Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Царівна, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "Царівна, Ольга Кобилянська"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Царівна" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 50 51 52 ... 97
Перейти на сторінку:
утек­ти йо­му з-пе­ред очей щох­вилі і не вер­ну­ти­ся. «То­му він і лікар, - ду­ма­ла я собі, - прив­чив­ся з різни­ми людьми різних спо­собів».

Часом, ко­ли я без­мов­но і без­ше­лес­не веш­та­ла­ся по хаті, чи спря­ту­ючи що-не­будь, чи по­ли­ва­ючи цвіти, чи пе­ре­хо­дя­чи по що-не­будь че­рез усі кімна­ти, слідив не­ус­тан­но пог­ля­дом за мною. Спер­шу бо­ялась я тих про­ник­ли­вих ціка­вих пог­лядів з-по­за оку­ляр, але з ча­сом при­вик­ла я до них, і во­ни не зда­ва­ли­ся мені вже та­ки­ми гост­ри­ми, тим більше, ко­ли я пе­ре­ко­на­ла­ся, що він наскрізь лагідна на­ту­ра.


Одного ра­зу бу­ло в нашім го­роді за­ня­тих більше робітників: ко­па­ли ста­вок. Він наг­ля­дав за пра­цею сам, веш­тав­ся нев­то­ми­мо біля них від ра­на до ве­чо­ра, оповіда­ючи їм бог знає що, по­яс­ню­ючи та нав­ча­ючи їх про різні, їм незвісні речі. Довідав­шись при тій на­годі, що в од­но­го з них ди­ти­на вже від дов­шо­го ча­су сла­бує, зай­шов ту­ди пе­ре­ко­на­тись на­оч­но об усім. Од­но­му з робітників ви­ро­бив про­хан­ня, що­би йо­го ста­ро­го немічно­го батька при­ня­ли в дім бідних, а од­но­му ви­ро­бив місяч­ну за­по­мо­гу. Цей був уже ста­рий чо­ловік, по­хо­див зі знач­ної ко­лись ро­ди­ни і стеріг завсігди вліті на­шо­го го­ро­ду.


- Прийдеться зі ста­рою прос­то з го­ло­ду зги­ну­ти, ко­ли си­ли в ру­ках не ста­не, - го­во­рив досі, - бо жеб­ра­ти не вчив­ся я за­мо­ло­ду та й на старість не пот­рап­лю.


Ми бу­ли би об тім всім і не зна­ли, ко­ли би ста­рий не оповів нам то­го, а ма­ти по­ду­жав­шої ди­ти­ни не прий­шла по­дя­ку­ва­ти за доб­рий вчи­нок і гро­шо­ву поміч, яку від йо­го діста­ла, йо­го не бу­ло тоді до­ма, од­нак пані Мар­ко обіця­ла бідній, що пе­ре­ка­же си­нові сло­ва по­дя­ки… Ко­ли по­вер­нув і во­на все док­лад­но пе­ре­ка­за­ла йо­му, спа­лах­нув, мов­би йо­го хто ок­ро­пом обілляв. «І не ма­ли що зга­ду­ва­ти, та це», - відповів. А по­ба­чив­ши при­пад­ком і ме­не, змор­щив бро­ви, вхо­пив ка­пе­люх і вий­шов знов ку­дись.


По трьох неділях ста­ли ми вже цілком доб­ри­ми то­ва­ри­ша­ми. Я нав­чи­лась ро­зуміти йо­го лагідне, од­нак суп­ро­ти се­бе май­же стро­ге пос­ту­пу­ван­ня, а він, пізнав­ши мою враз­ли­ву, по­лох­ли­ву вда­чу, об­хо­див­ся зі мною ніжно, обе­реж­но, мов з мо­ти­лем.


- Ви бо­яли­ся ме­не спер­шу, сто­ро­ни­ли від ме­не, - ска­зав мені од­но­го ра­зу, ко­ли ми сиділи якось у кімнаті, я при якійсь «терміновій» ро­боті для пані Мар­ко, а він з га­зе­тою в ру­ках, чи­та­ючи що інте­ресніше уго­лос.


- Боялася.


- Чому? - Йо­го яс­ний пов­ний пог­ляд спи­нив­ся ви­жи­да­юче на мені.


Я в першій хвилі ва­га­ла­ся оповісти йо­му, що ме­не від нього відпи­ха­ло, але врешті ска­за­ла. А то, як мені зда­ва­ло­ся, що він бо­яв­ся ме­не, не­мов ма­ло­ва­жив за те, що я лиш «то­ва­риш­ка»! Зда­вав­ся мені за­ро­зумілим і над­то кри­тич­но ус­по­соб­ле­ним; я чу­ла­ся при нім приг­ноб­ле­ною, бо­яла­ся і то­го, що він стільки знав і ба­чив. (Тут він усміхнув­ся ве­се­ло). Мені не­ус­тан­но при­вид­жу­ва­ло­ся, що він у гли­бині сво­го сер­ця глу­мить собі з ме­не і з то­го, що мені бу­ло най­святіше.


