Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Ратники князя Лева 📚 - Українською

Читати книгу - "Ратники князя Лева"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Ратники князя Лева" автора Петро Михайлович Лущик. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 52 53 54 ... 74
Перейти на сторінку:
Правда, він сам ніколи не вживав цього імені. В дитинстві брати кликали його Свамиром, але це було дуже давно.

Василько якимось внутрішнім єством відчув, що верховодить у місті Лев. До нього час від часу зверталися бояри, щось вирішував з Левом воєвода Ярополк, навіть Рамуне, улюблениця Василька, десь та й скаже тому якесь слово. І Василько зрозумів, що замість Шварна став Лев.

Про це Василько і поговорив з племінником, коли вони вчотирьох — він, брати і Рамуне — зібралися на вечерю.

— Мій чоловік передав Леву всю владу, — підтвердила Рамуне.

— Всю? — не повірив Василько Романович. — І над Литвою?

— За умови, що я сам захочу, — мовив Лев. — Дядьку, брати! Я не прагнув того, що сталося.

Він подивився на Василька. Той скрушно похитав головою. Лев уточнив:

— Прагнув, але щоб не отак, як сталося. Коли Шварно відіслав гінця до мене, щоб сказати щось перед смертю, я не міг не послухати. Прохання вмираючого — це закон! Так, я знав, що мій приїзд сюди таємно від вас може бути неправильно витлумачений, але повірте, я найменше думав, що про мене подумають. Остання воля брата стала для мене несподіванкою. Але не виконати її я не можу.

— Чому ми дізналися про хворобу Шварна так пізно? — запитав Мстислав.

— Цього хотів він сам.

Мстислав підозріливо подивився на Рамуне. Жінка кивнула головою.

— Але чому? — допитувався Мстислав.

— Шварно боявся, що таке його рішення викличе у вас невдоволення. Він не хотів, щоб навколо смертного ложа точилися торги. Він хотів померти у спокої, — закінчила Рамуне.

— І що далі? — запитав Василько Романович.

Він зрозумів, що рішення прийнято, заповіт оголошений, і їм залишилося тільки прийняти останню волю померлого.

— А далі нічого не зміниться, — заспокоїв його Лев. — Ти, дядьку, залишишся найстаршим серед нас і найпершим. Мстислав правитиме у себе в Луцьку, а Володимир — на Волині. Свої землі Шварно передав мені. Все буде так само, як було раніше, лише не буде Шварна.

«Ні, так, як раніше, не буде!» — думав Василько, слухаючи найстаршого племінника, який за ці дні встиг стати королем Русі і великим князем Литви. Йому згадалася розмова у Володимирі, що відбулася перед смертю Воїшелка. Тоді Василько сказав слова, що розставили все у намірах Лева. «Якщо всі наші землі будуть під владою короля Лева, монголи забудуть сюди дорогу». Що ж, якщо це так (а Василькові стало відомо про домовленість Лева з Ногаєм), то і цим землям нічого боятися набігів ординців. «До того ж Лев не вдовольниться роллю мого васала, — продовжував розмірковувати Василько. — Якщо раніше кожен з нас володів приблизно однаковими землями (Литва до уваги не береться), то тепер Леву важко буде приструнити свою гординю, адже його землі найбільші. Навіть більші, ніж мої».

— Хто це зробив? — запитав Василько, щоб якось розрядити обстановку.

Лев розповів про припущення самого Шварна.

— А що, цілком можливо! — згодився Мстислав. — Щоб стати князем всієї Литви, Тройдену Шварно заважав.

— Але ж доказів у нас немає! — засумнівався Василько. — Це лише слова Шварна.

— Зауваж: сказані перед смертю! До того ж йому стало погано майже одразу після обіду.

— Але навіщо йому це? — запитав Володимир. — У разі смерті Шварна Литва перейде або до батька, або, як це сталося, до Лева.

— Може, він цього не знав, — припустив Мстислав.

«А може, і знав! — подумав Василько. — З Левом Тройден у дружніх стосунках. Литвин навіть відправив свого сина Римунта у Львів».

Але одразу ж Василько Романович відкинув цю думку. Від Шварна Тройден ще міг забрати князівство, від Лева — зась! Просто так лев свою здобич не віддає! А син Тройдена з гостя легко перетвориться на заручника.

До Василька доходили чутки, що батько не дуже жалував свого єдиного сина. Адже маючи намір вбити брата Лева, улюбленого сина не посилають у табір того ж таки Лева. «А може, спеціально і послав, щоб приспати пильність племінника, — майнула думка. — Мовляв, дивіться, нічого не помишляю, а якщо і думаєте щось на мене, то ось він, мій син. Він з вами!»

— З Тройденом розберемось потім, — сказав Василько. — Поки Шварна не поховали, не будемо нічого робити. У нас іще буде можливість поговорити. Дочко! (Король звернувся до Рамуне.) Мене хвилює твоя доля. Якщо ти захочеш, можеш жити у мене. Володимир залюбки прийме тебе.

— Дякую, батьку, але я вже думала про це, — відповіла вдова. — Ми, напевне, мало присвячували своїх помислів і справ Всевишньому. Я прийняла рішення піти в монастир.

Почути таке від жінки, яка раніше не відрізнялася особливою побожністю, та й побожністю взагалі, було незвично, але присутні сприйняли це як іще одне диво навернення.

— Ми поважаємо твій вибір, — сказав Василько. — Але знай, що завжди, коли ти вирішиш звернутися по допомогу, всі ми готові тобі допомогти.

Шварна поховали у крипті церкви Пресвятої Богородиці поруч могил батька Данила і брата Романа. Звістка про те, що в руських землях не стало ще одного князя (і не просто князя, а короля), миттю

1 ... 52 53 54 ... 74
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Ратники князя Лева», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Ратники князя Лева"