Читати книгу - "Співробітник ЧК"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
— А ви, пробачте, як туди потрапили? — несміливо спитала жінка.
Олексій в кількох словах розповів їй про «м'ясний бунт» в госпіталі, і як його для острашки взяли в ЧК, і як у камері подружив з Солових… Він сказав, що годують у ЧК цілком пристойно і жити можна. Головне, одкрутитись від обвинувачення. Адже там теж не звірі, чого попусту базікати, даремно не розстрілюють…
— Коли мене відпускали, мені Владислав сказав: передай уклін Ванді (вас же Вандою звуть?) і чоловікові її, Володимиру, а також їй, — Олексій понизив голос.
— Кому «їй»? — жваво спитала Ванда.
— Ну, їй… Самі, мабуть, знаєте…
— Діні?.. — і у неї вмить висохли очі. — Федосовій? Цій змії?
— Тихше! — нагадав Олексій.
Але жінка, забувши про обережність, голосно заговорила, що ця дівиця — нещастя їх сім'ї, що вона загубила Владислава, закрутивши йому голову своєю божевільною фантазією! Він був готовий для неї на що завгодно, а вона, вертихвістка, навіть ні разу не зайшла відтоді, як він зник.
— Тихо! — зупинив її Олексій. Тепер він знав усе, що його цікавило. — Не можна так… голосно.
— Пробачте!.. Жахливі нерви!.. Стільки переживань…
— Мені, мабуть, треба вже назад, — сказав Олексій, вдаючи, що його налякала невитриманість Ванди.
— Так, так… Спасибі вам. Вибачте…
— Ідіть ви раніше, — сказав Олексій. — Я потім. Вона приклала хусточку до очей, схлипнула, кивнула на прощання і вийшла з тупичка.
Олексій, почекавши, кинувся в протилежний бік — до Марусі.
ДІАНА
— … Дінка Федосова? — здивувалась Маруся. — Та її в Олешках усі знають!
— Хто вона така?
— Дочка тутешнього поштмейстера.
— Що ти про неї можеш сказати?
— Нічого особливого, В гімназії вчилась, освічена…
— Яка з себе?
— Вродлива…
— Це не прикмета, — сказав Олексій. — Ти теж вродлива…
Маруся сердито надула губи, а щоки все-таки почервоніли від задоволення.
— Порівняв гуску з куркою, — сказала вона сухо. — Дінка в любительських спектаклях грала різних дам та цариць… Почекай, побачиш її…
— Де вона живе?
— На Портовій, недалеко від пристані. А працює на пошті. Недавно почала. Раніше дома сиділа: її татуньо з матусею за панночку вважають.
— А при білих як поводилась?
— Упадали біля неї, звичайно, всякі офіцерики.
— Ну от, а кажеш «нічого особливого»!
— Та чи мало тут таких, яким білий — свій брат! Ну, а Дінка…
— Де вона живе, кажеш?
— На Портовій. Іди краще завтра зранку на пошту: вона там.
Олексій побачив Федосову зразу, як тільки зайшов у брудне, захаращене приміщення поштамту, де серед довгих столів валялися на підлозі недокурки й паперові обривки, біля входу стояв жерстяний бак з питною водою і кухлем, який теліпався на мотузці. А на стінах висіли плакати: «Доб'ємо Врангеля!» «Білому барону — кілок, а не корону!» В плакатах були обірвані ріжки: на цигарки. Приміщення перегороджувала стойка, над якою до самої стелі піднімалася дротяна сітка з напівкруглими отворами-віконцями.
За стойкою сиділа Федосова.
Тепер Олексій зрозумів, звідки бралася впертість її колишнього поклонника, коли він відмовлявся говорити про неї.
Федосова була вродлива. Більше того: дуже вродлива. Обличчя в неї було смугляве, трохи продовгувате, окреслене тонко і ніжно, а очі сині, з вологим блиском у темних зіницях; вії, злітаючи, торкалися довгих і наче надломлених посередині брів. Волосся, розчесане на прямий проділ і заплетене в тугу косу, перекинуту через плече на груди, і тільки біля скронь залишені пушисті каштанові кучерики.
На неї, як на диво, не мигаючи, дивився молоденький білявий червоноармієць. Він, очевидно, щойно привіз і здав пошту, а тепер без потреби щось м'яв у глибокому полотняному мішку і дивився на дівчину заворожено, з подивом, якого і не намагався приховати.
Було тут ще двоє: чубатий кіннотник, нахабний і веселий, у козачому чекмені і сірих цивільних штанях, до яких були пришиті шовкові червоні стрічки замість лампасів, і його приятель, теж кавалерист, великий цибатий хлопець, тупуватий і самовдоволений, з червоним бантом на портупеї. Їх коні стояли на вулиці, біля ґанку.
Чубатий поплескав нагаєм по піхвах уланського палаша і щось неголосно казав, нахилившись до стойки, — залицявся. Федосова слухала його поблажливо, з явною нудьгою.
— Як ми є розвідники, — говорив чубатий, — то, звичайно, око в нас набите. Їдемо ми мимо на бойових конях, я у віконце глянув і кажу напарникові: Афонько, кажу (це його таке ім'я — Афоній), стрибай на землю, діло буде, повір моєму бойовому досвідові. Сказав я так, Афоне?
— Точно! — Афоня голосно зареготав і поправив бант на портупеї.
— І ще кажу: здається, бойовий товаришу, наступає цілковитий збіг долі для червоної розвідки і…
Він обірвав себе на півслові і оглянувся, незадоволений, що його перебили.
Олексій зробив крок до стойки і сказав перше, що прийшло в голову:
— У вас не знайдеться аркуша паперу, листа написати?..
— Ах, вам аркуш паперу! — замість Федосової озвався чубатий і багатозначно підморгнув приятелеві.
Його зухвалі очі обмацували Олексія. Він явно запідозрив, що цього високого, підтягнутого хлопця привела сюди зовсім не потреба в папері, а ті ж причини, що і його самого.
— Між іншим, тут не крамниця, папером не торгують. Помилились адресою! — він по-блазенському випнув щелепу.
Афоня радісно заіржав
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Співробітник ЧК», після закриття браузера.