Книги Українською Мовою » 💛 Інше » Та ви жартуєте, містере Фейнман! Пригоди допитливого дивака, Річард Фейнман 📚 - Українською

Читати книгу - "Та ви жартуєте, містере Фейнман! Пригоди допитливого дивака, Річард Фейнман"

407
0
08.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Та ви жартуєте, містере Фейнман! Пригоди допитливого дивака" автора Річард Фейнман. Жанр книги: 💛 Інше. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 52 53 54 ... 99
Перейти на сторінку:
уточнюю:

— 27,1126.



Вони знаходять число в таблиці:



— Правильно! Але як ти це зробив?!



— Просто підсумував ряд.



— Ніхто не вміє підсумовувати ряди так швидко. Ти, напевно, просто знав це число. А скільки буде e у степені З?



— Слухайте, — кажу, — це важка робота! Я рахую один ряд на день.



— Ага! Ми так і знали, що ти дуриш!



— Добре, — кажу. — Це 20,085.



Поки вони шукають відповідь у книжці, я уточнюю число. Усі збуджені — я знову сказав правильно.



Отже, сидять великі математики сучасності й ламають голову — як же мені вдається вираховувати e в будь-якому степені. Один каже:



— Не може бути, щоб він підставляв число і виводив суму, це надто складно. Тут має бути якась хитрість. Ти не зможеш вичислити будь-яке число, наприклад, e в степені 1,4.



— Це непросто, — кажу, — але тільки для вас: 4,05.



Поки вони шукають у книжці, я додаю ще кілька цифр після коми, кажу: «На сьогодні все», — і виходжу.



А відбулося ось що: я випадково знав три числа — натуральний логарифм 10 (він потрібний, щоб зводити числа з основи 10 до основи e, і дорівнює 2,3026, тому я знав, що e в степені 2,3 приблизно дорівнює 10), а завдяки радіоактивності (середня тривалість життя елемента і період напіврозпаду) я знав натуральний логарифм 2, який дорівнює 0,69315 (відповідно, я знав, що e у степені 0,7 приблизно дорівнює 2); крім того, я знав, що e в степені 1 дорівнює 2,71828.



Спершу мене попросили піднести e в степінь 3,3, а це все одно, що e в степені 2,3, тобто 10, помножене на e, тобто 27,18. Поки вони думали, як мені це вдалося, я зробив поправку на зайвих 0,0026 — вийшло трошки більше — 2,3026.



Далі я не знав, що робити, мені просто пощастило. Хлопець назвав e в степені 3, а це e в степені 2,3, помножене на e в степені 0,7, або 10, помножене на 2. Відповідно, я знав, що це 20 з чимось, а поки вони перевіряли і розгадували фокус, я вніс поправку на 0,693.



А от тепер я точно був упевнений, що більше не вийде, бо попереднього разу просто пощастило. Але хлопець сказав e у степені 1,4, а це e в степені 0,7, помножене саме на себе. Усе, що мені треба було зробити, це трошки підправити 4.



Вони так і не здогадалися, як мені це вдалося.



Якось у Лос-Аламосі я з’ясував, що Ганс Бете вміє неперевершено рахувати. Наприклад, нам треба було підставити числа у формулу і піднести 48 до квадрата. Я потягнувся за калькулятором Маршана, а він каже:



— Це 2300.



Я починаю набирати цифри на калькуляторі, а Бете каже:



— Якщо хочеш точно, то 2304.



Машинка видає 2304.



— Ого, нічого собі! — кажу.



— Хіба ти не знаєш, як підносять до квадрата числа, близькі до 50? — питає Бете. — Підносиш до квадрата 50, це 2500, а потім віднімаєш від нього 100, помножене на різницю між твоїм числом і 50 (у цьому разі це 2), виходить 2300. А якщо хочеш точно, то підносиш до квадрата різницю між двома числами і додаєш. Виходить 2304.



Через кілька хвилин нам знадобилося взяти кубічний корінь із 2,5. Щоб узяти кубічний корінь на калькуляторі Маршана, треба скористатися таблицею для першого наближення. Я відкриваю шухляду, щоб знайти таблицю — цього разу часу треба трохи більше, — а Бете каже:



— Приблизно 1,35.



Перевіряю Маршаном — усе правильно.



— Як ти це зробив? — питаю. — Ти знаєш секрет, як брати кубічний корінь із чисел?



— Ну, дивись, — каже він. — Логарифм 2,5 такий-то. Третина цього логарифма десь між логарифмом 1,3, який дорівнює стільки-то, і логарифмом 1,4, який дорівнює стільки-то. Я просто зробив інтерполяцію.



Так я з’ясував кілька речей: по-перше, він знає таблицю логарифмів; по-друге, сама кількість арифметичних операцій, які виконав Бете при інтерполяції, забрала б у мене більше часу, ніж знайти таблицю логарифмів і понатискати клавіші на калькуляторі. Я був вражений.



Після цього я теж намагався робити щось подібне. Запам’ятав кілька логарифмів і почав помічати таке. Наприклад, хтось питає: «Скільки буде 28 у квадраті?». Ти помічаєш, що квадратний корінь із 2 — це 1,4, а 28 — це 20, помножене на 1,4, тому 28 у квадраті має дорівнювати десь 400, помноженим на 2, або 800.



Якщо хтось питає, скільки буде 1 поділити на 1,73, можна сходу відповісти 0,577, бо знаєш, що 1,73 це приблизно корінь квадратний із З, тож 1/1,73 — це третина від кореня квадратного із 3. А якщо треба порахувати 1/1,75, то це дорівнює зворотному дробу 7/4, а ти пам’ятаєш, що якщо у знаменнику стоїть 7, то десяткові цифри повторюються: 0,571428.



Мені подобалася швидкісна арифметика, різні прийомчики, біг наввипередки з Гансом. Але помітити щось пропущене ним або обійти його у швидкості й точності обрахунку вдавалося дуже рідко, а коли вдавалося, він сміявся від усього серця. Гансу майже завжди вдавалося знайти відповідь на задачу з точністю до одного відсотка. Йому це легко давалося — кожне число було близьке до якогось іншого, яке Бете знав.



Якось я сидів у доброму гуморі. Технічна зона обідала, не знаю, як мені спала на думку ця ідея, але кажу:



— За шістдесят секунд я дам відповідь на будь-яку задачу, сформульовану за десять секунд, з точністю до 10 відсотків.



Публіка почала кидати мені задачки, які здавалися їй важкими, наприклад, проінтегрувати функцію типу 1/(1+x4), яка майже не міняється у названому діапазоні. Найскладніша задачка, яку мені підкинули, — визначити біномінальний коефіцієнт x10 у вираженні (1+x)20. Я вклався рівно у 60 секунд.



Усі кидали мені задачки, я почувався всемогутнім, аж заходить у їдальню Пол Олам. До приїзду в Лос-Аламос ми з Полом працювали разом у Принстоні, і він завжди був розумніший за мене.



Наприклад, якось я забавлявся знічев’я мірною рулеткою, із тих, що вміють повертати стрічку в корпус, коли натискаєш кнопку. Стрічка постійно врізалася мені в руку.



— Чорт! — вигукую. — Ну й бовдур я. Ніяк не кину цю штуку, а вона робить боляче.



А він каже:



— Ти неправильно її тримаєш.

1 ... 52 53 54 ... 99
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Та ви жартуєте, містере Фейнман! Пригоди допитливого дивака, Річард Фейнман», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Та ви жартуєте, містере Фейнман! Пригоди допитливого дивака, Річард Фейнман"