти до стра­ви, i ще сильнi­ше кля­ла.


- Не жу­рись, жiн­ко, ось пос­тав­лять фаб­ри­ку, то­дi за­роб­лю де­що…


- Бодай ти так жив, як та фаб­ри­ка бу­де!


Андрiй пiд­няв очi. I во­ни на мить зу­пи­ни­лись i ки­ну­ли да­ле­кий пог­ляд ку­дись у прос­то­ру, по­за стi­ни, по­за ха­ту - i зра­зу яс­но ста­ло йо­му, що справ­дi фаб­ри­ки не бу­де, що то дур­нi на­дiї, що кра­ще б вiн не ва­рив ри­би, яку мож­на бу­ло про­да­ти та ку­пи­ти хлi­ба. I враз ри­ба втра­ти­ла свiй смак, охо­та до їжi од­ле­тi­ла геть, i йо­му рап­том схо­тi­лось по­ки­ну­ти ха­ту…


Андрiй взяв шап­ку i вий­шов.


Недоїдки ри­би вис­ти­га­ли на сто­лi, а Ма­лан­ка з доч­кою си­дi­ли мовч­ки по кут­ках та сну­ва­ли гiр­кi ду­ми в мо­ро­цi по­гас­ло­го дня. Сум сто­яв в ха­тi, об­няв­шись з ти­шею.


Потому во­ни ра­зом вста­ли, пi­дiй­шли, не­мов змо­ви­лись, до сто­ла i мовч­ки взя­лись за ри­бу. Во­ни поїли все до­щен­ту, вис­мок­та­ли кiс­точ­ки, висьорба­ли юш­ку i, мов го­лод­нi ко­ти, ви­ли­за­ли на­вiть мис­ку.



***



Андрiй зби­рав­ся на пош­ту: по­че­пив на пле­че шкi­ря­ну то­р­бу, взяв у ру­ки цi­пок. Ко­ли вбiг­ла Ма­лан­ка. На нiй ли­ця не бу­ло. Блi­да, за­са­па­на, очi го­рять i вся трем­тить.


- Iди… мi­ря­ють…


Андрiй ви­ди­вив­ся на неї.


Вона не мог­ла го­во­ри­ти, при­тис­ка­ла ру­кою сер­це i важ­ко ди­ха­ла. Дру­гою ру­кою, ума­за­ною в зем­лi, бо тiльки що по­ло­ла, во­на ма­ха­ла пе­ред йо­го очи­ма i по­ка­зу­ва­ла на две­рi.


- Iди ж, міря­ють-бо…


- Хто мi­ряє? Що?


- Пани, ох!.. Наїха­ли, бу­дуть зем­лю дi­ли­ти…


- Яку зем­лю? Що ти ме­леш!


- Всяку… по­мiж людьми… Iди дог­лянь, щоб нам од­рi­за­ли не­да­ле­ко, ближ­че од се­ла. Бо ще при­ладь дiс­та­неш…


- Свят, свят, свят… Опам'ятай­ся. Ме­нi на пош­ту тре­ба йти.


Маланка по­зе­ле­нi­ла.


- Ти пi­деш ме­нi?


Вона прис­ко­чи­ла до йо­го страш­на, як ди­ка кицька, з пе­ре­ко­ше­ним ро­том, з пе­ку­чим пог­ля­дом, блi­да як ма­ра.


- Ти пi­деш ме­нi за­раз! - ви­ща­ла во­на тон­ким го­ло­сом. - То­бi, мо­же, бай­ду­же, дак-ме­нi не бай­ду­же. Ти маєш ди­ти­ну! Ти хо­чеш за­рi­за­ти її! Ти всiх нас рi­жеш. За­раз ме­нi йди. Лю­ди за­бе­руть кра­ще. Чуєш? Ну!


I ба­ча­чи, що вiн стоїть нi в сих нi в тих i ди­виться на неї, во­на вхо­пи­ла з при­пiч­ка ру­бель i за­мi­ри­лась на йо­го.


- Iди, бо тут то­бi смерть бу­де!..


Вона лад­на бу­ла йо­го за­би­ти, Анд­рiй це ба­чив.


- Тю, дур­на! - зни­зав вiн пле­чи­ма: - та­же ба­чиш - iду… Вiн со­пiв, як ко­вальський мiх, i лед­ве пос­пi­шав за Ма­лан­кою.


Увечерi по­вер­ну­лась Ма­лан­ка до­до­му ве­се­ла, сли­ве щас­ли­ва. Во­на бi­га­ла по ха­тi не­мов мо­ло­ди­ми но­га­ми, а дум­ки її лi­та­ли, як бi­лi го­лу­би на сон­цi. Во­на ос­мi­ха­лась. Та­кi чуд­нi па­ни. Хо­дять со­бi по по­лю та й мi­ря­ють. Во­на їм в но­ги: па­ни мої, ле­бе­доньки, згляньтесь на ме­не бiд­ну, од­рiж­те ближ­че, там, де пше­ни­ця ро­дить, а во­ни ре­го­чуть. Iди, ка­жуть, баб­ко, до­до­му, ми не те мi­ряємо… А са­мi ре­го­чуть, бо­дай би вас бог мав у своїй лас­цi… Во­ни ду­ма­ють, що як во­на дур­на ба­ба, то вже нi­чо­го не тя­мить… Стiй­те, стiй­те, мо­же, i в неї го­ло­ва не­дур­но на в'язах… Хi­ба во­на не змiр­ку­ва­ла, що во­ни її ду­рять. Ад­же ска­жи лю­дям зра­зу, що то для них зем­лю дi­лять, то тут та­ка б Со­до­ма зня­ла­ся, що жив­цем по­жер­ли б один од­но­го… Ко­жен за кра­ще бив­ся б. Ну, але во­ни пам'ята­ти­муть бiд­ну ба­бу, во­ни її не скрив­дять… Ще ко­ли б Анд­рiй про­хав, а то став як пень, бо­дай би…


