Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Fata morgana, Коцюбинський 📚 - Українською

Читати книгу - "Fata morgana, Коцюбинський"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Fata morgana" автора Коцюбинський. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 6 7 8 ... 30
Перейти на сторінку:
ку­дись у прос­то­ру, гла­ди­ла Га­фiй­ку по го­ло­вi i ча­сом ос­мi­ха­лась са­ма до се­бе.

Вона якось хо­ди­ла на­вiть на яр­ма­рок, а по­то­му су­ди­ли Ма­лан­ку на се­лi: пев­но, ба­ба має гро­шi та ли­ше таїться з тим, бо все веш­та­лась по яр­мар­ку та тор­гу­ва­ла пiдс­вин­ка…



***



Якось над­ве­чiр Ма­лан­ка вий­шла з ха­ти i натк­ну­лась на Га­фiй­ку, що сто­яла при­ту­ле­на до од­вiр­ка.


- Ти що тут ро­биш? - пос­пи­та­ла во­на її, але, гля­нув­ши на Га­фiй­ку, Ма­лан­ка так i зом­лi­ла.


- А що то­бi та­ке?


Гафiйка не од­по­вi­да­ла. Во­на сто­яла зiг­ну­та, блi­да, аж чо­р­на, i трем­тi­ла.


- Що з то­бою? - до­пи­ту­ва­лась Ма­лан­ка i взя­ла Га­фiй­ку за хо­лод­нi ру­ки.


Гафiйка мов­ча­ла i тi­па­лась, як у про­пас­ни­цi. Ма­лан­ка за­ве­ла її до ха­ти i ки­ну­лась свi­ти­ти свiт­ло. Блi­де свiт­ло ще чо­р­нi­шi тi­нi пок­ла­ло на її бi­ло­му ви­ду, ши­ро­ко одк­ри­тi жа­хом очi заб­ли­ща­ли, як скля­нi. Ма­лан­ка зов­сiм пе­ре­ля­ка­лась. По­са­ди­ла Га­фiй­ку на пiл i по­ча­ла трем­тя­чи­ми ру­ка­ми об­ма­цу­ва­ти її ли­це, го­ло­ву.


- Що то­бi? На­ля­ка­ла­ся? Бо­лить що?


Одповiдi не бу­ло. Тiльки пiд ру­ка­ми в Ма­лан­ки тi­па­лось хо­лод­не тi­ло.


Маланка по­ча­ла гу­ка­ти Анд­рiя. Та Анд­рiя десь не бу­ло.


Маланцi за­хо­ди­ло в го­ло­ву, що ста­ло­ся з Га­фiй­кою? Нав­ро­чив хто? На­ля­кав? Пiд­вi­яло? Ку­ди во­на хо­ди­ла? де бу­ла? Що ж це, гос­по­ди, по­дi­ялось з дiв­чи­ною! Ко­ли б хоч ска­за­ла, ко­ли б про­мо­ви­ла, а то мов­чить, як не­жи­ва…


Склянi очi i чор­ний, схуд­лий зра­зу вид ля­кав Ма­лан­ку, i во­на по­ча­ла са­ма тру­си­тись над Га­фiй­кою, хрес­тя­чи її всю дрiб­ни­ми хрес­та­ми.


На щас­тя, над­хо­див Анд­рiй. Вiн був ве­се­лий, чи на­пiд­пи­т­ку, бо го­во­рив го­лос­но i зво­ру­ше­но.


- Ну, так i є… я ще то­дi ка­зав… Наїха­ли i заб­ра­ли…


Маланка за­ши­пi­ла на йо­го.


- Де ти во­ло­чиш­ся?


- Де ж? На ву­ли­цi. Ди­вив­ся, як ве­ли Мар­ка Гу­щу… наїха­ли й заб­ра­ли. Дог­рав­ся. Я б та­ко­го, па­не доб­род­зею, за шию та на га­луз­ку. Ко­рот­ка спра­ва…


З по­лу по­чув­ся сто­гiн.


