Книги Українською Мовою » 💙 Класика » В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська"

296
0
18.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "В неділю рано зілля копала" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 50 51 52 ... 58
Перейти на сторінку:
знає! Хо­рiй ду­шi те­пер спо­кою тре­ба. Не­хай впер­ве своє го­ре са­ма пе­ре­мо­же. А да­лi - гос­подь є.

В лi­сi доб­ре.


В лi­сi, як в тiй церк­вi. I спо­кiй є, i гос­подь; i зрос­ла во­на в нiм, i свiй бiль в нiм згу­бить. Во­на лиш сте­ре­же її, чи не тiн­ню за нею во­лi­четься, щоб со­бi ли­ха яко­го не за­по­дi­яла. А бе­ре­жу­чи, заєдно мо­литься: "Гос­по­ди, зцi­ли, гос­по­ди, скрi­пи, до­ве­ди до ми­ру". Са­ма вже мов не та, що впер­ве по свi­тi хо­дить. За не­дов­гий смут­ний час снi­гом по­бi­лi­ла. До­до­лу по­хи­ли­лась, гро­бу ба­жає…


Третьої дни­ни, як вер­ну­ла Те­тя­на знов з лi­су, ска­за­ла ма­те­рi: - Я йду до Мав­ри. Ме­нi тре­ба Мав­ри. Я прий­ду. Я прий­ду знов.


Мати при­тис­ну­ла її мовч­ки до се­бе - i ба­чить - у дiв­чи­ни го­ло­ва го­рi­ла, очi ди­ви­лись за чи­мось ши­ро­ко впе­ред се­бе, а са­ма во­на трем­тi­ла…


- Iди з бо­гом, доньцю, до Мав­ри, з бо­гом i вер­тай, - ви­ряд­жа­ла бiд­на, а з рук їй тяж­ко Те­тя­ну ви­пус­ка­ти. Але дiв­чи­на, мов лиш ви­жи­да­ла ос­таннього сло­ва ма­те­рi, вир­ва­лась ди­ко з її рук i в лiс, мов не­са­мо­ви­та, пос­пi­ши­ла…


- Господи, зцi­ли, гос­по­ди, скрi­пи - вiд смер­тi сох­ра­ни… - про­шеп­та­ли знов ма­те­ри­нi ус­та, i во­на вер­ну­ла­ся в ха­ту.


Тетяна вже в Мав­ри стоїть на по­ро­зi.


- Правда, Мав­ро? - бу­ло її пер­ше сло­во, ви­по­вiд­же­не чу­жим го­ло­сом, в кот­рiм всi стру­ни, що до­сi гра­ли, пiр­ва­ли­ся.


- Правда, доньцю, прав­да, - вiд­ка­зує Мав­ра, i в ду­шi ди­вується страш­нiй змi­нi, що зай­шла з дiв­чи­ною. - З ним са­ма я го­во­ри­ла. Се той, що раз i в ме­не був. Та як вже i ка­жу, са­ма з ним го­во­ри­ла. - I го­во­ря­чи, не спус­кає Мав­ра з дiв­чи­ни ока. - Смi­яв­ся, донько, що са­ме я за те­бе на нього на­ки­ну­ла­ся. "Хлоп­це­вi двi лю­би­ти мож­на", - ка­же. I вiн Ду­бiв­ну лю­бить. Хто б її не лю­бив? За її чор­нi бро­ви та за щи­ре сер­це. Нi­ко­го в жит­тi вiн так щи­ро не лю­бив, як са­ме Тур­ки­ню. Але так вже скла­ло­ся, що во­на дру­га з ря­ду - му­сить ус­ту­пи­ти. I що хоч вiн двi лю­бить, з дво­ма вiн­ча­ти­ся не мо­же. Хоч би хо­тiв - то пiп не звiн­чає. Що Те­тя­на хо­че вiд нього? Що вiн тут по­мо­же? Ки­не Наст­ку? Наст­ка не вiдс­ту­пить. Страш­но Наст­ку ки­ну­ти. Те­тя­нi лег­ше. Во­на ба­гач­ка, дру­гий пос­ва­тає, i все бу­де доб­ре. Нею вiн не жу­риться. Йо­му гiр­ше. Вiн має все чор­ноб­ри­ву пе­ред очи­ма, дар­ма що за тиж­день в них ве­сiл­ля. Так бу­де ка­ра­тись, до­ки її не за­бу­де. Са­мi дiв­ча­та ли­ха наб­роїли, йо­го по­лю­би­ли, i те­пер вiн ви­нен. Дос­та Наст­ка гнi­вається, а то ще й во­на за­во­дить. Як вiн ли­ху за­ра­дить? Як­би знав, за­ра­див би, але вiн не знає. Не­хай во­на, Мав­ра, пе­ре­ка­же Тур­ки­нi, що за тиж­день в нього з Наст­кою ве­сiл­ля, але вiн її лю­бить… Ой, - зой­кну­ла вкiн­цi Мав­ра, i ма­ло що не спла­ка­ла. - Ме­нi жаль то­го тво­го Гри­ця, донько. Жаль чо­гось i гiр­ко. Ме­нi жаль те­бе, бо ти моя, а жаль i йо­го, бо чи­мось i вiн мiй. Гос­по­ди бо­же, чо­му во­но так скла­ло­ся? А та­кий вiн гар­ний, а та­ка ти доб­ра, а скла­ло­ся так фальши­во. Са­ме як ко­лись i в ме­не. Гос­по­ди, прос­ти, я хоч прог­рi­ши­ла­ся, чо­ло­вi­ка зра­ди­ла, але ти… - i ур­ва­ла.