Він прис­лу­хав­ся спокійно моїм сло­вам, мов ждав ще дальших і дальших об'яснень, а врешті ска­зав так са­мо спокійно, май­же бай­ду­же:


- Це прав­да, я уни­кав вас дійсно. В мені якась особ­лив­ша і не­по­бо­ри­ма ан­ти­патія суп­ро­ти всіх то­ва­ри­шок, гу­вер­нан­ток, учи­тельок і тим подібних істот. Чо­му, сам не знаю. Мо­же бу­ти то­му, що во­ни на­га­ду­ють мені тих, що хо­тять to­ut рrіх [87] сто­яти «самі». Я мав час­то на­го­ду стріча­ти­ся з не­викінче­ни­ми еман­си­пат­ка­ми, а ті так об­рид­ли мені з своїм «пи­тан­ням жіно­чим» і ба­ла­кан­ням про рівноп­равність, що я їх ніко­ли не мо­жу стерпіти. Не ду­май­те, - до­дав по­важ­но, - що я на­ле­жу до тих, що мо­ляться до неп­росвіче­ної жен­щи­ни, що їх іде­алом або мо­ло­да не­освіче­на наївна дівчи­на, або заміжня жінка з ве­ли­чез­ним білим фар­туш­ком і ку­пою ключів при боці. Я знаю, що вик­ли­ка­ло рух жіно­чий, так са­мо, що вик­ли­ка­ло й соціалізм і інші об'яви в суспільстві. Я знаю, що во­ни і ма­ють пра­во до­ма­га­ти­ся то­го всього, чо­го влас­не до­ма­га­ються; я пе­ре­ко­на­ний, що во­ни доб'ються ко­лись своїх жа­дань; ли­ше, ба­чи­те, я не мо­жу цілком з тим по­го­ди­ти­ся, щоб жінку трак­то­ва­но ли­ше як лю­ди­ну, як це влас­не роб­лять обо­ронці по­лу жіно­чо­го, а не та­кож, як і жінку.


- Так у вас жінка не те са­ме, що лю­ди­на-чо­ловік?


- Чи сло­вом «чо­ловік» на­зи­вається ли­ше муж­чи­ну?


- Ні, од­нак йо­го жит­тя більше за­без­пе­че­не, ніж жінки.


- То своєю до­ро­гою; але бу­ло би луч­че, ко­ли б зі зміною обс­та­вин не зміня­ли і жінки сво­го ха­рак­те­ру, т. є. не зміня­ли на­сильно. Я хотів би, щоб обс­та­ви­ни зміня­ли­ся зад­ля них, а не во­ни зад­ля обс­та­вин або зад­ля якоїсь «сво­бо­ди». В моїх очах жен­щи­на - то щось та­ке нес­ка­зан­но гар­не, тон­ке, як і муж­чи­на в своїм роді. Од­нак обоє тра­тять на красі, ко­ли од­но прий­має те, що на­ле­житься дру­го­му.


- Чи жінки зміня­ються так сильно, на ва­шу дум­ку?


- Ах, зміня­ються! Чи ви га­даєте, що з дос­ту­пом до вся­ких за­нять і до вся­ких на­ук зроб­ляться сильніши­ми, напр., в ха­рак­тері?


- Я ду­маю, що так!


- Ну, во­но здається так, од­нак чо­му здрібнів дух у муж­чин, хоч йо­му по­да­ють ши­ро­ку на­уку змал­ку, аж до пізнього віку? Чо­му стає плит­кий, по­га­ний, са­мо­люб­ний, за­до­во­ле­ний із се­бе так, як­би осяг­нув уже най­ви­щий верх дос­ко­на­лості і дальше не пот­ре­бу­вав ся­га­ти? Чо­му во­но так? Чо­му знам'я на­шо­го ча­су - са­мо­любст­во і обез­си­лен­ня? Чи вам не при­хо­ди­ло інко­ли на дум­ку, що в ду­манні людськім нде­тав застій, що во­но пот­ре­бує яко­гось, сильно­го по­ру­шен­ня, що­би зміни­ло­ся, віджи­ло, але не те­перішнім плит­ким, са­мо­люб­ним жит­тям, лиш якимсь кра­щим, чистішим і сильнішим! Нинішні ча­си, - до­дав по легкій за­думі, - при­га­ду­ють мені морську ти­ши­ну, напр., під рівни­ком. [88] Го­ре ко­раб­леві вітрильно­му, ко­ли нат­ра­пить на та­ку не­щас­ну по­ру. Ви, ма­буть, не знаєте, що во­но та­ке. Без по­ду­ву вітру жа­рить сон­це ог­нем нез­нос­ним і розк­ла­дає вкупі з кис­ло­ро­дом воз­душ­ним всі ор­ганічні тіла. Во­да морська по­чи­нає гни­ти, і гид­кий жов­то-бру­нат­ний слиз ок­ру­жає ко­ра­бель дов­ко­ла, як да­ле­ко за­сяг­не око. Гниль уділюється м'ясу, хлібові, со­лодкій воді і всім хар­чо­вим за­со­бам, що ко­ра­бель ве­зе з со­бою. Та гниль пе­ре­но­ситься по­ма­лу і на людські тіла, і не­ма на неї ліку на цілім світі. Спо­чат­ку міг би сильний вітер зро­би­ти цьому па­губ­но­му про­це­сові кінець, од­нак пізніше не при­но­сить і він уже пільги.


- Страшно вми­ра­ти та­кою смер­тю! - обізва­лась із співчут­тям.


- Не прав­да ж? - відповів. - І ви­хор на морі при­но­сить смерть, але се вже іншо­го ро­ду по­ги­бель. В ній ги­не чо­ловік бо­дай з підня­тою го­ло­вою, бо­реться і

1 ... 50 51 52 ... 97
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Царівна, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Царівна, Ольга Кобилянська"