- Цить! - на­ки­ну­лась на Анд­рiя Ма­лан­ка: - ба­чиш, зас­лаб­ла… Бi­жи за­раз по Мар'яну… мо­же, од­шеп­че, пiд­ку­рить чи пе­ре­по­лох ви­ка­чає… не зна­ти, що їй та­ке. Ну, бi­жи ж швид­ше…


Андрiй по­давсь до шеп­ту­хи.


Мар'яна, ма­буть, по­мог­ла, бо за два днi Га­фiй­ка пiд­ве­лась. Ху­да, жов­та, аж чор­на, не­мов удо­ви­ця, сум­на i мов­чаз­на. Во­на все тi­ка­ла з ха­ти, щоб не бу­ти вку­пi з ста­ри­ми. Най­бiльше уни­ка­ла батька, не­мов бо­ялась йо­го. На са­мо­тi пла­ка­ла. I ду­ма­ла, ду­ма­ла, аж їй тiс­но ста­ва­ло од ду­мок…



***



Не все го­ре, бу­ва­ли й ра­до­щi.


Пiсля дов­го­го лiтнього дня, ко­ли сон­це сi­дає, а роз­пе­че­на зем­ля по­во­лi ски­дає з се­бе зо­ло­тi ша­ти, ко­ли на блi­де, втом­ле­не днем не­бо з'явля­ються крадько­ма нес­мi­ли­вi зо­рi, в ос­танньому про­мiн­нi сон­ця справ­ляє гри­ща муш­ва, а див­но м'яке, зло­то­ро­же­ве по­вiт­ря прий­має од­даль буз­ко­вi то­ни i ро­бить прос­то­ри ще шир­ши­ми i ще глиб­ши­ми, - Ма­лан­ка з Га­фiй­кою во­ло­чать кур­ною до­ро­гою уто­му тi­ла й приємне по­чут­тя скiн­че­но­го дня. Во­ни не­суть до­до­му спе­че­не, як i зем­ля, тi­ло, а в склад­ках оде­жi па­хо­щi стиг­ло­го ко­ло­са. Не роз­мов­ля­ють. Йдуть мовч­ки, по­ма­ху­ють сер­па­ми. Ро­зiг­ну­та вреш­тi спи­на, пу­ще­на вiльно ру­ка, ще злег­ка трем­тя­ча од цi­ло­ден­но­го нап­ру­жен­ня, до­тик мок­рої со­ро­ч­ки, хо­лод­ної од ве­чiрньої вог­кос­тi, м'який пил пiд но­га­ми за­мiсть стер­нi зда­ються те­пер щас­тям. А вдо­ма че­кає спо­чи­нок i сон, ко­рот­кий, як лiт­ня нiч, але со­лод­кий, як хо­лод­ний лист до ра­ни. Ко­ли б швид­ше до­до­му… не ве­че­ря­ти, не си­дi­ти, не роз­мов­ля­ти, а впас­ти на ла­ву, як ка­мiнь в во­ду; i вмить скле­пи­ти очi.


Сонна, на­пiвп­ри­том­на, Ма­лан­ка розк­ла­дає в пе­чi во­гонь i прис­тав­ляє ок­рiп, щоб зго­ту­ва­ти Анд­рiєвi ве­че­рю. Во­гонь па­лає i гу­го­тить, а во­на зап­лю­щує очi, хи­тається, i їй зда­є­ть­ся, що то шу­мить ко­ло­сом ни­ва i серп чер­кає по стеб­лу. Ой, як душ­но, як сон­це пра­жить. Ба нi, таж то во­гонь пе­че, бо близько ста­ла. Ось во­на на­жа­ла снiп i кру­тить пе­ре­вес­ло… так бо­лить спи­на, труд­но зiг­ну­тись. Ага: то во­на тiс­то мi­сить на га­луш­ки. Жни, Га­фiй­ко, жни… труд­но, сер­це, за­ро­би­ти, за два­над­ця­тий снiп жав­ши, а тре­ба… Що, пуч­ку врi­за­ла, си­чиш з бо­лю?.. Ай, нi, таж то ок­рiп збi­гає…


Сьорбає юш­ку Анд­рiй… здається, го­во­рить щось… у ха­тi чи над­во­рi?..


- Чом не ве­че­ряєш?


- Га?


- Вечеряти йди…


- Вечеряй сам… я по­то­му.