Тетяна не вiд­по­вi­да­ла.


Стояла бi­ла, як смерть, все ще ко­ло две­рей, не ру­ха­ючись з мiс­ця, з очи­ма, що шу­ка­ли заєдно чо­гось по сто­лi, важ­ко ди­шу­чи. А ко­ли Мав­ра, жа­лi­ючи її, ска­за­ла: "Про­па­ло твоє щас­тя, донько, про­па­ла твоя до­ля!" - во­на, не обiз­вав­ши­ся до неї нi сло­веч­ком, пурх­ну­ла з ха­ти, як вiд ма­те­рi, i пог­на­ла…


Бiжить бi­лою стеж­кою, роз­ко­ли­ба­на го­рем, хи­тається, хо­че по­бо­ро­ти жаль в сер­цi - i чує, не год­на. Пiд­па­дає йо­му, вiн її глу­шить. Чує ли­ше, що щось му­сить ста­ти­ся. З нею са­мою чи з ним - не знає. Щось по­туж­не, ве­ли­ке, щось, чо­го до­сi не бу­ло, але му­сить, щоб уби­ло те ли­хо, що знi­ве­чи­ло її щас­тя. Те ли­хо, що та­ке ве­ли­ке, та­ке не­доб­ре. Гос­по­ди! Ша­лiє щось в її цiл­ком розд­раз­не­нiм вже мiз­ку. Чо­му во­но тут? Чо­му та­ке сильне? Вiд­так знов ви­ри­нає, зма­гається пер­ша її дум­ка, що щось му­сить ста­ти­ся. Пе­ре­ду­сiм ста­ти­ся, що б уби­ло те ли­хо, що уби­ло її щас­тя. Во­на йо­го уб'є. Во­на чує, що уб'є. Що год­на. Але як? Але що?.. Во­на не знає нi­чо­го… На­раз в її го­ло­вi по­чи­нає знов пу­та­ти­ся. Хто ви­нен? - пи­тає са­ма се­бе. - Гриць? Нi, Гриць не ви­нен. Вiн її лю­бить, ось ска­зав i Мав­рi, що лю­бить. Наст­ка вин­на? Нi. I Наст­ка не вин­на. I в Наст­ки щас­тя не­ма. Її Гриць не так лю­бить. - На­раз зас­та­нов­ляється. - А мо­же, i лю­бить? О, лю­бить, лю­бить! - зак­ри­ча­ло щось кри­ва­вим зой­ком в її ду­шi, пе­ре­ма­гає, заг­лу­шує все по­пе­реднє. - Лю­бить! Iнак­ше би не брав. Лю­бить! - i тут же за­ли­вається во­на страш­ним бо­же­вiльним смi­хом…


Вiдтак знов вер­тає, нап­ли­ває пер­ша дум­ка. Гриць ви­нен? Нi, Гриць не ви­нен, її сер­це ка­же, що Гриць не ви­нен. Се щось iн­ше. Се те ли­хо вин­но, що в нiм за­хо­ва­ло­ся i йо­го спи­няє. Ли­хо!!! Во­но ви­ну­ва­те, йо­го тре­ба вби­ти. Во­на то­то уб'є. Во­на… На­раз ста­ну­ла, мов уко­па­на, - за­ки­нув­ши ру­ки по­зад го­ло­ви, i роз­зи­рається блуд­ни­ми очи­ма по лi­сi, по вер­хах де­рев… Хто їй ска­же, як во­на до ли­ха до­бе­реться? - заб­лис­ло пи­тан­ня в її мiз­ку. Хто їй ска­же? Нiх­то. Бо нiх­то не знає. Але во­на са­ма. Рап­том об­зи­вається на­раз щось в нiй. Во­на вже знає. Цвiт па­по­ро­тi їй ска­же. Цвiт па­по­ро­тi! Во­на знай­де цвiт па­по­ро­тi, i вiн один їй ска­же, щоб нiх­то не знав, нiх­то не чув. Ска­же. Хто знай­де цвiт па­по­ро­тi, ка­зав їй раз Гриць, той все на свi­тi знає, i своє щас­тя знай­де. От­же й во­на бу­де зна­ти. Зна­ти, як приб­ра­ти­ся до ли­ха, як йо­го уби­ти. Во­на йо­го уб'є, - ша­лiє в її мiз­ку, - щоб йо­го нiг­де не бу­ло, в жод­нiм за­кут­ку свi­ту. Нi в неї, нi в Гри­ця, нi в Наст­ки… Нiг­де не бу­ло. То­дi бу­де доб­ре. Але ско­ро, ско­ро тре­ба… iти… ско­ро… щоб не бу­ло пiз­но… i як сто­яла, так звер­ну­ла­ся i пог­на­ла в гли­бiнь лi­су…



***



Тетяна мов­ча­ла i ви­ле­тi­ла так мовч­ки з ха­ти, не пог­ля­нув­ши на Мав­ру i пог­ля­дом. Не­доб­ре ста­ло Мав­рi на ду­шi з оцим мов­чан­ням дiв­чи­ни. "Що за­ми­кає її ус­та?"

1 ... 50 51 52 ... 58
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Подібні книжки до книжки «В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська» жанру - 💙 Класика:


Коментарі та відгуки (0) до книги "В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська"