Книги Українською Мовою » 💙 Пригодницькі книги » Монети для патріарха 📚 - Українською

Читати книгу - "Монети для патріарха"

257
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Монети для патріарха" автора Костянтин Артемович Когтянц. Жанр книги: 💙 Пригодницькі книги. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 50 51 52 ... 59
Перейти на сторінку:

Потворник — чаклун.

(обратно) 15

Фузея — рушниця, яка має вигнутий приклад. До кінця XVII ст. у більшості рушниць, крім дорогих, зроблених на замовлення, приклади були прямі, що створювало величезні незручності при прицілюванні.

(обратно) 16

Лятавець — у народних легендах надприродна істота, політ якої «маскується» під метеорит (падаючу зірку).

(обратно) 17

Голомень — бічна площина клинка.

(обратно) 18

Великий Государ — усупереч поширеній думці, популярне в народі слово «цар» ніколи не було головним елементом титулу російських монархів. До 1721 р. ним було словосполучення «Великий Государ», опісля — імператор.

(обратно) 19

Прапорщик — в описаний час цей термін треба розуміти майже буквально, тобто в бою прапорщик міг бути прапороносцем.

(обратно) 20

Курявка — гриб-дощовик.

(обратно) 21

Червонюха — підосичник.

(обратно) 22

Абшит — відставка.

(обратно) 23

Ходаки — простонародне взуття типу постолів чи шкіряних капців.

(обратно) 24

Башмак — прикуте до стремена кільце, куди на марші вставлявся тупий кінець списа.

(обратно) 25

Бушмат — шкіряна трубка при сідлі, в яку вставляється ствол рушниці.

(обратно) 26

Служиві люди — спільна назва всіх професійних воїнів у допетровській Росії. Вони поділялися на десятки категорій та на два великих класи: «служивьіе люди по отечеству» (феодали) та «служивьіе люди по прибору» — рядові воїни. При цьому серед деяких категорій були як перші, так і другі.

(обратно) 27

Соляники — первісна назва чумаків.

(обратно) 28

Товариш — термін, що означав впливового, авторитетного козака. Сотенний товариш — людина, яка має вплив у межах сотні, може бути у разі необхідності призначена наказним сотником.

(обратно) 29

Ханська Україна — див. вище, прим, до с. 10.

(обратно) 30

Петро Іваненко Сулима (Петрик) — претендент на гетьманську булаву в 1693–1696 pp., гетьман Ханської України у 1700–1712 pp. Про те, що Петрик був позашлюбним сином Мазепи, говорив він сам. Історики просто пропускають ці слова, бо, як відомо, у боротьбі за владу люди часто вдаються до наклепів на власну матір. Проте така точка зору не враховує української специфіки. Українське суспільство було дуже патріархальним, і непослух сина батькові (навіть дорослого, навіть літнього сина!) однозначно засуджувався. Не випадково за весь період Руїни ми не бачимо жодного випадку, коли б син добровільно опинився в іншому таборі, аніж батько.

Завважимо також, що всі численні самозванці, які вербували чи намагалися вербувати війська в Україні, претендували на владу в сусідніх державах. Під час Руїни так і не з’явилося жодного «сина», «онука» чи «небожа» Богдана Хмельницького чи «нащадка Сагайдачного». Не зайвим буде нагадати, що єдиним козацьким старшиною, який офіційно визнав і виховав своїх побічних дітей, був останній гетьман К. Розумовський. Але то була людина вже із західноєвропейським менталітетом. Українська суспільна думка не дуже добре ставилася до бастардів.

1 ... 50 51 52 ... 59
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Монети для патріарха», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Монети для патріарха"