Ложки тре­ба по… а-а-а!.. по­ми­ти. Та­кi но­ги важ­кi, мов у чо­бо­тях… а го­ло­ва ж… го­ло­ва, лед­ве на в'язах здер­жиш…



Ну, вреш­тi… На призьбi кра­ще. Ти спиш, Га­фiй­ко?.. По­ду­ш­ку взя­ла б… ну, спи й так, ди­ти­но, ко­ли зас­ну­ла. Ой, кiс­то­ч­ки ж мої, кiс­точ­ки бо­лю­чi. Ой, мої ру­ченьки, нi­женьки мої… Iже єси на не­бе­си… Хлiб наш на­сущ­ний… А-а-а!.. зо­рi див­ляться з не­ба. Жа­би кря­ка­ють до сну. Бла­кит­на ба­ня спус­кається все ниж­че i ниж­че… на­ля­гає на тi­ло, гнi­тить по­вi­ки… Так со­лод­ко, спо­кiй­но… Не встав би й на суд стра­ш­ний, не звiв­ся б i до до­лi… А не­бо все ниж­че та й ниж­че… пес­тить, обiй­має… зо­рi лос­ко­чуть, не­мов цi­лу­ють. Ду­ша роз­пус­ти­лась в бла­ки­тi, тi­ло при­лип­ло до призьби i та­не, як вiск на вог­нi. Не­ма нi­чо­го… не­бут­тя… пов­не не­бут­тя!..


Хiба ж не ра­до­щi!



***



Допiру по жни­вах по­ка­за­ло­ся, що зи­ма бу­де го­лод­на. По­су­ха та й по­су­ха. Жи­та за­па­ли­ло, хлiб уро­дивсь рiд­кий та без­си­лий. Смiх i го­ре бу­ло ди­ви­тись на те, що за­жа­ли Ма­лан­ка з Га­фiй­кою, а наст­ре­ля­них Анд­рiєм ка­чок та зай­цiв па­ни поїли. Ще труд­нi­ше за­ро­би­ти бу­де сеї зи­ми, нiж то­рiк, а тi, що мi­ря­ли зем­лю, як щез­ли, так i слiд їх про­пав. Анi чут­ки. Анд­рiй теж мов­чить щось про фаб­ри­ку.


По се­лу йшли роз­мо­ви про Гуд­зя. Опо­вi­да­ли, що вiн у гнi­ву за­бив ло­ма­кою во­ла. Уда­рив по­пiд ву­хо i роз­ко­лов го­ло­ву. За те пан прог­нав йо­го з дво­ру, i те­пер Гудзь веш­тає­ть­ся без служ­би, про­пи­ває ос­тан­ню оде­жу та хва­литься, що й па­но­вi та­ке бу­де, як во­ло­вi. Ко­лись вiн зас­ко­чив i до Анд­рiя.


- Ловиш риб­ку, "па­не доб­род­зею"? - при­вi­тав вiн йо­го з п'я­ним смi­хом. Ло­ви, ло­ви, мо­же, нею по­дав­ляться тi, що їдять її. Фаб­ри­кант! Вiн ду­має, що для нього фаб­ри­ку збу­ду­ють. Аяк­же, чор­та пух­ло­го до­че­каєшся!.. Со­ви га во­ро­ни там жи­ти­муть, по­ки не за­ва­литься iк ли­хiй ма­те­рi. Ка­жи - на­й­маєш Га­фiй­ку? Нi? Во­лiєш з го­ло­ду зги­ну­ти, як ру­да ми­ша зи­мою? Ну, зди­хай, враг те­бе бе­ри з усiм код­лом, хi­ба ме­нi що? Знай­де­мо й дру­гу!..


Вiн роз­сер­див­ся, грим­нув две­ри­ма i вий­шов з ха­ти, але за хви­ли­ну знов про­су­нув у две­рi чер­во­не й зав­зя­те об­лич­чя.


- Гей ви, фаб­ри­кан­ти! Пам'ятай од­но з дру­гим, що ще при­й­де ко­за до во­за та

1 ... 6 7 8 ... 30
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Fata morgana, Коцюбинський», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Fata morgana, Коцюбинський"