Не скiн­чи­ла прокльону, не мог­ла ла­ятись ни­нi. Во­на бу­ла та­кою доб­рою сьогод­нi, їй бу­ло так ве­се­ло, так жал­ко всiх. Ла­го­дя­чи ве­че­рю, во­на на­вiть прис­пi­ву­ва­ла, а трiс­ку­че по­лум'я су­хо­го ло­мач­чя не­мов ра­дi­ло ра­зом iз нею. Анд­рiєвi во­на по­да­ла ве­че­рю з по­ва­гою, як до гос­по­да­ря, що має влас­ний грунт i ха­зяй­ст­во, са­ма ж не мог­ла їсти, не бу­ла го­ло­д­на. Все, за що б не бра­ла­ся, ро­би­ла по­важ­но, не­мов у церк­вi пра­ви­ла, а са­ма ос­мi­ха­ла­ся до се­бе. На нiч зми­ла Га­фi­й­цi го­ло­ву лу­гом, роз­че­са­ла гус­тим греб­нем во­лос­ся, що аж ви­лис­ку­ва­лось, са­ма зап­ле­ла дрi­буш­ки i кiс­ни­ки. Щоб го­ло­ва в доньки бу­ла, як со­неч­ко. Щоб дiв­ка бу­ла не гiрш за людськi.


- Може б, ти но­вий лей­бик на­дiв, бо ста­рий чис­то роз­лiз­ся? - пи­та­ла во­на Анд­рiя i дiс­та­ла з скри­нi єди­ну йо­го свя­точ­ну оде­жу. - Зак­ро­пи ду­шу ягiд­ка­ми, ко­ва­ли­ха да­ла.


Андрiй дав­но вже ба­чив її та­кою лас­ка­вою. А в неї сер­це розм'якло, в нiй все спi­ва­ло. Спi­ва­ла ко­ло­сом влас­на ни­ва, спi­ва­ли жай­во­рон­ки над нею, спi­вав пiс­ню серп, пiд­рi­зу­ю­чи стеб­ло, лу­на­ли спi­ви по сi­но­ко­сах, спi­ва­ло, вреш­тi, сер­це, пов­не на­дiй. Ос­мi­ха­лась до­ля. Не тiльки влас­на, але й Га­фiй­чи­на. В но­гах чу­лась мiць, в ру­ках си­ла. Чор­нi жи­ла­вi ру­ки бу­ли на­че з за­лi­за.


З то­го дня Ма­лан­ка час­то бi­га­ла на панське по­ле ди­ви­тись, як мi­ря­ють па­ни. Во­ни ще блу­ка­ли по­ля­ми зо два днi, по­то­му поїха­ли. Ма­лан­ка вiч­но кру­ти­лась дум­кою ко­ло тої по­дiї, роз­пи­ту­ва­ла лю­дей, сну­ва­ла на­дiї. Го­во­ри­ли рiж­но. Але Ма­лан­ка доб­ре зна­ла, до чо­го во­но йдеться.


Вона по­ча­ла го­ту­ва­тись. По­лю­чи на го­ро­дi в ба­га­то­го му­жи­ка, во­на не хо­тi­ла бра­ти гро­шей, а про­ха­ла од­си­па­ти пше­нич­ним зер­ном, щоб ма­ти гар­ний га­ту­нок пше­ни­цi. Це на на­сiн­ня, на роз­вiд. Ко­ли їла яб­лу­ко, обе­реж­но ви­би­ра­ла зер­нят­ка i су­ши­ла на вiк­нi. Во­но здасться. Нi­що не мог­ло зро­би­ти їй бiльше приємнос­тi, як горс­точ­ка на­сiн­ня, вип­ро­ха­на в пу­тя­щої ха­зяй­ки або за­роб­ле­на на по­ден­но­му. Во­на дiй­шла до то­го, що, опи­нив­шись на чу­жо­му го­ро­дi, сте­жи­ла очи­ма, що мож­на б узя­ти на на­сiн­ня, i, ог­ля­да­ючись, по­тай ла­ма­ла кра­щу ма­кiв­ку або зри­ва­ла жов­тий огi­рок i хо­ва­ла за па­зу­ху. У неї в ха­тi за­ве­лось ба­га­то вся­ких вуз­ли­кiв з на­сiн­ням - ве­ли­ких i ма­лих - i раз у раз щось су­ши­ло­ся на вiк­нах.


- Куди ти йо­го по­дi­неш? - ди­ву­вав­ся Анд­рiй, - Ад­же у нас усього-навсього двi гря­доч­ки.


Вона таємни­че ос­мi­ха­лась i поб­лаж­ли­во хи­та­ла го­ло­вою.


- Не жу­рись… То вже моя го­ло­ва в тiм…


В не­дi­лю во­на хо­ди­ла в лiс, де сто­яли го­то­вi зру­би, ог­ля­да­ла їх, ви­би­ра­ла кра­щий ма­те­рi­ал, роз­мiр­ко­ву­ва­ла i роз­пи­ту­ва­ла про цi­ни в лiс­ни­кiв.


Вертала до­до­му за­ду­ма­на, з очи­ма, втуп­ле­ни­ми

1 ... 5 6 7 ... 30
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Fata morgana, Коцюбинський», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Fata morgana, Коцюбинський"