Книги Українською Мовою » 💙 Класика » В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "В неділю рано зілля копала" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 51 52 53 ... 58
Перейти на сторінку:
- пи­та­ла се­бе сум­но. I їй вiд то­го страш­но за дiв­чи­ну. Те­тя­на за цей ко­рот­кий час ви­ху­дi­ла, зблiд­ла, очi за­го­рi­ли, ся­ють див­ним блис­ком, а да­лi… Що ще да­лi бу­де? Щоб во­на, не дай бо­же, в тяж­ку хво­ро­бу не впа­ла. Або… або… що ще гiр­ше… аж страш­но по­ду­ма­ти, - з ро­зу­му не зiй­шла… I так бу­ває.

Тетяна до­сi не­щас­тя, го­ря в своєї ма­ми не заз­на­ва­ла. Зма­леч­ку що ба­жа­ла - ма­ла; се пер­ший раз в жит­тi - грiм в неї вда­рив. Са­ма влас­на її до­ля на тiй ди­ти­нi, кот­ру всiєю ду­шею ви­ко­ха­ла, так тяж­ко пов­то­ри­ла­ся. В за­тиш­ку мiж го­ра­ми, в ти­хiм лi­сi, де, зда­ва­ло­ся, не мог­ло втис­ну­ти­ся лю­дське го­ре - во­но пов­то­ри­ло­ся… Вiд ко­го по­тяг­ло­ся те ли­хо? - пи­тає в дум­ках Мав­ра. Хто дав по­ча­ток? А вiн сам, той хло­пець, який вже вiн їй ми­лий! Як пог­ля­ну­ла на нього, їй при­ви­див­ся сам той з пус­ти, че­рез кот­ро­го уто­пи­ла свою до­лю. Ме­жи її до­лею i Те­тя­ни­ною рiз­ни­ця хi­ба та, що то з нею скоїло­ся в пус­тi, а оце тут, в лi­сах…


Не втер­пi­ла Мав­ра з ти­ми дум­ка­ми в своїй тiс­нiй ха­тi, як зга­да­ла свою ми­нув­ши­ну, Те­тя­ни­не го­ре - i вий­шла.


Надворi сто­яв чу­до­вий теп­лий, ти­хий ве­чiр.


Зорi ви­си­па­ли­ся на не­бо, мов по­розц­вi­та­ли­ся, i Мав­ра, усi­в­ши на по­ро­зi своєї ха­ти­ни, ди­виться якусь хви­ли­ну в мi­сяць. Вiн ви­ри­нув впов­нi, са­ме про­ти неї, над за­лiс­не­ною стi­ною су­сiдньої го­ри i яром, з шум­ля­чим по­то­ком - i нi­би зу­мис­не пе­ред її ха­ти­ною - ста­нув.


Навкруги гли­бо­ка ти­ши­на, пов­на свя­тої тай­ни, в кот­рiй все мовч­ки по­то­ну­ло. Мав­ра си­дить, ди­виться, на­че мо­ли­ться до то­го мi­ся­ця, що, мов роз­жа­ре­ним вуг­лем пiдс­вi­че­ний, не­по­во­руш­но жа­рить над го­рою. Вкруг неї, ку­ди б i не звер­ну­ла очi, тем­нi за­лiс­не­нi го­ри, що в мi­сяч­нiм сяєвi нi­би краю не­бес до­ти­ка­ються i з ни­ми вод­но спли­ва­ються.


Мавра мо­литься до мi­ся­ця, в нiм ду­шею по­то­ну­ла, а з тим i в Те­тя­ни­нiм го­рi. То во­на, то Гриць ви­ри­на­ють пе­ред її ду­шею, му­чать її, ка­лi­чать, її сер­це крається на згад­ку страш­но­го тер­пiн­ня бiд­ної зрад­же­ної дiв­чи­ни, що, не зна­ю­чи зла, i йо­го са­ма нi­ко­ли не чи­ни­ла, - на­раз мов з не­бес в са­­му бе­зод­ню упа­ла. I все че­рез нього. З дру­гої сто­ро­ни, знов об­зи­вається чо­мусь в її ду­шi якась стру­на жа­лю i за Гри­цем. Вiн си­ро­та, як їй роз­ка­зу­вав, без ма­те­рi, батька, пiд­ки­не­на ди­ти­на. Го­до­ва­нець. Звiд­ки, що, яких ро­ди­чiв? Вiн не знав. На призьбi пiд ха­ти­ною гос­по­да­рiв в лах­мiт­тi знай­шли; нi­би "в ци­ганськiм", як до­ко­ря­ла iно­дi гос­по­ди­ня.


Мавру в спо­га­дi тих слiв мов га­ря­чою кров'ю обiл­ля­ло. Її ди­ти­на з-пiд її бо­ку зник­ла, а в ба­га­тих гос­по­да­рiв в тре­тiм се­лi вiд­си в "ци­ганськiм лах­мiт­тi" на призьбi якась пiд­ки­не­на ди­ти­на знай­шла­ся.


- Господи бо­же! - зiт­хає во­на i здiй­має в якiй­сь нi­мiй му­цi, мо­ля­чи, ру­ки вго­ру i мов бо­же­во­лiє на дум­ку, що… мо­же… мо­же… мо­же - аж скри­ча­ло щось в її ду­шi - се її син! Вiн же та­кий по­дiб­ний… до її люб­ка [32] з пус­ти, а її ди­ти­на бi­ла бу­ла, гос­по­ди бо­же, бi­ла! Та нi, нi, се во­на ось тут, в тiй са­мiт­нос­тi, та те­пер з жа­лю за Те­тя­ною збо­же­во­лi­ла цiл­ком, з ро­зу­му вже схо­дить. Ой, Те­тя­на… - обiз­ва­лось над усе з бо­лiс­ним зой­ком її сер­це… Те­тя­на роз­би­та. Ним роз­би­та.


Та вiн - чи ви­нен?


Iнодi - опо­вi­дав вiн їй, оп­рав­ду­ючись пе­ред нею за Те­тя­ну - iно­дi йо­го сер­це ку­дись так тяг­ну­ло в iн­шi мiс­ця, в да­ле­чи­ну, на кi­нець свi­ту, здається, що вiн був би без упи­ну iшов. Шу­кав при­чи­ни, сi­дав на ко­ня i гнав з до­му, щоб лиш iти, змi­ня­ти мiс­це. В та­кiй од­нiй туж­нiй, доб­рiй чи ли­хiй го­ди­нi стрi­нув­ся з Те­тя­ною в лi­сi. Вiн її щи­ро по­лю­бив. Про­па­дав за нею. Ба­чив її пе­ред со­бою день i нiч, її очi, її чор­нi бро­ви, її чер­во­ний цвiт, чув її смiх i тра­тив ро­зум. Був би її з ха­ти вик­рав, як той зло­дiй, в свiт на­вi­ки втiк, як­би не бу­ла i во­на йо­го по­лю­би­ла. А як по­лю­би­ла, то вже в лi­сi схо­ди­ли­ся, i все бу­ло доб­ре. Та Наст­ку му­сить бра­ти. Ота­кий вже вiн. Хоч заст­рiль йо­го, а вiн вже та­кий. I що з ним зро­биш?


- Та й ви са­мi, ма­тiн­ко, - ка­зав їй, - ос­те­рi­га­ли з карт не лю­би­ти чор­нi очi, бо, мов­ля­ли: "чор­нi з си­нi­ми в па­ру не ук­ла­да­ються. Бе­ри та­кi, як твої, бу­де до­ля яс­на". I, от i в нього во­но не ук­ла­да­ло­ся. Му­сить Наст­ку бра­ти. I лиш одна та Наст­ка йо­го вку­пi дер­жить, лю­бить i про­щає, хо­ча б вiн i що зро­бив. Во­на все з ним доб­ра. Тим во­на йо­му й суд­же­на, i вiн її не ли­шить. Те­тя­на в своєї ма­те­рi од­на, го­ря не заз­нає, поп­ла­че, по­су­мує, а да­лi по всiм… за дру­го­го вий­де. Вiн нею не жу­риться, хоч йо­му жаль крас­ної Тур­ки­нi, до сер­ця чи не на все при­па­ла. Та що з то­го? Йо­му не суд­же­но…


Отаке ка­зав їй, як у нього бу­ла - i iн­ше ще.


Дивлячись впе­ред се­бе на го­ри та не­бо, за­сi­яне зо­ря­ми, i на мi­сяць, во­на гiр­ко ус­мiх­ну­ла­ся. Як її, Мав­ру, не жа­лу­вав нiх­то, нi вiн сам опiс­ля, нi чо­ло­вiк, нi ро­ди­чi, так i бiд­ну Те­тя­ну те­пер i сей не жа­лує. От що то лю­бов!..


Думаючи ота­ке, Мав­ра, не по­мi­тив­ши сього, май­же аж спла­ка­ла. Бог знає, як пе­ре­не­се своє го­ре бiд­на дiв­чи­на. А її ма­ти? Цi­лий свiй вiк за свою ди­ти­ну мо­ли­ла­ся, лю­дям доб­ро чи­ни­ла, її са­му вiд смер­тi, го­ло­ду вря­ту­ва­ла, - i обид­вi во­ни, мов од­на ма­ти, над дiв­чи­ною дри­жа­ли, сто­ро­жи­ли - а прий­шлось вкiн­цi - вiд смут­ку-го­ря збе­рег­ти не вспi­ли. От вi­дiй­шла ни­нi вiд неї, мов пiдст­ре­ле­на, не обiз­вав­шись нi сло­вом. Що ду­ма­ла? Чим ма­ла сер­це пе­ре­пов­не­не? Мов го­во­ри­ти за­бу­ла, так вже з жа­лю-го­ря пе­ре­мi­ни­ла­ся.


I ду­має, пе­ре­ду­мує ста­ра Мав­ра над мо­ло­дою Те­тя­ною i нi­чо­го не год­на ви­ду­ма­ти нi в один бiк, нi в дру­гий. Да­ла б лю­бист­кiв, мат­ри­гу­нiв Гри­це­вi, щоб йо­го до дiв­чи­ни на­зад на­вер­ну­ти, та ось як Те­тя­на на­ки­ну­лась, ко­ли про те лиш во­на зга­да­ла. Чис­то з ро­зу­му зiй­шла. Од­ної хви­лi го­во­рить, як на­ле­житься, а там… знов мов з ро­зу­му схо­дить… А й Гри­ця їй жаль… Во­на Наст­ки, яку вiн бе­ре, - не знає, а Те­тя­ну знає. О, її Те­тя­на! Чо­му не па­да­ла во­на йо­му до па­ри? Чим не до­рiс вiн щас­тю

1 ... 51 52 53 ... 58
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Подібні книжки до книжки «В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська» жанру - 💙 Класика:


Коментарі та відгуки (0) до книги "В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська"