Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Поетичні твори, Федькович Юрій 📚 - Українською

Читати книгу - "Поетичні твори, Федькович Юрій"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Поетичні твори" автора Федькович Юрій. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 49 50 51 ... 71
Перейти на сторінку:
де в 1859 р. Ю. Федькович як солдат австрійської армії брав участь у австро-італо-французькій війні. У поетичних рядках відбилися сумні вояцькі думи в ніч перед боєм.

І. Франко висловив припущення, що поезія написана влітку 1858 р. (Писання, т. 1, с. 3). О. Маковей у монографії «Життєпись Осипа-Юрія Гординського-Федьковича». Львів, 1911, с. 107 (далі скорочено: Життєпись), а за ним М. Возняк у недрукованій книзі про Федьковича «Невикористана сила» (ЛБ, ф. М. Возняка, № 118, арк. 34) називають точнішу дату: травень 1859 р.

Цей твір Ю. Федьковича прочитав чернівецький літератор А. Кобилянський і умовив поета написати низку українських віршів до брошури «Slovo na slovo do redaktora «Slova», спрямованої проти «москвофільського» діяча Б. Дідицького.

Після зустрічі з А. Кобилянським Ю. Федькович написав ще одну поезію під заголовком «Нічліг» («Гадка в гадку - гадку гоню...»). У Писаннях (т. 1, с. 105), а відтак у виданні Федькович Юрій. Твори. В 2-х т. К., 1960, т. 1, с. 133, цей другий твір помилково віднесено до розділу «Поезії 1862-1867 рр.». Уже в 1861 р. другий «Нічліг» був опублікований у львівській газеті «Слово» (№ 87). Незабаром видавець газети Б. Дідицький забув про цю публікацію - і в 1862 р. вірш з’явився у «Слові» (№ 13) повторно.

Подається за вид.: Писання, т. 1, с. 3.

 

 

ВИПРАВА В ПОЛЕ

 

Вперше разом з наступними двома поезіями та поезією «У Вероні» надруковано чесько-латинською транскрипцією у додатку до полемічної брошури А. Кобилянського «Slovo na slovo do redaktora «Slova». Чернівці, 1861 (далі скорочено: Slovo na slovo) під рубрикою «Žovniarskiji dumy J. Fedjkovyča».

Автограф невідомий.

Подається за вид.: Писання, т. 1, с. 8-9.

З приводу цієї та інших тогочасних публікацій Федьковича О. Маковей писав: «Перші пісні його - то «жовнярські думи», спомини з війни,- тема, найближча поетові. Склав він сі пісні на лад народних, мабуть, співаючи собі при писанні і самі мелодії. У збірнику народних пісень, ним самим зібраних, є, напр., пісня «Гей, засвіти, місяченьку»... Розмір сеї народної пісні находимо в поезіях «Виправа в поле» і «Під Маджентов» (Життєпись, с. 193).

Варіант поезії («Марш на Італію») Федькович не випадково назвав «співанкою».

 

 

ПІД МАДЖЕНТОВ

 

Вперше надруковано в брошурі «Slovo na slovo», у непагінованому додатку «Žovniarskiji dumy J. Fedjkovyča».

Подається за вид.: Писання, т. 1, с. 11-12.

Зберігся варіант автографа твору приблизно з 1862 р. (ІЛ, ф. 58, № 17). Це ноти і текст латинським шрифтом під заголовком «Dumka pid Magentow». Факсиміле варіанта вміщено на початку першого тому Писань. Тут же (с. 701-702) надруковано текст, коментарі й окремо (с. 787) ноти. Українською транскрипцією вірш передруковано у вид.: Народні пісні Буковини в записах Юрія Федьковича. К., 1968, с. 171 - 172 (текст), с. 178-179 (ноти) - далі скорочено: Народні пісні Буковини.

У третьому, найкоротшому варіанті вірша «Під Маджентов» - у «співанці» «Під Кастенедолев» (Поезії, с. 48-50) - автор опустив перші чотири строфи.

Битва під містечком Кастепедоле,- точніше сутичка з італійським повстанським військом Гарібальді, сталася 14 червня 1859 р. Особливо кровопролитною була баталія під Сольферіно 24 червня. Ю. Федькович не брав участі і в тому побоїщі, але глибоко пережив його. В етюді «Пісня молодецька...» із циклу «Буковинські пісні» поет писав: «А під Сольферіном билися ми од самого досвіта аж в темну ніч. Боже, що бились! - не то що, але зубами кусались, так бились! О, да не один там камрат любий поляг головою... кулі сиплються, як град, та свищуть тобі коло ух, знай та гадя. А як гукне гармата, то вже десять або кільки хлопців так і ляжуть мов підкошені... А вночі звелів нам полковник іти помагати грабарям побитих ховати...» (Писання, 1902, т. 2, с. 115). Австрійська армія втратила під Сольферіно близько двох з половиною тисяч жовнірів, майже одинадцять тисяч дістали поранення.

 

 

СПІВАЦЬКА ДОЛЯ

 

Вперше надруковано в брошурі «Slovo na slovo», у непагінованому додатку «Žovniarskiji dumy J. Fedjkovyča».

Автограф невідомий.

Поетична добірка Ю. Федьковича у брошурі «Slovo na slovo» відкривається віршем «На день добрий!» (с. 7-8), що є варіантом «Співацької долі». Імені співака (Федьковича) та місця дії («Гумані» - тобто Умані) тут не вказано, і від того втрачається головна ідея твору - ідея єдності українських земель.

Третій, найкоротший варіант - «співанка» «Співацькая доля» - надруковано у зб. Поезії, с. 35-36. Він починається рядком: «В місті Умані на книжницькій бані...» Звертання «Федьковичу молоденький» змінене на «співаче наш молоденький».

Подається за вид.: Писання, т. 1, с. 12-13.

 

 

ІЗ ЗБІРКИ «ПОЕЗІЇ...» (1862)

 

Поява збірки «Поезії Іосифа Федьковича» була важливою подією в українському письменстві. Федькович першим «увів» Буковину в літературу і зробив це талановито, з глибокою народністю духу і демократичністю переконань. Видана відразу після смерті Т. Шевченка Б. Дідицьким книжка «Поезії Іосифа Федьковича» привернула увагу широкого читача.

Ця збірка найбільш самобутня, тому повніше представлена у нашому виданні, ніж наступні. Вона складається з двох розділів: «Думи і співанки» (ліричні поезії) та «Балади і оповідання» («оповіданнями» названо поеми).

Твори треба датувати кінцем весни - осінню 1861 р., коли Федькович перебував на військовій службі в Угорщині. У «Слові от іздателя» Б. Дідицький вмістив лист Ю. Федьковича, де йдеться, зокрема, про обставини написання творів. Поет, що після італійського походу вже був повернувся в чернівецькі казарми, писав тепер з Угорщини: «Аж ту припав (сеї зими, 1861) нашому дивізіону марш сюди, на Ардаль (Семиград), де-м занедужав, а прикований до ложа недуги, писав-єм усі тоті думки, що-м Вам дотепер поприсилав. Не можу Вам сказати, котрими дні я тобі думи писав, тільки знаю, що перша моя поезія, котру-м тутки писав, були «Сонні мари».

Усі мої поезії, окрім епічних, смуток присів, а то тому, може, бо я не чуюся в моїм стані щасливий...»

У листопаді 1861 р. перша поетична збірка Ю. Федьковича вже друкувалася. Передмова Б. Дідицького позначена «днем св. Николая», тобто 19 грудня. А в останньому, 94-му, номері «Слова» за 1861 р. повідомлялося: «З печатні Ставропігійськой вийшли свіжо «Поезії Іосифа Федьковича. Часть первая». Ціна 50 кр[ейцерів] н[імецьких]. Доход призначен на цілі літературнії». Цим спростовується твердження, що «вірші

1 ... 49 50 51 ... 71
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Поетичні твори, Федькович Юрій», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Поетичні твори, Федькович Юрій"