Книги Українською Мовою » 💛 Любовні романи » Три хрестики Аліє 📚 - Українською

Читати книгу - "Три хрестики Аліє"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Три хрестики Аліє" автора Наталія Довгопол. Жанр книги: 💛 Любовні романи / 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 53 54
Перейти на сторінку:
ж я не річ, яку можна просто так віддавати! – ледь не викрикнула Аліє, коли до неї повернулася мова.

– Ні, не бувати цьому! Панну Аліє Тишкевич ми не віддаватимемо, – постановив Януш.

– А як же честь моя? Вони примусили мене присягнути достоїнством шляхетським, я тепер назад слова свої не візьму!

– А де ж твоя честь була, пане Голембійовський, коли ти власну наречену розбійникам у рабство віддавав, своє життя рятуючи? Честь! – відчеканила Аліє. – То тепер скажіть, шляхетні люди, чим ви кращі від татар, про яких ви з такою відразою говорите? Чим ви кращі за тих, хто продають своїх невільників і ховають жінок у гареми? Чи чесно було замордувати власну дочку так, що вона від вас, дідусю, відреклася й жодним словом ніколи не згадувала? Славний рід Тишкевичів, що вибудуваний на крові й ненависті своєї ж рідні!

Аліє в розпачі побігла в свої покої. То її хотіли відіслати зі старим нудним нареченим подалі в Литву, тепер її віддадуть розбійникам… Аліє згадалися покійна пані Софія та її жорстокий чоловік, згадався козак Данило, котрий ґвалт їй чинив, масні губи пана Сестринського, руки Калиновського… Згадалися Уляна й Адріян, щиросердний Микита, що пожертвував заради неї життям, і Лукаш, який, певно, ніколи їй не пробачить…

У таких роздумах вона заснула. Сни тієї ночі були важкі й неспокійні. Їй здавалося, вона знову сидить у холодній, а над нею розмахує широкими крильми зграя воронів, під ногами з’являються змії, дихати стає все важче й важче…

– Панночко! Панночко, прокиньтеся!

Біля її ліжка стояв Лазар, тримаючи в руках свічку.

– Панночко, треба тікати! Ми не дамо тебе розбійникам!

– Тікати? – спросоння Аліє не розуміла, що відбувається. – Лазаре! Ти повернувся! Чому ж тебе не було так довго? Ти передав листа!

– Так-так, мене на цілих два тижні затримала хвороба… Але то пусте! Твої друзі обіцяли приїхати, одразу як зможуть, але про це не зараз… Зараз треба тікати!

– Тікати… Але куди?

– У мене є бабка в Києві. Ми до неї поїдемо! Вдягайся хутчіше, панночко!

Але Аліє лише захитала головою. Вона остаточно прокинулася й сіла на ліжку. У животі бурчало, нагадуючи про пропущену вечерю. У кімнаті було темно й холодно – безнадійно.

– Від них не втечеш, – сумно сказала дівчина. – Вони ж не пошкодують тебе, Лазарю! А я вже втомилася бігати, ховатися. Будь що буде.

– Але… – на очах у хлопця ледь помітно забриніли сльози. – Невже ти так просто підкоришся? Отак будеш чекати, поки за тобою прийдуть розбійники?

– Наш пан збирає ополчення. Не бійся, хлопчику, мене захистять! – заспокоювала його Аліє, сама на вірячи в свої слова. – А втім… Чим ці розбійники гірші за Голембійовського?

Похнюплений Лазар смиренно вийшов з кімнати, а знадвору почулися голоси панських пахолків, що заступали на варту.

Зранку Аліє розбудила баба Варвара.

– Уставай, панночко, горлечко моя, за тобою приїхали!

– Хто? Розбійники?

– Ой, навіть не знаю, що то за розбійники такі! Цілий загін вояків, кажуть, у місто заїхав! І всі на конях, у празникових шатах, зі стягами… сурмлять у труби, ніби на свято якесь зібралися!

