Книги Українською Мовою » 💙 Фантастика » Сповідь з того світу 📚 - Українською

Читати книгу - "Сповідь з того світу"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Сповідь з того світу" автора Ярослав Іванович Ярош. Жанр книги: 💙 Фантастика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 51 52 53 ... 76
Перейти на сторінку:
До нього тулився його внучок Аврамко – хлопченя із великими, розумними очима, худенький, цибатий, білолиций… Скільки ж то йому? Певно, з десять…

– Але ж у мене забрали чоловіка, можуть невдовзі до хати прийти з обшуком…

– Так, я розумію. Вибачте, я цього не знав. Просто тут я більше нікого не маю. Звісно, ми з вами чужі люди, та все ж я подумав…

Старий єврей замовк, очі його налилися великим жалем. Аврамко тримав старого за руку, ніби боявся, що той утече і лишить його тут. Пан Ламед голодними очима зиркнув на зварену бульбу, що стояла у макітрі, та попросити не посмів. Я сама підсунула миску до нього, старий узяв одну бульбину, обережно почистив і подав Аврамкові. Той швидко з’їв і подивився на мене своїми великими карими очима, тож я дала йому ще. Пригадую: колись у їхньому домі було завжди вдосталь цукерок. Коли ми разом з моїм синочком приносили їм на продаж молоко, сир, свіжу городину чи яйця, старий аптекар завше пригощав Івасика тими цукерочками, а одного разу, коли малий вередував, то Ламед попросив Аврамка, щоби той заграв для нас на скрипці. І Авраам заграв: мій Івасик слухав, ми ж зі старим посміхалися…

– Ми нікому нічого поганого не зробили. Коли б я знав, що вони прийдуть і сюди, то вблагав би дочку тікати далі на схід. А так – пізно вже. Дочку і зятя забрали, ми ж із Аврамом лишилися самі. Ви носили нам молоко. У вас воно завше було смачне, та головне – чисте. Ви – дбайливі господарі і добрі люди, тому я про вас і подумав. Тим більше, розказують, що у Львові ваші священики дуже нашим людям помагають, переховують… Шкода, що ви не можете нам допомогти, у вас своє горе. Дуже не хочеться повертатися назад до того пекла…

Мені здавалося, що старий єврей навіть примружився, коли визирнув у пітьму за вікном.

– Мені що? Я і так старий і своє вже віджив. А от молоді шкода… Що ж, ходи, Аврамку, пані Марія не зможе нам помогти…

Малий не хотів вставати, міцно вчепився старому в руку.

– Ой, вей, синцю мій, вставай, герш-ду, нам пора. Єгова добрий, захистить. Ви, пані Маріє, вибачте.

– Це ви мене вибачте, пане Ламед. Бачите: у мене також мала дитина, і я не знаю, що з ним буде.

Аврамко підвівся, натягнув картуз на голову. Вони пішли в сіни та вже відчинили двері: пітьма тут же роззявила на них свою пащу. Старий єврей на мить зупинився, підняв комір, обійняв малого…

– Зачекайте, – тихо промовила я. – Лишайтеся.

Старий поволі озирнувся.

– Пані Маріє… Нехай Господь Бог вам помагає.

Сльоза потекла з його ока, він підійшов до мене і поцілував мою мозолясту руку.

– Прошу вас, поможіть моєму Аврамкові. Ми старалися його гарно виховати і з нього виросте добрий чоловік. А ти, Аврааме, слухайся цьоці Марії. Дасть Єгова – я ще за тобою вернуся.

Старий посміхнувся.

– Дзядку, – попросився малий.

– Ну-ну, що ти таке робиш? Я вже старий, Єгова мене кличе вже до себе, чого ж мені даремно ходити по тому світу і їсти хліб? А ти перечекай тут і знайди своїх батьків, чуєш? Не можу тобі нічого дати на прощання – німці всьо забрали. Та найголовніше в тебе в голові і в серці, пам’ятай про це…

Старий пішов з хати, коли було вже за північ. Малий лишився плачучи… Я дала йому ще одну велику картоплину і молока…

– Тобі вже час, пішли, – сказала я втомлено, коли він допив з горнятка останні краплі. Аврамко бачив мою печаль, тому більше не плакав, не суперечив, а просто встав і пішов. Я завела його до стайні і тільки всередині запалила лямпу. Моя корова уже спочивала, лежачи та жуючи свою жуйку. Я тихенько підвела її, посунула, тоді згорнула накидане сіно і намацала пальцями кільце від ляди. Підняла – зі скону війнуло сухістю і темрявою. Я накидала туди Аврамкові сіна, подала лямпу.

– Ти лягай спати, довго не світи, бо гасу бракне. І вважай: не спали мені стайні…

Він згідливо кивнув і пірнув у схрон, я зачинила за ним віко і знову притрусила усе сіном.

Випускала я його, тільки коли приходила три рази на день доїти корову. Він міг собі тоді посидіти зі мною, попоїсти. Говорив дуже мало і на всі мої запитання: чи йому зручно, чи тепло, чи не голодний – завше відповідав, що йому дуже добре.

Одного дня ми почули з боку Гніну великий лемент. Люди молили, кричали, проклинали, плакали… як раптом почали співати. Аврамко відклав обережно горня з молоком убік і підійшов до дверей: далі йти не посмів, бо я наказала йому не виходити зі стайні. Він слухав той спів і раптом сам почав співати. Тихенько так, про себе. Цих слів я не розуміла, однак сама мелодія різонула мене тоді по серцю.

Раптом почулась якась команда – і загавкали кулемети. Це сталося так раптово і голосно, що Аврамко тут же скулився просто під порогом і затулив вуха руками, щоб того всього не чути. Мій Івасик, що був тут-таки, кинувся просто до мене – і я вхопила його на руки.

Невдовзі все стихло…

– Цьоцю, заведіть мене туди, – перший і останній раз попросив щось у мене Аврамко, коли я прийшла доїти корову уже ввечері і випустила його на півгодинки зі схрону. – Я б дуже хотів попрощатися зі своїм дідом.

– Не можна, нас там хтось побачить…

Він більше не просив, тільки знову тихенько заспівав свою єврейську пісню, а з очей покотилися сльози.

Розділ 50

Демон

Я завше пильнував, аби моє взуття було вичищене. Коли ж став офіцером Вермахту, то мої чоботи взагалі блищали, як псячі яйця. Того дня я своїми новими блискучими чобітьми стояв просто на тому місці, де ми побили городоцьких жидів і зарили у велику яму. Очевидно, не всіх прошили кулеметні кулі на смерть, тому що земля під ногами рухалася, мов жива.

– Диви: пархаті вилізти хочуть, – плюнув крізь зуби Лихо і запалив сигарету.

На відміну від мене, мої друзі були одягнені у «власівську» форму із російським «триколором» на шевроні.

– Не забувайте, що ви – солдати великої німецької армії, а не ґудзик від засраних, бля, совєцьких кальсонів. Тому поводьтеся, будь ласка, достойно.

Запала мовчанка. Мої друзяки побачили, що я у паршивому настрої, тому відійшли далі і почали балакати про щось

1 ... 51 52 53 ... 76
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Сповідь з того світу», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Сповідь з того світу"