Варвара допомогла дівчині одягнутися, принесла жбан холодної води для умивання, заплела волосся. На допомогу прийшли й інші служниці, і незабаром Аліє вже стояла, вбрана в блакитну тафтову сукню, увінчана розшитою бісером стрічкою та листям барвінку.

– Мов до шлюбу зібрали, – поглянувши на себе в люстерко похмуро сказала Аліє, накидаючи на плечі підбитий хутром плащ. – Що ж, зустрінемо дорогих гостей по-панськи!

Чекати довелося недовго. Скоро на подвір’ї залунали звуки труб і барабанів, замайоріла корогва й чітким строєм, під уважними поглядами Янушевих пахолків із зарядженими мушкетами наготові, проїхали святково вбрані козаки.

Аліє визирнула у вікно й заклякла – попереду їхав Лукаш. Її Лукаш! У шитому золотом кунтуші, із високим пір’ям у прикрашеному дорогоцінним камінням плюмажі.

– Вельмишановне панство! – звучним голосом звернувся він до Януша, Станіслава й Густава, спішуючись і знімаючи шапку. – Я, Лука Підгорецький, прийшов забрати те, що мені було обіцяно паном Голембійовським.

– Та як ти смієш сюди з'являтися! Ми можемо засудити тебе за розбійницький напад на нашого ясновельможного пана Голембійовського, холопе! – вигукнув Станіслав. – Або ж скарати тебе за твою витівку на горло[12] просто зараз! У Тишкевичів суд короткий!

– Так, я вже чув про таке, – лише куточком губ усміхнувся Лукаш і одразу посерйознішав. – Я пробачу тобі, пане Станіславе, образу. Але лише тому, що ти брат дівчини, до якої я приїхав свататися. Не холоп я, а шляхтич, хоч і безземельний. Не маю я нічого, окрім ось цієї шляхетської грамотки та доброї козацької хоругви, яка вірно мені служить. Не як злодій приїхав до вас, а як син до батька. Та як не віддасте Аліє за мене з доброї волі, то гріш – ціна слову шляхетському, пропала навіки ваша панська честь!

– Пся крев! Не річ вона, щоб її отак віддавали! – заговорив словами Аліє Станіслав.

– То давайте спитаємо в самої панночки, чи згодна вона, – вступив до розмови пан Януш. – Якщо погодиться – віддамо, якщо ж ні – лишиться при нас. Ми ж не бусурмани, щоб людьми торгувати?

Лукаш згідно кивнув, а на обличчі Януша з’явилася задоволена посмішка. Аліє завжди відмовляє сватам, хіба ж може бути інакше й цього разу, та ще й за таких обставин?

– Кличте панянку! – наказав служницям, які стояли на ґанку, він.

Серафима наввипередки з Павлиною побігли до жіночих палат, а Лукаш важко зітхнув. Він знову уявив себе в синій вітальні, де холодний голос Аліє говорив йому забиратися геть. Морозець пробіг по шкірі в очікуванні слів, задля яких він пройшов такий шлях, підставляючи свою голову під плаху.

Коли Аліє з’явилася в дверях, всі затамували подих. Такою гарною, дорого вбраною, уквітчаною Лукаш не бачив її ще ніколи. Але холодні сині кольори її вбрання й незворушне обличчя краяли його серце без ножа.

Аліє обвела поглядом усіх присутніх, навіть не спиняючись на Лукашеві, легенько вклонилася батьку та гостям і, скромно опустивши очі, тихо сказала.

– Я не можу ставити під сумнів честь пана Голембійовського чи мого діда, ясновельможного пана Януша Тишкевича. Я мушу покорися небесній волі… – вона схилила голову перед Лукашем і зробила кілька кроків йому назустріч.

Цього було достатньо, щоб серце Лукаша, яке на мить заклякло, знову забилося. Юнак підскочив до неї та нестямно, хоч цього й не схвалювали присутні на подвір’ї шляхтичі, стиснув дівчину в обіймах.

– Я знала, що ти за мною приїдеш, – прошепотіла йому на вухо Аліє.

– Я намагався

1 ... 53 54
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Три хрестики Аліє», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Три хрестики Аліє"